Pretvornik enosmerne napetosti v izmenično je srce elektrarne, pravi Božo Prezelj.

Sončne elektrarne spet zanimive

Po ukinitvi subvencij je zanimanje za sončne elektrarne v Sloveniji precej usahnilo, a uredba o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov, ki je stopila v veljavo januarja lani, je sončne elektrarne spet naredila zanimive. Še posebej, ker država zanje znova namenja tudi subvencije.

Podporezen – Podjetnik Božo Prezelj iz Podporezna je eden tistih, ki ga je lani uveljavljena uredba o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov spodbudila, da je na streho svoje mizarske delavnice postavil malo fotovoltaično elektrarno za samooskrbo moči 10,5 kilovatov. V omrežje je bila priključena v začetku lanskega oktobra, kot ena prvih na Gorenjskem in tudi v Sloveniji. Elektro Gorenjska je sicer doslej izdalo 62 soglasij za samooskrbo, medtem ko je v omrežje priključenih 38 elektrarn.

»Elektrarno mi je sprojektiral Zeleni razvojni preboj s Prelog pri Slovenski Bistrici, nato pa sem šel na Elektro Gorenjska po soglasje za priključitev,« je pojasnil Prezelj in dodal, da se je postopek odvil zelo hitro, saj je od njegovega prvega obiska gorenjskega elektrodistributerja do priključitve male sončne elektrarne preteklo zgolj 40 dni.

Prezljevo elektrarno napaja 40 polikristalnih modulov Rec Solar, moči 260 vatov, ki so preko optimizatorjev moči povezani z dvema tokokrogoma na trifazni pretvornik, ki spreminja enosmerno energijo v izmenično. Razprostira se na 66 kvadratnih metrih površine, večinoma pa jo je postavil Prezelj sam. »Le električni del sistema je naredil projektant, Elektro Gorenjska pa je priključilo elektrarno na omrežje in zamenjalo števec, ki mora biti dvosmerni, da beleži, koliko energije oddaš in koliko jo porabiš. Z Elektrom sem tudi podpisal pogodbo o priključitvi na distribucijsko omrežje in o dobavi električne energije,« je razložil. Z lastnim delom je investicijo pocenil za tri do štiri tisoč evrov na dobrih 20 tisočakov. »Mi je pa investicijo za 1800 evrov podražila odločitev za vgradnjo optimizatorjev napetosti, vendar ti zagotavljajo do 25 odstotkov večji izkoristek v primerjavi s klasično napravo in visoko stopnjo protipožarne varnosti.«

Jeseni, po prvem letu delovanja, bo lahko bolj natančno ocenil, kako hitro se mu bo povrnila investicija, za zdaj kaže na osem let. Račun za elektriko za njegovo kmetijo in mizarstvo je v preteklosti znašal od 200 do 300 evrov na mesec. »Računi so sedaj občutno nižji, saj plačujem samo mesečni prispevek za priključek – 50 evrov glede na moč moje elektrarne. Ne plačujem pa energije in stroškov, povezanih z njo: omrežnine, trošarine in DDV na energijo,« je pojasnil.

Prezelj pričakuje, da bo mala sončna elektrarna na letni ravni proizvedla dovolj energije za lastno oskrbo. »Letno porabim 15.000 kilovatnih ur energije. Fotovoltaična elektrarna je od novega leta proizvedla 4500 kilovatnih ur, s tem da najbolj sončni meseci šele prihajajo. Rekord dneva sem zabeležil 21. aprila, ko je bila dnevna proizvodnja 76,3 kilovata, medtem ko v snegu, megli ali slabem vremenu dela z 10 do 15-odsotno zmogljivostjo. Sem pa že marca pridelal sto kilovatov viška, je pa res, da nisem sušil lesa. Sušilnica za les je velik porabnik energije, ob normalni uporabi potrebuje 150 kilovatnih ur na dan in takrat dnevna proizvodnja ne pokriva potreb,« je razložil.

Po uredbi lahko napravo za samooskrbo postavi gospodinjski ali mali poslovni odjemalec. Priključena je na notranjo nizkonapetostno električno inštalacijo stavbe, največja dovoljena nazivna moč pa je 11 kVA. Skladno z uredbo se lastniku naprave pri obračunu električne energije in omrežnine upošteva razlika med prevzeto in oddano električno energijo, odčitano ob zaključku koledarskega leta. Morebitni višek proizvedene elektrike se brezplačno prenese v last dobavitelja, manko pa se plača po tržni ceni.

Oddajte svoj komentar

Kranj 11°

pretežno jasno
vlažnost: 83 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

4/20

sobota

7/18

nedelja

10/17

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

PRIREDITVE / Kokrica, 1. april 2024

Odprto prvenstvo v sekanju pirhov

PRIREDITVE / Adergas, 1. april 2024

Sekanje in valucanje pirhov

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 4. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??