Vzrok za finančne težave domov za starejše so prenizka plačila ZZZS-ja za zdravstveno nego, opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Petina domov z izgubo

Več kot petina domov za starejše in posebnih socialnovarstvenih zavodov je lani poslovala z izgubo. Med 21 domovi v rdečih številkah so tudi preddvorski, kamniški in domžalski.

Kranj – Lani je kar 21 od skupno stotih domov za starejše in posebnih socialnovarstvenih zavodov poslovalo z izgubo, od tega trinajst javnih zavodov in osem koncesionarjev, ugotavljajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. V primerjavi s predlanskim letom se je delež izvajalcev v rdečih številkah več kot podvojil, kar je posledica prenizkih plačil Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) za opravljene zdravstvene storitve, ki ne pokrijejo več niti plač predpisanega zdravstvenega kadra, opozarjajo v skupnosti socialnih zavodov. »Ti podatki so zelo skrb vzbujajoči. Presežek prihodkov nad odhodki je za javne zavode izjemno pomemben, saj predstavlja nepogrešljiv vir za prepotrebne naložbe v obnovo in posodobitev objektov, ki so bili v večini primerov zgrajeni pred približno štiridesetimi leti in so vse manj primerni za sodobne potrebe,« opozarja sekretar skupnosti Jaka Bizjak in dodaja, da vlada za vlaganja v domove lani ni namenila nobenih sredstev.

Povprečna cena zdravstvene nege se je od leta 2009 znižala za 5,7 odstotka, stroški dela, ki predstavljajo večino odhodkov izvajalcev, pa naraščajo zaradi dviga plač, sprostitve napredovanj in ukinitve varčevalnih ukrepov. Plačila ZZZS-ja za zdravstvene storitve tako od lanskega leta prvič ne pokrijejo več niti plač zdravstvenega kadra, ki ga morajo izvajalci skladno z zakonodajo in pogodbo z ZZZS-jem zagotavljati. »Država vedno večji delež stroškov oskrbe prelaga na starostnike in svojce, kar kaže povečevanje deleža oskrbnin v prihodkih domov. Če so oskrbnine še leta 2011 predstavljale 57,6 odstotka prihodkov na oskrbni dan, se je ta delež lani povzpel že na 61,3 odstotka,« navajajo v skupnosti.

Največ izgube v Preddvoru

Med trinajstimi domovi s širšega območja Gorenjske so lani negativno poslovali trije: preddvorski, domžalski in kamniški. Največjo izgubo v višini skoraj 118 tisoč evrov so imeli v Domu starejših občanov Preddvor. Nastala je zaradi nenačrtovanega povečanja stroškov dela zaposlenih v zdravstveni negi, čemur pa ni sledil dvig cene in jih tako ZZZS tudi ni pokril, je pojasnila direktorica Andreja Valant: »Plačilo ZZZS ne zadostuje niti za stroške plač in druge stroške dela, kaj šele za materialne stroške in amortizacijo, ki bi jih moral kriti po zakonu.« Izgubo, s katero so se soočili prvič, so pokrili s presežkom iz preteklih let, ki bi ga sicer namenili nadaljnjim investicijskim vlaganjem za posodobitev standarda bivanja. Nadaljnji razvoj doma je po besedah Valantove sedaj odvisen od finančne politike države in ZZZS, saj z rednimi prihodki ne pokrivajo tekočih stroškov. »Upam, da bomo s strani ZZZS prejeli plačilo za opravljeno zdravstveno nego, kot velevajo predpisi, torej da bo cena krila stroške dela skladno z zakonodajo, materialne stroške in amortizacijo,« pravi Valantova in dodaja, da se bodo v nasprotnem primeru znašli v podobni situaciji kot bolnišnice, ki jih je država lani morala reševati z interventnim zakonom.

Investicije morajo zamikati

Tega se boji tudi direktorica Doma upokojencev Domžale Nataša Zalokar, ki prav tako opozarja, da tako ne bo šlo v nedogled. Zaradi povečanja stroškov dela na področju zdravstvene nege in prenizkih plačil ZZZS so lani imeli 45 tisoč evrov izgube. »S finančnimi težavami se soočamo od lanskega leta, ko je vlada dvignila plače zaposlenih do 26. plačnega razreda in za napredovanja delavcev, ni pa zagotovila zadostnega denarja zanje,« je povedala. Primanjkljaj skušajo pokrivati iz tržnih virov, kot sta razvoz hrane in gostinska dejavnost, obenem pa so prisiljeni prestavljati naložbe in obnovitvena dela. »Izgubo bomo lahko v celoti pokrili šele, ko bodo plačila ZZZS-ja za opravljene storitve zdravstvene nege pokrila vse nastale stroške,« pravi Zalokarjeva. Poslovanje doma so po njenih besedah racionalizirali do skrajnih meja, prostora za omembe vredne prihranke nimajo več, če ne želijo poslabšati kakovosti bivanja stanovalcev.

Kamniški dom starejših pa je imel skoraj 64 tisoč evrov izgube. Približno polovico jo je povzročila slabša zasedenost doma zaradi obnove, 29 tisoč evrov pa je bilo primanjkljaja, ki je nastal zaradi neuskladitve cene zdravstvene nege. Izgubo so pokrili s presežkom preteklih let, tako kot predlani. »Notranje rezerve za boljše poslovanje smo že izkoristili. Za nemoteno poslovanje bi se morala uskladiti cena zdravstvene nege, da bi pokrila stroške dela in materiala,« je dejala direktorica Marija Rems.

Na drugi strani so nekateri domovi lani imeli lepe dobičke. Tržiški in radovljiški sta po podatkih skupnosti socialnih zavodov imela po 226 tisoč evrov dobička, v večini ostalih domov pa je znašal med 15 in 85 tisoč evri.

Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

oblačno
vlažnost: 90 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

4/10

četrtek

5/18

petek

4/22

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??