Družba Ekoenergo, ki je del skupine Interenergo in Kelag, je v oktobru leta 2021 prevzela koncesijo za upravljanje z daljinskim sistemom ogrevanja na lesno biomaso v občini Preddvor. / Foto: Gorazd Kavčič (arhiv časopisa)

Najprej se je podražila elektrika, potem še biomasa

Na zadnji oktobrski seji občinskega sveta v Preddvoru sta predstavnika družbe Ekoenergo svetnike seznanila s spremembami cenika ogrevanja iz sistema daljinskega ogrevanja.

Preddvor – Mohor Vrhovnik in Matjaž Valenčič, predstavnika Interenerga in hčerinske družbe Ekoenergo, ki je oktobra lani prevzela koncesijo za upravljanje z daljinskim sistemom ogrevanja na lesno biomaso v občini Preddvor, sta svetnikom pojasnila, da žal ne gre drugače in bodo morali ceno ogrevanja dvigniti. Mohor Vrhovnik je poudaril, da si tega ne želijo, a jih v to silijo razmere na svetovnih trgih. Najprej se je dvignila cena elektrike, potem pa še biomase, kar jih je prisililo, da zvišajo variabilni del cene. To pomeni dvig s 60 na 89 evrov. Pojasnil je, da nad njihovo koncesijsko dejavnostjo bdi Agencija za energijo, slediti morajo energetskemu zakonu in pri spremembah cene navzgor ali navzdol zasledujejo metodologijo za spreminjanje cene. Agenciji morajo poročati vsako spremembo in jo zaprositi tudi za odobritev. V skladu z omenjeno metodologijo se jim nato dovoli dvig cene ali pa ustrezno znižanje.

Podžupana Jožeta Cudermana je zanimalo, zakaj cene niso dvigovali postopoma. Do zadnjega so mislili, da zvišanje ne bo potrebno, da se bodo razmere na trgu električne energije umirile, sta pojasnila sogovornika. »Potem je potekla pogodba za dobavo biomase, in ko smo šli v iskanje nove ponudbe, so cene v tem času zelo zrasle.« Cena, ki so jo izpogajali za sistem v Preddvoru, je še vedno med nižjimi med vsemi sistemi družbe. Stara je že nekaj mesecev, tako da so cene biomase sedaj še višje.

Valenčič je pojasnil, da trenutno slabo kaže, da bi se cena biomase v času sezone znižala. Videti pa je tudi, da bo Energetika Ljubljana večino proste biomase na trgu porabila za svoje delovanje, kar vodi v pomanjkanje oziroma na drugi strani v podražitev biomase. V Preddvoru sicer ni strahu, da bi bila dobava biomase prekinjena, ta cena pa naj bi se obdržala do konca kurilne sezone, do pomladi, in če bo prišlo do znižanja energentov, se bo tudi cena prilagodila, znižala.

Vrhovnik ni skrival, da mu je neprijetno, da je do tega prišlo. »Razmere na trgu energentov so nore. Težko jih dobiš, če jih, so cene visoke.« Na biomasnem področju, ki je zelo lokalni vir, je sprememba še vedno manjša. Da so lani kupovali biomaso po 23 evrov na megavatno uro, sedaj po 32, smo izvedeli.

Sogovornika sta primerjala tudi ceno ogrevanja na biomaso s cenami ogrevanja na druge energente ter za lažjo predstavo podala izračun v primerjavi z lani. Če bi na primer nekdo za hišo v Preddvoru lani plačal skupaj z davkom 1845 evrov, bi bil po tej podražitvi, če se cena ne spremeni, celotni strošek ogrevanja 2270 evrov. »Povprečno se strošek poveča od 20 do 25 odstotkov, odvisno od stavbe. Na koncu glede na to, da je bilo povišanje variabilnega dela precej visoko, samo povečanje končnega stroška ne bo tako zelo veliko.«

Svetnike je zanimalo tudi, kako bo s poletno sezono. Izvedeli smo, da v Preddvoru načrtujejo nadgradnjo. Imajo že ponudbe za vgradnjo poletnega kotla. »Načrtujemo vgradnjo manjšega kotla moči 350 kilovatov, kar bo dovolj za pokrivanje potreb po topli sanitarni vodi. S tem se bo povečal izkoristek lesne biomase in se bodo znižali stroški celotnega sistema.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

oblačno
vlažnost: 94 %
veter: S, hitrost: 11 km/h

6/15

petek

1/12

sobota

-1/11

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

OBVESTILA / Gorenjska, 10. marec 2023

Meritve tlaka, holesterola in krvnega sladkorja

PRIREDITVE / Tržič, 10. marec 2023

Polka je ukazana

PREDAVANJA / Mojstrana, 10. marec 2023

Potopis o Aljaski

OBVESTILA / Kokrica, 10. marec 2023

Letni zbor članov

DELAVNICE / Tupaliče, 10. marec 2023

Velikonočne dobrote

OBVESTILA / Šenčur, 10. marec 2023

Tehnična prva pomoč

GLEDALIŠČE / Sveti Duh, 10. marec 2023

Ljubezen gre skozi želodec

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 10. marec 2023

Micka se moži

 

 
 

 

 
 
 

Kakšno šolo za naslednje desetletje? / 18:34, 8. marec

(...)Skrbi nas, da se v dozdajšnjih razpravah o spremembah vzgojno-izobraževalnega sistema zanemarja socialno-emocionalni vidik v vseh njego...

Investicije v državne ceste in železnice / 08:06, 7. marec

Počasi, prepočasi obnavljamo in širimo infrastrukturo. Gledam na spletu projekte na območjih bivše Juge. Še Balkan nas prehiteva.

Partizanski dnevnik / 04:47, 6. marec

Kocbek je tipičen predstavnik Slovenske inteligence. Inteligence hlapcev.

Prizidek že gradijo / 09:51, 26. februar

Osnovna šola Antona Janša je takšna kot je bila zgrajena. Že nekaj let premajhna zato imajo dislocirano enoto v stari knjižnici. Kdaj bo prišla na vrsto za obnovo in širitev?

Priložnost za petzvezdična doživetja / 13:48, 25. februar

Katera po vrsta je že ta? Tudi ta ne bo dolgo na direktorski funkciji!

Živahno na priljubljenem smučišču / 08:23, 20. februar

Bohinjci nočejo masovnega turizma. Projekt 2864 je utopija kar so občani že večkrat povedali. Bohinjci si želijo butični turizem z bogatimi gosti.

Tiskani mediji in UI / 15:57, 19. februar

Res je, da glavno vlogo obveščanja prevzema internet. Tiskani mediji pa niso več priljubljeni, že zato ne ker so postali preveč pristranski ...