Avtorica besedil za razstavo Magda Zore med razlago o devetih kranjskih stolpih. Peti se drži gradu Khislstein. / Foto: Igor Kavčič

Utrdbe in obzidje v stolpu

V stolpu Pungert so odprli stalno razstavo z naslovom Utrdbe mesta Kranj skozi zgodovino.

Kranj – Koliko stolpov je imel Kranj pred petsto leti in koliko jih je danes še ohranjenih? Kako dolgo in visoko obzidje jih je povezovalo med seboj, skozi koliko mestnih vrat je bilo tujcu mogoče priti v mesto? Danes bi na prvi pogled našteli tri stolpe in pol, Škrlovec, bližnjega soseda, ki je vključen v Grad Khislstein, 'polovičnega' lahko vidimo nakazanega v jekleni konstrukciji na današnjem Vovkovem vrtu, najbolj veličasten pa je nedvomno stolp Pungert, zgrajen v 16. stoletju, ki je odlično ohranjen in obnovljen, od petka pa okroglo stopnišče v njem bogati tudi stalna razstava z naslovom Utrdbe mesta Kranj skozi zgodovino. Ta nam tudi razjasni, da je bil Kranj poleg dobre pozicije na skali na nekaterih lažje dostopnejših mestih varovan z obzidjem, dolgim kak kilometer in visokim tudi do šest metrov. V mesto se je prišlo skozi zgornja in spodnja vrata, obstajala pa so še ena stranska (Savska) vrata. Čudovito podobo mesta, na kateri smo preštevali stolpe, je leta 1649 naslikal Merian in velja za najstarejšo upodobitev mesta Kranj.

Vrnimo s k stolpu Pungert, ki ima, potem ko so bila v preteklem stoletju v njem stanovanja, kasneje pa muzejski depoji, danes novo funkcijo tako imenovanega otroškega stolpa, saj se v njem v organizaciji kranjske območne enote JSKD odvijajo različni programi, delavnice in kulturni dogodki namenjeni najmlajšim. Sodelavki na skladu, Slavici V. Okorn, se je porodila ideja z razstavo predstaviti te nekoč zelo pomembne dele starega jedra Kranja, ki danes kažejo tudi na razgibano zgodovino mesta. K sodelovanju so povabili Gorenjski muzej. »O zgodovini Kranja, njegovih utrdbah, o mestnem obzidju obstaja kar nekaj literature, za razstavo pa je bilo treba strokovno branje prevesti v otrokom razumljiv jezik,« je povedala Magda Zore, kustosinja in pedagoginja v Gorenjskem muzeju, ki je pripravila besedilo za šest panojev, ki kot zgodovinska časovnica potekajo od vhoda do drugega nadstropja stolpa. Osrednji pano je že omenjena Merianova grafika v zaključku razstave pa na štirih panojih sledi še prestavitev Pungerta kot takega. Izvemo, da beseda Pungert izhaja iz nemške besede za sadovnjak – Baumgarten, sicer pa ima ta del mestnega jedra že vsaj šest tisoč let dolgo zgodovino. Da so tu bivali ljudje že v mlajši kameni dobi, so pokazala arheološka izkopavanja pred leti.

Tako kot zgodovina planeta Zemlja, se tudi kranjska zgodovina začenja z velikim pokom in se potem prek Pungerta nadaljuje po poti stolpov in obzidja na nasprotni konec mesta. Povezuje jih nekakšna nitka, in vsakih toliko male beležnice, v katere si otroci lahko zapišejo, česa so se naučili oziroma kaj so si zapomnili. Idejno in likovno je razstavo pripravila Slavica V. Okorn: »Izziv mi je bil poglobiti se v ciljno skupino, otroke okrog 12 let, ki jih je treba na pravi način animirati za temo in jo narediti čim bolj zanimivo. Mislim, da nam je glede na skromna sredstva, ki smo jih imeli na voljo, to tudi uspelo.« Ob Magdi Zore so bili strokovni sodelavci ob razstavi še dr. Milan Sagadin z Zavoda za varstvo kulturne dediščine in dr. Veronika Pflaum ter Marjana Žibert iz Gorenjskega muzeja. Kot je dejala slednja, se z razstave lahko marsičesa naučimo tudi starejši. Ste vedeli, da je znani slikar Leopold Layer v ječi v stolpu na Pungertu preživel dve leti in pol (1810–1813), vse do umika Francozov. Zato ker je ponarejal denar. Če bo preživel zapor, si je dal zaobljubo, da bo za baziliko na Brezjah naslikal Mater Božjo. Slednja je najpomembnejša svetinja na Brezjah, Layer pa je tudi preživel.

Oddajte svoj komentar

Kranj 15°

zmerno oblačno
vlažnost: 51 %
veter: Z, hitrost: 29 km/h

7/18

nedelja

10/17

ponedeljek

7/16

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

PRIREDITVE / Kokrica, 1. april 2024

Odprto prvenstvo v sekanju pirhov

PRIREDITVE / Adergas, 1. april 2024

Sekanje in valucanje pirhov

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 4. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??