V Komendi bi odpadke radi predelali na licu mesta.

V Suhadolah še odprtih več možnosti

Država je občini izdala sklep o založitvi sredstev v višini 10,5 milijona evrov za zapiranje odlagališča inertnih odpadkov v Suhadolah. Občina pa še vedno računa na možnost predelave odpadkov na licu mesta.

Komenda – Komendski občinski svetniki so se na četrtkovi seji seznanili z zadnjim dogajanjem v zvezi z inertnimi odpadki v Suhadolah. Kot smo že poročali, je namreč država občini izdala sklep o založitvi sredstev v višini 10,5 milijona evrov, na kolikor ocenjuje stroške odvoza in predelave inertnih odpadkov, ki so zakopani v tamkajšnji gramoznici. Še vedno pa je odprta tudi možnost prekritja odlagališča.

Kot je svetnikom poročal Marjan Potočnik z občinske uprave, njihova odvetniška služba že pripravlja pritožbo zoper sklep. Potočnik je poudaril tudi, da ne glede na to pogovori med pristojnimi na ministrstvu za okolje in prostor (MOP) ter občinsko upravo intenzivno potekajo. Znano je namreč, da župan Stanislav Poglajen in občinska uprava kot edino rešitev, ki bi bila sprejemljiva za občino, vidita v predelavi odpadkov na sami lokaciji.

Kot nam je Poglajen povedal po seji sveta, bi na ta način odpadke predelali, izločili plastiko, kovine in kar bi še bilo odpadkov, ki ne sodijo zraven. »Ostali bi le čisti inertni odpadki, kar pomeni, da to ne bi bili več inertni odpadki, ampak gradbeni material. Po tej rešitvi bi odlagališče lahko zaprli do roka jeseni prihodnje leto. Poleg tega bi bila rešitev za nas tudi finančno najbolj sprejemljiva, poleg tega bi občina na ta način lahko realizirala tudi podrobni prostorski načrt na tistem območju, za katero smo dobili soglasje od države,« je povedal Poglajen, ki je dodal še, da v Sloveniji ustreznega odlagališča za tako velike količine – gre namreč za 105 tisoč ton odpadkov – ni.

Dobnikar: Suhadole so ekološka bomba

S stališčem župana uprave pa se, kot kaže, ne strinjajo vsi v Komendi. Tako je neodvisni svetnik Roman Dobnikar že pred četrtkovo sejo pred odlagališčem v Suhadolah napovedal protest. Kot je sicer pojasnil, nanj zaradi neugodne epidemiološke situacije drugih podobno mislečih občanov ni vabil, je pa podal izjavo za javnost, v kateri je izrazil svoje nestrinjanje s tem, da se odpadki predelajo na lokaciji v Suhadolah. »Mislim, da to ni dobra rešitev oziroma je okoljsko sporna ali vsaj dvomljiva,« je dejal Dobnikar, ki meni, da bi odpadki v Suhadolah lahko ogrozili podtalnico, od katere so odvisni tudi občani okoliških občin Domžale, Mengeš in Trzin. Meni, da je primernejša rešitev, ki jo predlaga država. Kot pravi, so odpadki v Suhadolah potencialna ekološka bomba, saj tudi v primeru inertnih odpadkov ne vemo, kaj točno je pomešano mednje. Zaradi neizvršitve inšpekcijske odločbe pa tudi državi lahko grozi visoka kazen. V Suhadolah je namreč edino odlagališče inertnih odpadkov, ki še ni zaprto.

Do pogostega pojavljanja Dobnikarja v medijih je sicer kritičen tako župan Poglajen kot tudi nekateri občinski svetniki. Poglajen je prepričan, da je Dobnikar s tem poslabšal pogajalska izhodišča občine pri sogovornikih na ravni države. Mnenju se je pridružil tudi svetnik Liste Trn Roman Koncilja. »Ko javno polemiziraš, verjemi, da zapiraš vrata v Ljubljani. Če je bilo to do sedaj med nami, zdaj o tem ve cela Slovenija. Noben referent in inšpektor si ne bo upal nič narediti, ker je zdaj to razvpita zadeva,« je povedal Koncilja in dodal še: »Ves čas govoriš, kako bi rad pomagal. Če je tvoja pomoč, da blatiš Komendo, potem ne vem, komu je to v pomoč.«

Svetnica NSi Martina Prezelj pa je med drugim opozorila tudi na to, da vprašanje Suhadol izvira še iz časa nekdanje skupne kamniške občine, pod katero je nekdaj spadala tudi Komenda. Po njenem mnenju večina tamkaj zakopanih inertnih odpadkov izvira prav iz Kamnika. »Prav bi bilo, da državne službe to pripoznajo in nam gredo naproti,« je dejala.

Svetniki so sicer na seji med drugim sprejeli tudi rebalans letošnjega proračuna, v katerem so za reševanje problematike inertnih odpadkov namenili dober milijon evrov, torej desetkrat manj kot znašajo stroški rešitve z odvozom in predelavo, a po mnenju Poglajna dovolj za rešitev s predelavo na licu mesta. Poglajen sicer ocenjuje, da bo dokončna rešitev problematike inertnih odpadkov v Suhadolah znana v dveh tednih.

MOP: Občina se še vedno lahko izogne najslabšemu scenariju

V zvezi z dogajanjem smo konec minulega tedna nekaj pojasnil prejeli tudi z ministrstva za okolje in prostor. Na vprašanje, ali bi bila za državo sprejemljiva rešitev, ki jo predlagajo v Komendi, torej zaprtje odlagališča s predelavo odpadkov na licu mesta, na ministrstvu odgovarjajo: »Upravljavec take rešitve nedoločno omenja že nekaj let, vendar nikdar ni pojasnil, za kakšne postopke predelovanj bi šlo, niti ni vložil ustrezne vloge na ARSO.« Odgovor vsaj posredno pritrjuje besedam župana Poglajna, ki nam je dejal, da država ni izrecno proti njihovi možnosti rešitve.

Kot so nam še pojasnili na ministrstvu, so se s predstavniki občine nazadnje sestali prejšnji ponedeljek. Na sestanku so jim predstavniki občine pojasnili, da glede na visoke stroške odvoza odpadkov tehtajo tudi možnost pridobitve okoljevarstvenega dovoljenja za čas zapiranja odlagališča in po zaprtju. Na ministrstvu dodajajo tudi, da se izvršitev inšpekcijske odločbe lahko ustavi, če občina kot upravljavec takšno dovoljenje dobi in začne postopke zapiranja, kar zahteva tudi sodba Sodišča EU.

»Občina Komenda še vedno lahko sama izvrši zahteve iz odločbe ali pa pridobi okoljevarstveno dovoljenje za zapiranje odlagališča,« so še zapisali v odgovoru. V nasprotnem primeru pa občino še vedno lahko doleti najslabši scenarij, izvršitev inšpekcijske odločbe z odvozom odpadkov, ki bi stal 10,5 milijona evrov, ki bi jih država od občine izterjala preko finančne uprave. Inšpektorat v konkretnem primeru sicer še še ni izvedel postopka javnega razpisa za izbiro izvajalca, so še pojasnili.

Oddajte svoj komentar

Kranj 17°

pretežno oblačno
vlažnost: 69 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

9/22

četrtek

8/22

petek

9/23

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

IZLETI / Kranj, 23. maj 2024

Na ogled zeliščnih vrtov

PRIREDITVE / Kranj, 23. maj 2024

Kava s kulturo: Vesele misli, prostovoljno srce

PRIREDITVE / Slovenski Javornik, 23. maj 2024

Re_bild(ung), razstava akademske slikarke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 23. maj 2024

Umovadba, zvišan krvni sladkor

IZLETI / Naklo, 23. maj 2024

S kolesom do Dovžanove soteske

IZLETI / Kranj, 23. maj 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

RAZSTAVE / Stražišče, 24. maj 2024

Razstava klekljanih in kvačkanih izdelkov

PRIREDITVE / Breg ob Savi, 24. maj 2024

Župnijski slovesnosti na Bregu ob Savi

 

 
 

 

 
 
 

Tudi družinski zdravniki v Sloveniji imamo dovolj / 13:04, 22. maj

Ta pokvarjena in nesposobna vlada bo uničila vse, kar je še delovalo v Sloveniji. Treba bo na ulice in jih pognati iz foteljev. Levica misli, da je vladanje njen peskovnik.

Počutje v podjetju je ključno / 07:40, 20. maj

Imam vprašanje. V GG redno objavljate članke in zgodbe o družinskih podjetjih ( lani prevoznik Bizjak z družino, pa Habjan z družino, pa še ...

Tudi družinski zdravniki v Sloveniji imamo dovolj / 16:03, 15. maj

Rozalija, besede ste mi vzela iz ust. Resnično, ko prideš v ZD misliš, da si prišel v mesto duhov. Enga jamranja z vseh strani. Odprite svoj...

Odkrili spominsko ploščo / 14:14, 15. maj

Pohvala za tako dejanje, ki je zgled za javen spomin na znane in neznane žrtve komunizma. V četrtek, 16. maja, na predvečer lani ukinjenega ...

Na Koroški Beli zagrozili s protestom / 13:26, 14. maj

Samo da ni Janša, pa čeprav ostanemo brez ceste.

Na Koroški Beli zagrozili s protestom / 09:34, 14. maj

Trenutno stanje je čisto v redu. Alenka ima prav, da je ustavila projekt. Janša je samo metal denar v nepomembne projekte.

Na Koroški Beli zagrozili s protestom / 09:20, 14. maj

Sami si ste krivi, da obvoznice ni. Kar ste izvolili, to imate!