Prof. dr. Bojan Kuzma se nad matematiko navdušuje že celo življenje. / Foto: Tina Dokl

Vsi smo vsaj malo matematiki

Prof. dr. Bojan Kuzma iz Medvod je prejel Zoisovo nagrado za vrhunske dosežke na področju linearne algebre. Da je matematika njegovo področje, je spoznal že v osnovni šoli.

Konec preteklega leta je bilo podeljenih 15 nagrad in priznanj Republike Slovenije za izjemne dosežke v znanstvenoraziskovalni in razvojni dejavnosti. Med nagrajenci je tudi prof. dr. Bojan Kuzma iz Medvod. Prejel je Zoisovo nagrado za vrhunske dosežke na področju linearne algebre. Kot so pojasnili, so njegove znanstvene objave postavile nove temelje pri razumevanju dveh pomembnih matematičnih lastnosti – komutativnosti in ortogonalnosti.

Fizika ali matematika

»Nagrade sem vesel in mi veliko pomeni, hkrati pa se zavedam, da je krog kolegov, ki bi si jo prav tako zaslužili, širok. Nagrada vsaj meni predstavlja tudi odgovornost,« je povedal. Navdušenje nad matematiko ga spremlja že od otroških let. »Lahko bi rekel, da je bila matematika moja ljubezen na prvi pogled. Zgodilo se je v osnovni šoli, nekje v 5. razredu. Obiskoval sem današnjo Osnovno šolo Brod. Imeli smo krasno učiteljico matematike, ki je znala izbrati naloge za posameznega učenca. Če dobiš prelahko nalogo, ti ni zanimiva, če pa je pretežka, tudi ni v redu. Povabila me je na dodatni pouk in tam sem videl, da mi res gre, da so matematični problemi zelo lepi. Sploh je odlično, ko sam prideš do rešitve, ko ugotoviš, kako vse skupaj deluje,« pojasni. Po osnovni šoli je izobraževanje nadaljeval na naravoslovni smeri, na današnji Gimnaziji Bežigrad. Odločal se je med študijem fizike in matematike, na koncu pa izbral slednjo. Študiral je teoretično matematiko, po diplomi nadaljeval z magistrskim študijem in doktoratom.

Poučuje in raziskuje

Prof. dr. Bojan Kuzma deluje na Univerzi na Primorskem ter na Inštitutu za matematiko, fiziko in mehaniko. Raziskuje na področju linearne algebre, ki jo prepleta s teorijo operatorjev, teorijo grafov in abstraktno algebro. Linearna algebra je bistvenega pomena za sodobni svet, saj se uporablja pri večini znanstvenih ved, tako naravoslovnih kot družboslovnih. »Poučujem in raziskujem. Na Univerzi na Primorskem sem od leta 2003, član inštituta pa od leta 1994, ko sem zaključil dodiplomski študij,« pravi.

Priznava, da si ljudje večinoma ne predstavljajo, kako poteka njegovo delo. »Včasih se usedeš, na papir narišeš sheme in pogledaš, ali je kakšna povezava, včasih se moraš sprehoditi v naravi ... Zelo pogosto pridejo ideje prav med sprehodom ali pa vožnjo. Vozim se do Kopra in nazaj, tako da je časa kar nekaj. Ko človek dobi idejo, gre v knjižnico, vzame v roke literaturo, včasih je treba kaj narisati, narediti izračune, da ugotoviš, ali bo delovalo ali ne. In običajno ne deluje. To se ponavlja, dokler nimaš sreče in ti uspe. Bi rekli, da se ti odpre nebo. Zelo dobra ponazoritev je, da tavaš v temni sobi, iščeš stikalo in se ob tem spotikaš ob pohištvo, padaš, potem pa nenadoma slučajno pritisneš na stikalo in je vse svetlo. Točno vidiš, kje si,« slikovito pojasni.

Matematik 24 ur na dan

Kot dodaja, moramo biti v življenju vsi vsaj malo matematiki. »Tudi tisti, ki rešujejo križanke, se ukvarjajo z matematiko, če hočejo ali ne. Res je, da moraš poznati besede, a gre za premetavanje črk in tukaj je zraven kombinatorika, matematično razmišljanje.« Sam je matematik 24 ur na dan – tudi ponoči, ko premišljuje o problemih in zjutraj vstane neprespan. »Včasih sem se sredi noči zbudil z dobro rešitvijo in vstal, da bi jo napisal. Pa se je izkazalo, da sem bil tako neprespan, da sem pisal same neumnosti. Sedaj si rečem, da če je rešitev tako dobra, bo v glavi ostala do jutra, če ni, pa pač ne bo,« še zaključuje in doda, da si želi v prihodnje rešiti še čim več težkih matematičnih problemov.

Oddajte svoj komentar

Kranj 3°

oblačno
vlažnost: 96 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

4/7

torek

4/8

sreda

4/10

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

IZLETI / Kranj, 23. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Ljubljana, 23. april 2024

Sveta maša na Ljubljanskem gradu

PRIREDITVE / Preddvor, 23. april 2024

Pogovorni večer: Podnebne spremembe

PREDAVANJA / Žiri, 23. april 2024

Sto let po smrti Tavčar še živi

PRIREDITVE / Šenčur, Naklo, 24. april 2024

Tombola, zdravi odnosi, kuhanje, umovadba

PREDAVANJA / Dolina, 24. april 2024

Hišne gobe in zaščita lesnih izdelkov

OBVESTILA / Naklo, 25. april 2024

Izobraževalna platforma Digiagri

IZLETI / Naklo, 25. april 2024

S kolesom pod Kriško goro

 

 
 

 

 
 
 

Tudi družinski zdravniki v Sloveniji imamo dovolj / 08:02, 23. april

Imate prav, gospe in gospodje zdravniki. Obveščam vas, da vas že sedaj ni nikjer. Pravite, da oskrbite približno 50 bolnikov na dan. Se prav...

Za pravico do groba in spomina / 11:08, 20. april

Ppopraverk:
Premiera dokumentarnega filma bo ob 17. uri.

Za pravico do groba in spomina / 09:52, 20. april

Da se izognemu nadaljevanju povojnim tabu temam, je treba članku dodati:- Ministrstvo za kulturo kljub dopolnitvam in dodatni obravnavi zavr...

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.