Ali so naši šolarji res preobremenjeni

Za boljšo šolo (9)

Zadnja leta, zlasti pa te dni po peticiji več kot dvajset tisoč staršev, se v našem šolskem prostoru veliko govori o preobremenjenosti učencev. Šola in starši obtožujejo drug drugega, kdo je povzročitelj pretirane obremenitve otrok, stroka pa se postavi zdaj na eno, zdaj na drugo stran. Oprijemljivih podatkov o dejanski obremenjenosti otrok nimamo. Delni odgovor lahko najdemo v mednarodnih raziskavah, ki sicer v prvi vrsti preverjajo znanje naših šolarjev (PISA, TIMSS 2015), vprašajo pa jih tudi po njihovem odnosu do šole. Odgovori kažejo, da naši učenci v veliki večini nimajo pozitivnega odnosa do šole in učiteljev, saj le slabih sedem odstotkov osmošolcev z veseljem hodi v šolo, medtem ko to velja za štirideset odstotkov njihovih tujih vrstnikov. Le dvajset odstotkov osmošolcev pravi, da se v šoli veliko naučijo, v drugih državah tako meni skoraj šestdeset odstotkov osmošolcev. Tudi v slovenski raziskavi Unicefa o zadovoljstvu otrok z življenjem in odraščanjem (2017) lahko preberemo, da kar 76 odstotkov otrok ne hodi z veseljem v šolo in le malenkost manj jih meni, da šola ni preveč zanimiva. Tudi podatki v raziskavi Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju med mladostniki v Sloveniji HBSC 2014 niso spodbudni – šola je všeč le tridesetim odstotkom otrok in skoraj polovica otrok se v šoli počuti zelo obremenjene. Mednarodne primerjave pa kažejo, da slovenska šola po predmetih in urah pouka ni med najbolj obremenjujočimi. Zakaj se torej naši šolarji počutijo tako obremenjene s šolo in domačim delom? Če pogledamo nekaj primerov vsakdanje šolske prakse, je šola za otroke lahko celodnevna služba in so učenci upravičeno utrujeni. Nekateri pridejo v šolo v jutranje varstvo že malo po šesti uri in so v podaljšanem bivanju skoraj do pete ure popoldne. Vmes so ves čas vodeni, usmerjani in nadzorovani, ker jim mora šola zagotoviti varnost. Učenci imajo tedensko od 22 do 30 ur pouka. Zaradi pestrega predmetnika in izbirnih predmetov so v šoli lahko do sredine popoldneva. Potem pa jih starši odpeljejo še v glasbeno šolo in na treninge. Veliko otrok pride domov šele zvečer. Sledi pisanje domače naloge in učenje za naslednji dan, če hočejo imeti dobre ocene in biti uspešni. Ocene so za zdaj edino merilo uspešnosti.

Učence lahko obremenjujejo preveč natrpani učni načrti, dolgočasen pouk, prevelika količina domače naloge, učenje faktografskih podatkov, veliko število popoldanskih interesnih dejavnosti, stalno hitenje in priganjanje odraslih ter prevelika pričakovanja staršev. Zagotovo na otroke slabo vpliva tudi splošna družbena klima, nezadovoljstvo in kritiziranje, da je pri nas vse narobe, še zlasti šola. Tudi občutek utrujenosti je zelo subjektiven in v veliki meri odvisen od tega, s kakšnim veseljem in predanostjo opravljamo svoje delo. Če odrasli že v ponedeljek vzdihujemo, kdaj bo petek in konec tedna, ne moremo pričakovati, da bodo naši otroci in naši učenci z veseljem opravljali svoje delovne in učne obveznosti. Eden od receptov proti utrujenosti naših šolarjev je zagotovo odločitev vseh učiteljev, da bodo pripravljali res zanimiv in aktiven pouk, da se bodo otroci čim več naučili že v šoli in bo manj domačega dela. Starši pa naj svojim otrokom pokažejo, da sta delo in znanje veliki vrednoti, da se tudi sami ves čas učijo in z veseljem opravljajo svoje delo.

Najprej pa vprašajmo otroke, kakšno šolo si želijo. Oni to zelo dobro vedo in bodo iskreno povedali.

Oddaj svoj komentar

Kranj 7°

zmerno oblačno
vlažnost: 97 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

6/17

petek

5/22

sobota

8/20

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

PRIREDITVE / Kokrica, 1. april 2024

Odprto prvenstvo v sekanju pirhov

PRIREDITVE / Adergas, 1. april 2024

Sekanje in valucanje pirhov

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??