Odvetnik

Ob 170. obletnici rojstva Ivana Tavčarja objavljamo odlomke iz knjige Ivana Sivca Visoški gospod.

V tistem času sem doživel še nekaj pomembnega. Pri Družbi sv. Mohorja v Celovcu sem leta 1883 začel izdajati knjižice z naslovom Slovenski pravnik, kar mi je bilo v poseben ponos. Družba sv. Mohorja je imela tedaj skoraj sto tisoč udov, ugled pa je imela tako med preprostimi kot učenimi ljudmi. Strokovni priročnik sem podnaslovil Poduk o najpotrebnejših zakonih, še lepše pa se je videlo tisto, kar je pisalo pod samim naslovom.

»Spisal dr. Ivan Tavčar.«

Na svoj doktorat iz prava sem bil seveda ponosen. Tako je ves slovenski svet izvedel, da nisem samo pisun ljubezenskih povesti in časopisnih člankov, temveč tudi pravi strokovnjak.

Knjižice – izhajale so štiri leta, vsako leto po ena – niso bile samo prvi tovrstni poljubni priročnik pri nas, pač pa predvsem pomoč preprostemu človeku. Zame pa tudi veliko priporočilo, da sem potem v Ljubljani lahko odprl samostojno odvetniško pisarno. V čast si štejem tudi to, da sem bil pri napotkih zelo neposreden. Že uvod v prvo knjigo je to nakazal. Zaradi mojih ljubih Kranjcev in seveda vseh drugih Slovencev, ki so se radi pričkali za oslovo senco, sem uvod zastavil takole:

»Poznavanje zakonov in postav je brez dvoma koristno in to tudi za človeka, ki ne pohajkuje vsak dan po sodniških prostorih in ne zapravlja dragocenega časa z nepomembnimi in hudobnimi pravdami. Z žalostjo namreč ugotavljam, da se skoraj pri vsakem okrajnem sodišču nahaja večje ali manjše število prav strastnih pravdarjev, ki se tožijo za vsako najmanjšo stvar ter prihajajo ob uradnih dnevih v sodnijo, noseč pod pazduho velike snope sodniških aktov in spisov. Ti ljudje imajo občutek, da so ob vsaki tožbi njihove pravice prikrajšane, druge pa toliko rajši tožijo tedaj, če samo pomislijo, da se jim dela krivica.«

O, koliko takih ljudi sem srečal kot pripravnik odvetnik, pozneje pa še veliko več! Mnogi so mi že na Dunaju podtikali, da smo Kranjci še posebej nagnjeni k tožbam. Tedaj sem bil jezen in sem menil, da Slovenci nismo nič slabši od drugih. V samem življenju pa se je velikokrat pokazalo drugače.

V knjižicah Slovenski pravnik sem v prvem delu spregovoril o zakonih nasploh, kako nastajajo in kdo jih potrjuje, v drugem o obrambi pravic, katastru in podobnih stvareh, v nadaljevanju pa sem navedel, kaj pomeni posestvovanje lastnine, kako posest prenesemo na druge nosilce, o tožbah in pravdah nasploh, o premičninah in nepremičninah, o testamentih in zapuščinah na široko, o zastaranju pogodb, zemljiški knjigi. Natančno pa sem navedel tudi obrazce, kako navaden smrtnik napiše prošnjo, tožbo, zagovor in podobne stvari, da mu pač ne bi bilo treba za vsako malenkost najemati odvetnika oziroma letati na sodišče. Pojasnil sem tudi mnoge druge dvoumne zadeve in to tako preprosto, da bi jih lahko razumel vsak kmet. Naj navedem samo nekaj primerov iz vsakdanjega življenja!

Večkrat me je kdo vprašal, kako je z drevesom na meji dveh posesti. Takole sem zapisal:

»Čigavo je drevo, stoječe na meji?

Last drevesa se ne določuje po koreninah v zemlji, temveč po deblu. Če stoji drevo natanko na meji med dvema zemljiščema, potem je last obeh posestnikov.

Po veljavnem zakonu pa velja, da sme vsak lastnik takega drevesa na svoji zemlji izruvati na svoji strani korenine, prav tako pa odsekati vse veje, ki so na njegovi strani in jih porabiti v svojo korist.«

Nazorno sem napisal tudi več strani o dotah. Med narodom je bilo o tem veliko več govora kot o drugih stvareh. Med drugim sem navedel:

»Kdo mora odšteti doto?

Če je nevesta polnoletna in če ima premoženje, se lahko z ženinom dogovorita, kakor sama želita. Če pa je nevesta še mladoletna, potem se je treba glede dote dogovoriti s skrbnikom oziroma varuhom mladoletne osebe.

Če pa nevesta sama po sebi nima nobenega premoženja, potem ji je dolžan doto dati oče. Če pa oče več ne živi, njena mati. Če pa je umrla tudi mati, pa ta dolžnost pade na staro mater oziroma starega očeta. Če pa tudi zadnja dva nimata premoženja, se vrsta konča in ni nihče drug od sorodnikov dolžan dati doto.

(Se nadaljuje)

Oddajte svoj komentar

Kranj 10°

oblačno
vlažnost: 94 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

0/18

četrtek

2/18

petek

2/18

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

OBVESTILA / Gorenjska, 21. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Jesenice, 21. marec 2024

O ukrajinskih princesah na evropskih prestolih

RAZSTAVE / Tržič, 21. marec 2024

Pazi, kam stopiš

GLEDALIŠČE / Dovje, 21. marec 2024

Premiera predstave Kri

OBVESTILA / Gorenjska, 22. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

GLEDALIŠČE / Podnart, 22. marec 2024

Monokomedija Jutri začnem

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 23. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

 

 
 

 

 
 
 

Kranj diha z vojašnico / 22:55, 20. marec

Migranti bojo vsaj rodnost popravli, vlada te pa na suho nateguje ;)

Kranj diha z vojašnico / 20:58, 20. marec

Bojim se, da bodo na koncu v teh lepih hangarjih poležavali ilegalni migranti. Okoli novega leta se je omenjalo tudi Kranj, kot možni center...

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...

Hišnik ne pozna hišniškega dela? / 08:05, 20. marec

Tipično. Gospa izpade kot "tečna baba", ki se vtika v vse in vsakega, večno negoduje in ji nikoli nič ni prav. Sosedje se "pomenljivo" spogl...

Smučišče neupravičeno zaprto / 18:40, 19. marec

Tožiti inšpektorico za vso nastalo škodo ! Sicer pa ja, časi vlade halfšiptarja ko nisi smel na cesti jesti rogljička, lahko pa si bil pri s...

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.