Skupna novinarska konferenca ni prinesla rešitve za pospešitev gradnje blejske obvoznice Bled
Bled – Fotografska razstava, ki je od konca aprila in še ves maj na ogled v Infocentru Triglavska roža, ima dvojen pomen. Šteje za že sedmo srečanje gorenjskih fotografov, z osrednjo temo razstave – gre za motive iz Triglavskega narodnega parka – pa sovpada tudi s tokratnimi gostitelji, saj v letošnjem letu praznujemo stoto obletnico podpisa zakupne pogodbe za ustanovitev Alpskega varstvenega parka, predhodnika Triglavskega narodnega parka.
Na pobudo fotografa Simona Krejana iz Fotografskega društva Janez Puhar Kranj so se fotografski prijatelji in somišljeniki iz Gorenjske leta 2017 dogovorili, da vsako leto v enem izmed gorenjskih mest pripravijo skupno fotografsko razstavo na določeno temo. Prva je bila že leto kasneje na Bledu, ideja se je v zadnjih letih kljub neugodnemu obdobju epidemije oplemenitila in postala vsakoletna stalnica.
V uvodu omenjena stota obletnica je bila fotografinjam in fotografom dodaten izziv. »Pripravili smo tematsko obarvano razstavo s posnetki, ki zgovorno prikazujejo naravne lepote in njih živelj. Različni pristopi in pogledi fotografov, različna čutenja ob iskanju zanimivih motivov, nam prikažejo vso lepoto narave, ki jo z besedami le težko opišemo,« je na odprtju razstave poudaril Simon Krejan in pri tem omenil rek, da nam lahko ena slika pove več kot tisoč besed.
V obratni smeri pa je o pomenu fotografije za Triglavski narodni park spregovorila sodelavka zavoda, umetnostna zgodovinarka Ana Marija Kunstelj: »Vesela sem, da ste fotografinje in fotografi sprejeli izziv in pripravili toliko čudovitih fotografij živali, rastlinja, ljudi v tem prostoru, pa tudi voda ter gorskega sveta, skratka tako žive kot nežive narave. Fotografija je tista, ki nam pomaga, da se zavemo, v kakšen prostor vstopamo, ko prihajamo v ta naš alpski svet. Fotografi nam skozi svoje oči pomagate gledati, spoznavati in občudovati ta prelepi svet. Posledica tega sta tudi odnos do narave in njeno varovanje.«
Na sedmi skupni razstavi tokrat sodelujejo fotografinje in fotografi sedmih gorenjskih društev oziroma klubov: Foto kluba Triglavski narodni park z Bleda, Foto društva Radovljica, Fotografskega društva Jesenice, Foto kluba Anton Ažbe Škofja Loka, Fotografskega društva Janez Puhar Kranj, Foto kluba Tržič in Foto skupine Ime iz Kranja.
Na ogled je 31 fotografij, na odprtju pa smo si ogledali tudi digitalno projekcijo 236 fotografij 59 avtoric in avtorjev, ki so nas popeljali v neokrnjeni svet Triglavskega narodnega parka (projekcijo si lahko ogledate tudi na spletni strani FD Janez Puhar Kranj).
Fotografije prikazujejo čudovito alpsko pokrajino z bogato floro in favno. Dotaknejo se tudi nesnovne kulturne dediščine, kot je čas košnje s kosci in grabljenje sena, klepanje in brušenje kose, oranje s konjsko vprego, ohranjanje tradicionalne pridelave sira na pokljuški planini, brezskrbno igro otrok s plezanjem po latah lesenega kozolca. Navdušujejo podobe zimske krajine, neskončnih gorskih vrhov, skrivnostnih poti, ki jih išče bistra gorska voda ...
Zbrane je pozdravil tudi predsednik Fotografske zveze Slovenije Tomaž Lanišek, ki je Slovenijo z množičnostjo in uspešnostjo več kot 1200 fotografinj in fotografov v 134 klubih, društvih in krožkih, ki so vključeni v zvezo, označil za velesilo v svetovnem merilu.
V Infocentru Triglavska roža so tokrat združene lepote sveta in življenja krog Triglava z bogato fotografsko dejavnostjo na Gorenjskem.