Ob posvetu so občine z območja Julijskih Alp, zavod TNP, lokalne turistične organizacije, razvojni agenciji in drugi deležniki podpisali listino o strategiji usklajenega upravljanja Biosfernega območja Julijske Alpe.

Poudarili nujnost sodelovanja

V Bohinju se je konec tedna s posvetom o izzivih trajnostnega razvoja na zavarovanih območjih končal letošnji Mednarodni festival alpskega cvetja. Za razvoj dejavnosti, kot sta kmetijstvo in turizem, je na zavarovanih območjih narave še posebno pomembna komunikacija med vsemi deležniki.

Raziskovalci so že ugotovili, da bi bilo mogoče tudi kmetijam na območjih Nature 2000 s postopno preusmeritvijo in primernim naborom ukrepov zagotoviti ekonomsko vzdržnost.

Bohinjska Bistrica – Posvet je organiziral bohinjski zavod za turizem skupaj z ministrstvom za naravne vire in prostor ter javnim zavodom Triglavski narodni park, sklepna ugotovitev vsebinsko pestrega dogodka pa je bila, da je zlasti na zavarovanih območjih narave za razvoj dejavnosti, kot sta kmetijstvo in turizem, nujna predvsem komunikacija med vsemi deležniki, so poudarili na današnjem posvetu v okviru Mednarodnega festivala alpskega cvetja v Bohinju.

»Želimo povezati naravovarstvo, turizem, kmetijstvo, ne smemo pozabiti tudi na kulturo,« je poudaril direktor Turizma Bohinj Klemen Langus in dodal, da je med drugim pomemben dialog z lokalnimi prebivalci, ki jim je treba zagotoviti kakovostno življenje in ob tem ohranjati naravo.

Župan Bohinja Jože Sodja je izrazil zadovoljstvo, da prav Bohinjcem to do določene mere že uspeva. »Za občino Bohinj je kmetijstvo skoraj pomembnejša panoga kot turizem, čeprav od tega živimo, ampak če kmetijstva ne bo, tudi krajine in turizma ne bo,« je menil.

Evropski poslanec Franc Bogovič je poudaril, da bi bi bilo na nivoju Evropske unije pri pripravi direktiv nujno čim bolj upoštevati nacionalne in lokalne specifike. Strinjal se je, da je sodelovanje izjemnega pomena. »Treba bo zgraditi zaupanje, kajti če ne bomo vsi, od države do kmeta, sodelovali in imeli enakopravnega položaja, bo zelo težko kaj doseči.«

Da je zaupanje med deležniki ključno, se je strinjal tudi Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, pri tem pa opozoril, da je treba tudi kmeta razumeti kot del narave in ga ne potiskati na obrobje.

Tanja Šumrada z ljubljanske Biotehniške fakultete je povedala, da so raziskovalci z modeliranjem učinkov uvajanja naravovarstvenih ciljev na kmetovanje na območjih Nature 2000 že ugotovili, da bi bilo mogoče kmetijam s postopno preusmeritvijo in primernim naborom ukrepov zagotoviti ekonomsko vzdržnost, tudi ob uvedbi, kot je dejala, zelo ambicioznih naravovarstvenih ciljev. Pri dem je dodala, da bi bilo ukrepe smiselno načrtovati tako, da upoštevajo lokalne posebnosti in svetovanje poteka na ravni kmetij. »Menimo, da bi se lahko tako morda zmanjšal kakšen konflikt v prihodnosti,« je dodala.

Direktor Zavoda RS za varstvo narave Teo Hrvoje Oršanič je menil, da bi morali spremeniti pogoje za pridobitev sredstev iz evropskih finančnih mehanizmov, in sicer da zaključek posamezne investicije, za katero se pridobi podpora, ne bi bil vezan na koledarsko leto, saj bi tako preprečili, da bi se investicije izvajale v za naravo in biotsko raznovrstnost neprimernem času.

Direktor Turistično-gostinske zbornice Slovenije Fedja Pobegajlo je ocenil, da je dobro, da je slovenski turizem izrazito trajnostno usmerjen, in menil, da je treba glede različnih dejavnosti na zavarovanih območjih rešitve iskati s sprejemanjem določenih kompromisov. »Ne vidim razloga, da tudi glede tega ne bi bili uspešni,« je dodal.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

pretežno jasno
vlažnost: 86 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

10/17

sreda

3/21

četrtek

6/24

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 10. april 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč, zdravi odnosi ...

PREDAVANJA / Češnjica, 11. april 2024

Predavanje o boreliozi

IZLETI / Naklo, 11. april 2024

S kolesom v Voglje

GLASBA / Šenčur, 12. april 2024

Šenčurska glasbena srečanja

IZLETI / Kokrica, 12. april 2024

Pohod na Križno goro

IZLETI / Kranj, 13. april 2024

Po Soški poti

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

55 let invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...