Mladinski parlament Alpske konvencije, ki ga gosti kamniška gimnazija in srednja šola, se danes zaključuje. / Foto: Aleš Senožetnik

Za trajnostni razvoj alpske regije

Kamniška Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra po devetih letih znova gosti srečanje Mladinskega parlamenta Alpske konvencije (YPAC).

Kamnik – Alpska konvencija je mednarodna pogodba, ki so jo skupaj z EU ustvarile države alpske regije, YPAC pa predstavlja platformo za mlade, v okviru katere se lahko vključujejo v razprave in izmenjavo idej, razpravljajo o okoljskih vsebinah ter si prizadevajo za trajnostni razvoj Alp.

Po devetih letih mlade delegate ta teden ponovno gostijo v kamniški gimnaziji in srednji šoli. Mladinski parlament Alpske konvencije, ki se zaključuje danes, je k nam pripeljal več kot sto srednješolcev iz držav podpisnic Alpske konvencije, v katero je sicer vključenih sedem držav oz. deset srednjih šol. Tokrat pa so mladi delegati prvič razpravljali tudi s člani Mladinskega sveta EUSALP (EUSALP Youth Council) in Mladinskega sveta CIPRA (CIPRA Youth Council), dveh organizacij, ki prav tako povezujeta mlade z območja Alp.

Glavna razprava je v četrtek potekala v državnem zboru. Postulati, ki so jih razpravljavci oblikovali, do zaključka časopisne redakcije sicer še niso bili znani, letošnja tema, okoli katere so potekale razprave, pa so zavarovana naravna območja.

Na uradnem odprtju, ki je v torek zvečer potekalo v prostorih kamniške šole, je kot slavnostna govornica mlade nagovorila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar. Poudarila je, da smo ljudje, ki živimo v tej regiji, ponosni na Alpe in planinski način življenja, kar se globoko odraža v naših tradicijah in kulturi. »Čeprav ste mladi, vaša udeležba pomeni, da ste pripravljeni dejavno sodelovati pri oblikovanju družbe in zagotoviti, da bo regija postala boljši prostor za življenje in razvoj – za ljudi, živali, drevesa in rastline, za naše okolje. Ste prihodnji voditelji svoje generacije in arhitekti naše prihodnosti. Naj gre za blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje, kulturno dediščino, mednarodno ali domačo politiko, znanost, finance, gospodarstvo, umetnost, obrt ali šport, imate priložnost, da zaznamujete svojo generacijo in oblikujete boljšo prihodnost,« je povedala predsednica.

Slovenija sicer v lanskem in letošnjem letu tudi predseduje Alpski konvenciji, o čemer je podrobneje spregovoril predsedujoči Stalnemu odboru Alpske konvencije mag. Emil Ferjančič. V imenu dijakov pa je mlade nagovoril Jaka Rudolf Vučković.

Kot je povedala generalna sekretarka Alpske konvencije Alenka Smerkolj, je YPAC zanjo vselej inspiracija. »Ko se združi energija mladih iz držav Alpske konvencije, se vselej rodi nekaj dobrega,« je povedala na slovesnosti ob odprtju in mlade spodbudila tudi k ustvarjanju povezav in prijateljstev z drugimi udeleženci mladinskega parlamenta.

Oddajte svoj komentar

Kranj 9°

pretežno oblačno
vlažnost: 67 %
veter: S, hitrost: 11 km/h

4/9

torek

-1/16

sreda

0/18

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Brezje, 23. marec 2024

Romanje po Rožnovenski poti

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 23. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

 

 
 

 

 
 
 

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...