Smlednik – Grajske lonce so začeli kuhati že v dopoldanskih urah. Tekmovalo je šest ekip iz turističnih društev Smlednik, Hraše, Dragočajna - Moše, Pirniče in Žlebe - Marjeta. Sestavine, od mesa do zelenjave, so bile enake za vse. Po nekaj urah sta se začela pokušina in ocenjevanje.
Zmagovalca so tokrat določili le glasovi obiskovalcev. Ti so ocenili, da je najboljši grajski lonec skuhala ekipa Turističnega društva Hraše. Za en sam glas so bili boljši od Turističnega društva Smlednik. Tretji so bili Pirničani. »Grajski lonec se kuha vsaj štiri ure. Postregli smo okrog petdeset porcij. Veseli smo, da je obiskovalce najbolj prepričal prav naš. Hraše so najmanjša vas v naši krajevni skupnosti Smlednik, očitno pa skuhamo najboljši grajski lonec,« je povedal Aleš Verlič. Poleg njega so bili v zmagovalni ekipi še Marko Burja, Tanja Burja, Tina Šter in Danuta Vidmar.
Po razglasitvi se je dogajanje ob zvokih Godbe Medvode preselilo k Okrepčevalnici. Deseti september bo zabeležen kot datum njenega odprtja. »Trak«, šlo je za ledeno skulpturo, ki jo je izdelal domači umetnik Miro Rismondo, je v družbi župana Medvod Nejca Smoleta presekal Marjan Mali, predsednik Turističnega društva Smlednik. »Težko smo čakali ta dan. Gradnja okrepčevalnice, nadstreška in sanitarij za invalide je potekala štiri leta. Ni šlo vse po načrtih, nazadnje smo čakali še na uporabno dovoljenje, ki smo ga sedaj dobili. Lepo se zahvaljujem vsem, ki so kakorkoli pripomogli, da smo prišli do cilja,« je povedal Marjan Mali, tudi gonilna sila projekta, ki je bil za društvo velik finančni zalogaj, ob začetku ocenjen na dvesto tisoč evrov. Zneska, kot pravi Mali, niso presegli. Objekt je blagoslovil domači župnik David Jensterle.
Turistično društvo Smlednik ima več kot šestdesetletno zgodovino delovanja. Od samega začetka se vrti okrog razvalin Starega gradu in z njimi povezanih dejavnosti. Že od ustanovitve so imeli jasno zastavljeno vizijo razvoja turizma v svojem okolju in med prioritetami je bila ureditev vozne poti iz Smlednika do starega gradu, ki naj bi omogočila dostop na grad tudi z osebnimi avtomobili in pod razvalinami gradnjo turistično-gostinskega objekta. Prvi avtomobil je na vrh pripeljal 1. maja 1961. Istega leta so uredili še okrepčevalnico in sanitarije, na gradu pa so se začela tudi arheološka izkopavanja. Dve leti kasneje so potegnili elektriko, gostišče pa je doživljalo dozidave, prezidave, začasne rešitve so postajale stalne. Leta 2018 je padla odločitev, da je treba okrepčevalnico prenoviti, da bo lahko še naprej služila svojemu namenu in nudila boljše pogoje za uspešno izvajanje gostinske dejavnosti.
Ena investicija na Starem gradu je zaključena, načrtov pa je še veliko. Največja in finančno tudi najtežja želja je obnova osrednjega stolpa, ki je bil po nekaterih projekcijah visok blizu trideset metrov.