Igor Sirc, direktor Uprave RS za jedrsko varnost / Foto: Uprava RS za jedrsko varnost

Ogroženost ni nič večja

Stopnja ogroženosti jedrske varnosti pri nas zaradi razmer v Ukrajini trenutno ni nič večja, kot je bila pred vojno, pravi direktor Uprave Republike Slovenije za jedrsko varnost Igor Sirc.

Ljubljana – Dogodki, ki jih v teh dneh spremljamo v Ukrajini, sprožajo vse več vprašanj tudi glede jedrske varnosti in pripravljenosti na morebitne izredne jedrske dogodke, tako v Evropi kot v Sloveniji. O teh vprašanjih smo se pogovarjali z Igorjem Sircem, direktorjem Uprave RS za jedrsko varnost. Pravnik, doma v cerkljanski občini, je na upravi sicer zaposlen že dobri dve desetletji. Med drugim je sodeloval tudi pri pripravi zakonodaje s področja jedrske in sevalne varnosti, med letoma 2017 in 2019 pa je vodil sektor za pripravljenost na izredne dogodke.

»Trenutna stopnja ogroženosti jedrske varnosti pri nas glede na uradne informacije in stanje, ki ga spremljamo, ni nič večja, kot je bila pred vojno v Ukrajini,« miri sogovornik, ki ob tem dodaja, da razmere v jedrskih objektih v Ukrajini sicer podrobno spremljajo, prek sistema nujnega obveščanja o izrednih dogodkih Mednarodne agencije za atomsko energijo pa so o dogodkih tudi redno obveščeni. »Zaradi razmer v Ukrajini smo povečali stopnjo pripravljenosti na način, da smo aktivirali našo strokovno skupino, ki redno spremlja dogajanje v Ukrajini. Tudi sicer imamo na Upravi za jedrsko varnost vzpostavljeno stalno pripravljenost (24/7) in tudi v mirnodobnem času ves čas spremljamo informacije o stanju jedrske in radiološke varnosti v Sloveniji in tujini in lahko kadarkoli aktiviramo strokovno skupino za obvladovanje izrednega dogodka.«

V Sloveniji smo sicer na morebitne jedrske in radiološke nesreče zelo dobro pripravljeni, pravi Igor Sirc. V sistem pripravljenosti je vključena vrsta deležnikov in organizacij, pri tem pa dosledno sledijo evropskim in mednarodnim zahtevam. »Sistem se tudi redno preverja s številnimi vajami, na katerih testiramo tako kompetentnost oseb, vključenih v odziv, kot obstoječe načrte, navodila in opremo. Dodatno sistem preverjamo tudi v sklopu mednarodnih pregledovalnih misij, na katerih stanje ocenijo neodvisni mednarodni strokovnjaki,« še dodaja Sirc.

Pri tem pa je Slovenija v zadnjih desetletjih naredila tudi velik korak naprej pri zagotavljanju jedrske varnosti jedrskih objektov pri nas, predvsem na področju odpornosti proti ekstremnim zunanjim dogodkom in zmožnosti obvladovanja težkih nesreč ter omejitvi radioaktivnih izpustov v okolje.

Sprejeti pa so tudi protokoli ravnanja v primeru, da bi do nesreče vseeno prišlo. Sprejeti ukrepi bi bili v tem primeru odvisni od različnih dejavnikov. »Najpomembnejši dejavniki so količina sproščenih radioaktivnih snovi, oddaljenost od jedrske elektrarne, smer vetra in padavine. Zaščitni ukrepi so tako lahko: evakuacija ali zaklanjanje v povezavi z zaužitjem tablet kalijevega jodida, zapora in nadzor kontaminiranega območja, preprečitev nenamernega vnosa, uporaba osebnih zaščitnih sredstev, dekontaminacija ljudi, živali in opreme, omejitve hrane, mleka, pitne vode in drugih izdelkov ter oskrba poškodovanih in obsevanih oseb,« pojasnjuje sogovornik, ki sicer poudarja, da zaradi precejšnje oddaljenosti v primeru vojne v Ukrajini večina teh ukrepov ne bi bila potrebna, tudi če bi tam res prišlo do nesreče z radioaktivnimi izpusti.

Oddajte svoj komentar

Kranj 9°

pretežno oblačno
vlažnost: 50 %
veter: V, hitrost: 29 km/h

0/9

ponedeljek

3/6

torek

5/7

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Šenčur, 22. april 2024

Umovadba

RAZSTAVE / Škofja Loka, 22. april 2024

Razstava risb Petra Jovanoviča

RAZSTAVE / Jesenice, 22. april 2024

Razstava Helene Vidmar

IZLETI / Kranj, 23. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

OBVESTILA / Naklo, 25. april 2024

Izobraževalna platforma Digiagri

IZLETI / Šenčur, 27. april 2024

Bevkov vrh, Ermanovec

 

 
 

 

 
 
 

Za pravico do groba in spomina / 11:08, 20. april

Ppopraverk:
Premiera dokumentarnega filma bo ob 17. uri.

Za pravico do groba in spomina / 09:52, 20. april

Da se izognemu nadaljevanju povojnim tabu temam, je treba članku dodati:- Ministrstvo za kulturo kljub dopolnitvam in dodatni obravnavi zavr...

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...