Jubilejna Žan in Lev
Šenčur – Po sedmih letih, odkar so v Šenčurju na pobudo lastnikov kmetijskih zemljišč in oddelka za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko-gozdarskem zavodu Kranj stekli pogovori o izgradnji namakalnega sistema, se projekt vendarle približuje začetku izvedbe. Zanj imajo zagotovljeno stoodstotno financiranje upravičenih stroškov s strani kmetijskega ministrstva v višini 2,1 milijona evrov. Kot je pojasnil Aleš Puhar s šenčurske občinske uprave, je projekt sprva predvideval tri črpališča in tri ločene sisteme, nato pa so jih združili v eno zajetje in en sistem. Območje namakanja se je razširilo iz prvotno načrtovanih sto hektarov na 231 hektarov, zaradi česar je bila potrebna celovita presoja vplivov na okolje.
Po pridobitvi gradbenega dovoljenja so leta 2022 pripravili razpis za izbiro izvajalca, kjer pa so prejeli tri bistveno predrage ponudbe. Zaradi tega so se morali po besedah Puharja lotiti racionalizacije projekta, kar je vključevalo spremembo materialov in zajema vode iz Trbojskega jezera. »Predvidene so bile najkakovostnejše cevi, ki pa so bile predrage, zato smo material zamenjali za cenovno dostopnejšega, kar sicer ne bo vplivalo na kakovost sistema,« je dejal Puhar.
Spremembe v projektu so zahtevale spremembo gradbenega dovoljenja, ki so jo dobili konec junija. Predvidoma v teh dneh bodo objavili drugi razpis za izbiro izvajalca. »Prvi razpis smo objavili v času vsesplošnih dražitev, tokrat pa pričakujemo ugodnejše ponudbe. Če jih ne bomo prejeli, namakalnega sistema ne bo, saj ga ne smemo sofinancirati z lastnimi ali drugimi sredstvi, kot določa odločba,« je pojasnil Puhar.
Razpis bo predvidoma zaključen avgusta. Če bodo ponudbe ustrezne in bo izvajalec izbran, bi lahko gradnjo začeli septembra. Rok za izvedbo je do konca junija prihodnjega leta, saj so do takrat po odločbi upravičeni do financiranja. Kot pravi Puhar, gradnja ne bo povzročila škode kmetom niti izpada prihodkov. »Predstavnike kmetov bomo obveščali in jih vključili v proces. Tudi doslej so aktivno sodelovali, za kar se jim zahvaljujemo,« je dodal Puhar. Kdo bo upravljavec namakalnega sistema, za zdaj še ni določeno, vendar na občini potekajo intenzivni pogovori o tem vprašanju. Na Gorenjskem je sicer Občina Šenčur edina, ki se je odločila za gradnjo namakalnega sistema za več uporabnikov.