Med projekti, ki jih v Bohinju že izvajajo s sredstvi, ki so jih dobili v skladu z zakonom o Triglavskem narodnem parku, je tudi obnova trga med gostilno Mihovc in Planšarskim muzejem v Stari Fužini.

Trije milijoni v poravnavi z državo

Občina Bohinj je dosegla poravnavo z državo in s tem končala sodni spor glede državnega sofinanciranja razvojnih projektov v Triglavskem narodnem parku. Denar iz poravnave, trikrat po milijon evrov, bodo v Bohinju prejeli v prihodnjih treh letih.

Bohinjska Bistrica – Občina Bohinj je prejšnji mesec sklenila poravnavo z državo glede odškodninske tožbe, s katero je zaradi neizpolnjevanja zakona o Triglavskem narodnem parku (TNP) glede sofinanciranja razvojnih projektov od države terjala skoraj 6,5 milijona evrov, je povedal župan Bohinja Jože Sodja.

Gre za tožbo, ki jo je Občina Bohinj na sodišče vložila spomladi 2018, saj bi morala država v skladu z zakonom, ki je bil sprejet leta 2010, sofinancirati razvoj območij parka, ki se zaradi lege v varovanem območju srečuje s številnimi omejitvami. Na občini so takrat izračunali, da jim država na podlagi člena zakona o TNP, ki govori o tem, da za investicije v parkovnih občinah država zagotovi 80-odstotno sofinanciranje, dolguje šest milijonov evrov.

Župan Jože Sodja je izrazil zadovoljstvo, da se jim je z državo vendarle uspelo dogovoriti. Kot je dejal, bi namreč sodni postopki lahko trajali še zelo dolgo in bi bili tudi zelo dragi, ob tem pa ne bi bilo zagotovila, kakšen bi bil njihov izid. »Mogoče bi dobili več, prav tako pa lahko tudi veliko manj ali celo nič,« je pojasnil.

Lani, deset let po sprejemu zakona o TNP, se je sicer omenjeni člen zakona vendarle začel izvajati. Sedem parkovnih občin je za sofinanciranje razvojnih projektov skupaj prejelo milijon evrov, od tega je bohinjski občini, ki ima na območju parka največ prebivalcev, pripadlo tristo tisoč evrov.

V skladu s spremembo zakona, ki jo je državni zbor potrdil lani, pa se bo odslej občinam v parku vsako leto namenilo 0,2 odstotka dohodnine, pobrane v državi; znesek si občine med seboj razdelijo glede na medsebojni sporazum. Bohinj, ki je občina z največ prebivalci v parku, je letos iz tega naslova prejela 1,6 milijona evrov, prihodnje leto pa pričakuje 1,5 milijona evrov.

Sredstva vlagajo v različne infrastrukturne projekte; tako ta čas obnavljajo trg v središču vasi Stara Fužina, v teku je izgradnja kanalizacijskega omrežja po vaseh v zgornji dolini, ki ga bodo, če bo šlo vse po načrtih, že v prihodnjem letu povezali s spodnjo dolino in čistilno napravo pri Bohinjski Bistrici.

S sredstvi, ki jim pripadajo po zakonu o TNP, bodo obnovili tudi vaški trg v Studoru, zadovoljni pa so, pravi župan, da se jim je z državo uspelo dogovoriti tudi, da denar lahko porabijo za projekte, ki niso locirani strogo znotraj območja parka, a se nanj navezujejo. Tako bodo del denarja namenili tudi za projekt obnove podružnične šole v Srednji vasi, in sicer v deležu, kakršen je odstotek otrok, ki v šolo v Srednjo vas prihajajo z območja parka.

Za kaj bodo namenili sredstva, ki jih bodo v prihodnjih treh letih, vsakokrat po en milijon, v proračun prejeli v skladu z nedavno poravnavo z državo, pa se za zdaj še niso odločili, je še pojasnil župan.

Oddajte svoj komentar

Kranj -11°

pretežno jasno
vlažnost: 88 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-10/4

torek

-7/8

sreda

-3/8

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?