Letošnji občinski nagrajenci z županom / Foto: Tina Dokl
Letošnji občinski nagrajenci z županom / Foto: Tina Dokl
Podelili šest priznanj
V Žireh so minuli torek s proslavo in podelitvijo občinskih priznanj zaznamovali letošnji občinski praznik in dan državnosti ob 35-letnici samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.
Žiri – »Petindvajseti junij je datum s posebnim pomenom. Pred 35 leti so se uresničile sanje številnih generacij Slovencev. S pogumom, enotnostjo in vero v lastne sposobnosti smo stopili na samostojno pot in dokazali, da lahko kot narod dosežemo velike stvari, kadar znamo združiti moči,« je zbrane na proslavi v dvorani DPD Svoboda nagovoril župan Franci Kranjc. Prav zato ni naključje, je poudaril, da so si tudi Žirovci za svoj občinski praznik izbrali dan državnosti. »Obe zgodbi – zgodba Slovenije in zgodba naše občine – govorita o odgovornosti, sodelovanju, delu in zaupanju v skupno prihodnost.« Ob tem so na proslavi spomnili tudi na številne Žirovce, ki so prispevali k osamosvojitvi Slovenije. Med njimi je bil tudi Izidor Rejc, ki je bil izvoljen v prvi sklic državnega zbora Republike Slovenije, v Žireh pa ga poznajo kot dolgoletnega uspešnega direktorja Alpine. Z zbranimi je delil svoje spomine na prelomne čase, ko je nastajala samostojna država Slovenija, in svojo vlogo pri tem.
Osrednjo pozornost pa so tudi tokrat namenili letošnjim občinskim nagrajencem – podelili so eno priznanje Občine Žiri in pet priznanj župana. Priznanje Občine Žiri je ob 80-letnici uspešnega delovanja in za dolgoletno trajnostno gospodarjenje z divjadjo prejela Lovska družina Žiri. Priznanja župana pa so prejeli Klekljarsko društvo Žiri za uspešno organizacijo dvajsetih Slovenskih klekljarskih dnevov in za ohranjanje klekljarske dediščine, Lia Krvina za izjemne dosežke mlade športnice v karateju, Janez Jereb za ohranjanje spomina na generala Rudolfa Maistra in žirovske borce za severno mejo, žirovska četa in Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Škofja Loka za neprecenljiv prispevek k slovenski osamosvojitvi ter Benedikt Praznik in Rok Filipič za odkritje ene najlepših jam v Sloveniji – Jurečeve jame. Župan Kranjc se jim je v imenu občine in vseh občanov zahvalil za njihovo delo, vztrajnost in predanost. »S svojim zgledom dokazujete, da so solidarnost, sodelovanje in odgovornost še vedno vrednote, na katerih lahko gradimo prihodnost.« Ob tem pa je spomnil še na vse, ki so v preteklosti soustvarjali razvoj Žirov – od nekdanjih županov, občinskih svetnikov in zaposlenih v občinski upravi do podjetnikov, učiteljev, kulturnih in športnih delavcev, gasilcev, zdravstvenih delavcev in vseh drugih, ki so po besedah župana prispevali k temu, da so Žiri danes uspešna in prepoznavna občina.