Dušan Brešar in Sebastjan Kamenik sta v Mestni knjižnici Kranj predstavila življenje in delo Minke Skaberne, ki se je rodila v Kranju leta 1882. / Foto: Tina Dokl

Brajico je znala brati z očmi

Letos praznujemo 140. obletnico rojstva Minke Skaberne, ki je delovala na področju ustanov za slepe, skrbela za njihove knjižnice, zlasti pa je zaslužna za prepisovanje knjig v Braillovo pisavo. Pri delu jo je vodilo prepričanje, da je učenje branja in pisanja, prirejenega za slepe, ena izmed najpomembnejših točk v izobrazbi slepega. Njeno življenjsko pot sta predstavila Dušan Brešar in Sebastjan Kamenik iz Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije.

Minka Skaberne se je rodila 10. januarja 1882 v Kranju očetu Francu Ksaverju Skabernetu, ki je poučeval na kranjski gimnaziji, in mami Viktoriji Rudolf. Imela je tri starejše brate, vsi so študirali na Dunaju, Franc in Pavel sta bila pravnika, Viktor pa gradbeni inženir. Pri Minkinih dveh letih je oče umrl in tedaj se je družina preselila v Ljubljano v Skabernetovo hišo. Osnovno šolo je končala na dekliški šoli pri ljubljanskih uršulinkah, maturirala pa na ljubljanskem ženskem učiteljišču. Pri 19 letih je postala učiteljica. Poučevala je po ljubljanskih šolah, kjer si je pridobila pogoje za poklicni izpit, ki ji je omogočil stalno mesto na dekliškem učiteljišču. Med drugim je poučevala tudi na trirazredni ljudski šoli v Stražišče, tedaj Šmartno pri Kranju. Leta 1911 je na Dunaju opravila usposabljanje za pouk slepih, in ko se je leta 1973 upokojila kot profesorica učiteljišča, se je posvetila delu za slepe in slabovidne. Delovala je v društvu Kurator za slepe.

»Veljala je za eno večjih strokovnjakinj za delo s slepimi in slabovidnimi v Sloveniji, a ker je bila ženska, je bila potisnjena v ozadje. Tedaj so bile ženske namreč drugorazredne in niso imele pravih pravic. Njeno delo bojda niti znotraj družine ni bilo dobro sprejeto. A kljub temu se je vestno posvečala prepisovanju knjig za slepe in slabovidne, zaslužena je za prilagoditev Braillove pisave slovenskim razmeram. Uporabljala je preprosto opremo, in sicer Braillovo tablico, kovinsko iglo, trd papir in besedilo za prepis,« je pojasnil Brešar, Kamenik pa je dodal: »Minka slepih ni le opismenila, temveč jim je obogatila in oplemenitila življenja ter razširila obzorja.«

Po ustanovitvi prvega zavoda za slepe je Minka Skaberne organizirala tečaje za prepisovalke, nadzirala delo prostovoljk in pouk slepih na novoustanovljenem zavodu. Skrbela je za Braillovo knjižnico, Dom slepih v Škofji Loki, ki je bil ustanovljen leta 1936, in škofjeloško knjižnico slepih. Postala je odbornica Združenja slepih Jugoslavije za Slovenijo in ustanovila tretjo Braillovo knjižnico, kjer so pod njenim vodstvom prepisovali in izposojali knjige v Braillovi pisavi po vsej Sloveniji. Kasneje se je ustanovila še zvočna knjižnica in Braillova tiskarna, ki sta prinesli postopno uvedbo strojnega prepisovanja, a kljub temu ročno prepisovanje v Braillov točkopis ni izgubilo pomena. Minka Skaberne je neprekinjeno delala vse do smrti 12. julija 1965.

»Po drugi svetovni vojni, iz katere se je vrnilo mnogo slepih vojakov, je bila Minka tista, ki je storila ključne premike za slepe in slabovidne. Njene pobude so obrodile sadove in slepi so bili deležni prvih knjižnic, šol in zavodov. Začutila je čas, v katerem je živela, slepi so bili namreč odrinjeni na rob družbe in ona jim je vrnila status državljanov in ljudi,« je dejal Brešar in nadaljeval: »Pri svojem delu je bila zelo natančna in metodična. Vsako prepisano knjigo je temeljito pregledala, z očmi je znala brati brajico. Napisala je tudi metodologijo delo s slepimi slabovidnimi. V času njenega življenja je nastalo več kot dva tisoč knjig v Braillovi pisavi.« Za nesebično delo za slepe je bila odlikovana z redom dela 2. stopnje in z redom zasluge za narod 3. stopnje. Imenovana je bila za pedagoško svetnico in častno članico Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije. Po njej je poimenovana Knjižnica slepih in slabovidnih v Ljubljani.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

pretežno jasno
vlažnost: 67 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

3/15

torek

2/14

sreda

1/20

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 4. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 5. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

IZLETI / Šenčur, 6. april 2024

Gremo na obalo

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??