Eka Vogelnik ob portretnih marionetah kulturnikov Boštjana Hladnika, Svetlane Makarovič, Dese Muck in drugih, ki so lani gostovale v galeriji Ejti Štih v Boliviji

Ta čudoviti svet lutk

V Galeriji Paviljon NOB v Tržiču je do sredine oktobra na ogled razstava Od lutke do maske in ilustracije arhitektke in slikarke Eke Vogelnik.

Prva jesenska razstava v tržiškem Paviljonu je, odkar je bil ta pred štirimi leti temeljito prenovljen, vedno namenjena najmlajši publiki, saj se ob začetku šolskega leta v njej predstavljajo likovniki, ki v največji meri ustvarjajo za otroke. Tokrat so v Tržič povabili arhitektko in slikarko Eko Vogelnik, znano slovensko ilustratorko, lutkarico, scenografko, kostumografko ter režiserko otroških lutkovnih predstav in televizijskih oddaj.

Njena televizijska Bisergora ter klasike, mnoge več kot stokrat uprizorjene predstave v Lutkovnem gledališču Ljubljana, kot so Kdo je napravil Vidku srajčico (2006), Povodni mož (2009), Makalonca (2012), Mojca Pokrajculja (2015), so le novejši prispevki k slovenskemu lutkarstvu. Njen opus obsega ilustracije za več kot trideset knjig, likovno je opremila več kot petdeset uprizoritev, več kot petdesetim televizijskim oddajam je napisala scenarije, jih likovno opremila in režirala, podpisala se je tudi pod več kot deset avtorskih lutkovnih predstav.

Gre za pregledno razstavo, ki že dve leti potuje po Sloveniji, prvič pa je bila predstavljena v Lutkovnem gledališču Maribor. »Vsa svoja dela, ilustracije, lutke, scene in podobno imam shranjene po stanovanju, na omarah in v kleti. Ko smo preurejali bivalne prostore, sem razmišljala, kaj naj z vsem tem počnem, pa sem si rekla – nič, preden se bom resneje začela ukvarjati s tem, lahko naredim pregledno razstavo,« o spodbudi za razstavo pove Eka Vogelnik. »Po Mariboru je sledila razstava v Ljubljani, nato v Sežani, Vipavskem Križu, na Ptuju, v Ormožu. Vsaka je nekoliko drugačna od prejšnje, že zaradi različnega razstavišča, prilagajam in posodabljam pa tudi vsebino.«

Tokrat je na ogled izbor ilustracij iz več slikanic s konca osemdesetih in začetka devetdesetih let, seveda pa so na ogled različne vrste lutk, od marionet in ročnih lutk do namiznih, ročnih mimičnih ter filmskih lutk.

Kakšna mora biti lutka, da pritegne otroke? »Lutke morajo biti nekoliko karikirane podobe ljudi in živali, predvsem pa živopisne. Sama sem po naravi koloristka,« odgovarja umetnica in na razstavi pokaže, da so take tudi portretne marionete naših kulturnikov, ki jih je izdelala posebej za razstavo v Cankarjevem domu in je nekatere izmed njih celo uporabila v predstavi. Lani jih je Ejti Štih tudi odnesla na razstavo v galerijo Manzana, ki jo vodi v Santa Cruzu v Boliviji.

Če je pred več kot štiridesetimi leti začela kot ilustratorka, se kasneje začela posvečati scenografijam, kostumografiji in izdelavi lutk, je v zadnjih dvajsetih letih veliko režirala otroške lutkovne predstave in televizijske oddaje. »Rada režiram, ker moram pri tem misliti na toliko različnih stvari, kar mi je vedno znova velik izziv,« pove Vogelnikova, katere najuspešnejše predstave so doživele tudi po več sto ponovitev. Trenutno režira lutkovno predstavo po besedilu Saše Pavček v Lutkovnem gledališču v Mariboru, pripravlja pa tudi knjigo z naslovom Od lutke do lutke, v katero pravi, da je »zapakirala« vse svoje znanje, ki ga je usvojila, odkar se ukvarja s to vrsto gledališča.

Pogled na razstavo in čudovit svet lutk, ki ga je desetletja ustvarjala v različnih slovenskih lutkovnih gledališčih in neinstitucionalnih produkcijah ter zanje, ji godi, hkrati pa se ob tako impresivnem opusu avtor tudi nekoliko zazre vase. V Paviljonu NOB je pisano in ob pogledu na razstavljene ilustracije, lutke in scenografije tudi živahno – vse od Cirkusa Butale do Trumpa in jabolka. In še česa.

Oddajte svoj komentar

Kranj 11°

pretežno jasno
vlažnost: 74 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-1/14

sreda

1/18

četrtek

3/20

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

OBVESTILA / Gorenjska, 20. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Škofja Loka, 20. marec 2024

Fenomen narodne noše

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

GLEDALIŠČE / Dovje, 21. marec 2024

Premiera predstave Kri

OBVESTILA / Gorenjska, 21. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Jesenice, 21. marec 2024

O ukrajinskih princesah na evropskih prestolih

 

 
 

 

 
 
 

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...

Hišnik ne pozna hišniškega dela? / 08:05, 20. marec

Tipično. Gospa izpade kot "tečna baba", ki se vtika v vse in vsakega, večno negoduje in ji nikoli nič ni prav. Sosedje se "pomenljivo" spogl...

Smučišče neupravičeno zaprto / 18:40, 19. marec

Tožiti inšpektorico za vso nastalo škodo ! Sicer pa ja, časi vlade halfšiptarja ko nisi smel na cesti jesti rogljička, lahko pa si bil pri s...

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.