Beletrinino leto so predstavili Aleš Šteger, Alma Čaušević Klemenčič, Mitja Čander in Urban Vovk. / Foto: Beletrina

Beletrina za široko bralstvo

Knjižni program založbe Beletrina letos obeta šestdeset novih naslovov različnih žanrov, predvidoma konec leta pa bo na trgu zaživela nova naročniška platforma BeletrinaDigital.

Ljubljana – Že ob bežnem preletu knjižnih izdaj, ki jih v letošnjem letu načrtujejo pri Beletrini, ta se je v zadnjih letih razvila v eno izmed večjih slovenskih založb, se ob vsej žanrski raznolikosti bralcem različnih želja lahko zaiskrijo oči.

Kot je na predstavitvi dosežkov preteklega leta in načrtih za letošnje leto in tudi siceršnje vizije založbe uvodoma povedal direktor Mitja Čander, je Beletrina sodobna kulturna institucija, v prvi vrsti seveda založba, ki bo letos izdala šestdeset raznovrstnih, za marsikoga zanimivih naslovov, po drugi strani pa se ukvarjajo s številnimi drugimi vsebinami, bolj ali manj povezanimi s knjigami. V prvi vrsti sta to literarna festivala Fabula ter Dnevi poezije in vina, tu pa je še vrsta projektov, ki so izšli iz tega, zlasti platforma Versopolis. »Izrazito se posvečamo digitalizaciji, ki je pomemben trend sodobnega časa, tu naj omenim predvsem Biblos, ki omogoča izposojo e-knjig tako v splošnih kot v šolskih knjižnicah, ter AirBeletrino, ki je najbolj bran kulturni portal pri nas.«

Izvršna direktorica Alma Čaušević Klemenčič je povedala, da so lani prijavili kar 83 projektov in pri tem prejeli financiranje za 72, kar pomeni, da so bili 87-odstotno uspešni. Pri tem sodelujejo tudi v različnih evropskih projektih, hkrati pa so dejavni tudi v lokalnem okolju, saj so organizirali kar 284 različnih dogodkov, povezanih s knjigo. Predvidoma konec leta bo zaživel unikaten projekt, imenovan BeletrinaDigital. Naročniška multimedijska platforma bo ponujala elektronske in zvočne knjige v slovenskem in angleškem jeziku, aktualne filme s slovenskimi podnapisi in sinhronizirane risanke, izvirne podkaste ter izvirne tekstovne in video vsebine.

Prihaja bogato bralno leto

Kot je ob predstavitvi knjižnega kataloga povedal glavni urednik Urban Vovk, je polovica avtorjev letošnjih novih izdaj slovenskih, delež avtoric pa se je približal petini. »Nabor avtorjev je pester, vključuje vse generacije, oba spola ter izvirna dela in prevode. Zasledujemo tudi žanrsko pestrost, poleg vodilnega leposlovja v prozi in poeziji so v programu tudi humanistična dela, biografije, tudi poklicne, zgodovinske knjige in drugo. Pod okriljem založbe nastajata tudi zbirki Klasična Beletrina, letos bo izšel že četrti letnik, ter mladinska Zvezdna Beletrina, ki na police pošilja drugi letnik.«

Naj omenimo nekaj novosti. Že je izšel roman Petelinje jajce Ferija Lainščka (nadaljevanje romana Kurji pastir), tu pa je še nekaj že nagrajenih in uspešnih slovenskih avtoric in avtorjev: Jasmin B. Frelih z romanom Ledeni možje, po Rdeči kapici in Belem volku Irene Svetek bo izšel še zaključek odlično sprejete kriminalne trilogije z naslovom Črni princ, preveden je prvenec Ane Marwan Krog suhe južine (lani je navdušila z romanom Zabubljena), Vesna Milek pred poletjem na knjižne police pošilja roman Kleopatra: Naj se zgodi. Nove izdaje pripravljajo tudi hišni avtorji Tone Partljič (Veter z vzhoda), Aleš Šteger (Na kraju zapisano 1–12), Vlado Žabot (Gral) in Jurij Hudolin (Čas lepih žensk), z žanrsko fikcijo Toxic se predstavlja Eva Mahkovic. Ksenija Benedetti pripravlja avtobiografski intervju Hiša sožitja, v katerem je vprašanja, v katerih se skriva njena življenjska in poklicna zgodba, zastavila 75 znanim Slovencem, prav tako bo zanimiva poklicna biografija psihiatra in psihoterapevta Gorazda V. Mrevljeta, ki jo piše skupaj z Bojano Leskovar.

Pripravili so tudi nekaj ponatisov kanonskih del, kot sta Resničnost Lojzeta Kovačiča in Menuet za kitaro Vitomila Zupana, tu pa je tudi legendarna Cica v metroju Raymonda Queneauja. Omeniti velja tudi integralni prevod esejev Michela de Montaigna. Arhitekturna vodnika Slovenija osebno in Ljubljana osebno pa pripravljata arhitekta in življenjska sopotnika Špela Kuhar in Robert Potokar.

Oddajte svoj komentar

Kranj 29°

pretežno jasno
vlažnost: 57 %
veter: JV, hitrost: 11 km/h

17/32

torek

18/33

sreda

17/33

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

GLASBA / Kranj, 9. julij 2024

Koncert večnih uspešnic Sepulture

IZLETI / Cerklje, 9. julij 2024

Kolesarski izlet DU Cerklje

IZLETI / Kokrica, 12. julij 2024

Pohod DU Kokrica

GLASBA / Kranj, 12. julij 2024

V Kranju legendarni The Exploited

 

 
 

 

 
 
 

Pred potjo je rekla: »Mat' 'ma jajca, pa gre.« / 07:15, 7. julij

Čestitke! Res velik podvig, vam še veliko podobnih privoščim iz srca!

Odprtje nove ceste spremljal protest / 21:46, 5. julij

Slovenci smo resnično eni čudni ljudje. Če se nič ne gradi se jajcamo, če se gradi protestiramo. So še vedno najboljše obljube, potem se pa nič ne dela?

Obvoznica v Železnikih ni odprta / 11:14, 5. julij

Čez poletje pa res ni za pričakovati, da bodo državni organi izdali vsa dovoljenja. UE stavkajo in večina zaposlenih po ministrstvih je na Hrvaške,. Držimo pesti, da bo obvoznica odrta do konca leta.

Prvič po obvoznici / 10:21, 4. julij

Izjava ministrstva za infrastrukturo: "Kot izhaja iz medijskih objav, so v Občini Železniki brez pooblastil in v nasprotju z zakonskimi pred...

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 04:18, 1. julij

JEK2 bo s proizvodno ceno 180€/MWh (upajmo) konkurenčna samo v zimskem času. Cena iz amortiziranega NEK-a je 40€/MWh. Se bojim, da bo JEK2 nasedel projekt kot TEŠ6.

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:27, 28. junij

JEK2 ja. Samo pri hidroelektrarnah naj ostane, in še veliko manjših naj se zgradi. Enako TEŠi. Časi so taki, da moramo imeti različne vire. ...

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 19:40, 26. junij

zarad mene mamo lahko še več nukleark, ampak potem hočem da podremo tudi nekaj hidroelektrarn in ne gradimo novih. pa ne smemo pustiti da to...