V obrtni zbornici pričakujejo, da bo država v celoti prevzela breme plač delavcev vseh podjetij, samostojnih podjetnikov in samozaposlenih, ki jim je prepovedano opravljanje dejavnosti. Medtem sindikati vlado pozivajo k zaprtju vseh gradbišč in proizvodnje gradbenega materiala v času epidemije. / Foto: Gorazd Kavčič

Prvi ukrepi še niso zadostni

V gospodarstvu pozdravljajo interventne ukrepe vlade za omilitev negativnih vplivov epidemije novega koronavirusa, a pričakujejo tudi dolgoročne ukrepe, zlasti za premostitev likvidnostnih težav.

Kranj – Državni zbor je na četrtkovi izredni seji potrdil paket interventnih zakonov, ki naj bi gospodarstvu pomagali lažje prebroditi izredne razmere zaradi epidemije covid-19. Med sprejetimi ukrepi je med drugim pomoč delodajalcem, ki bodo zaradi pomanjkanja naročil delavce napotili na začasno čakanje na domu. Država jim bo povrnila 40 odstotkov izplačanega nadomestila plače, ki je v višini 80 odstotkov povprečne plače v zadnjih treh mesecih. Takšno nadomestilo pripada tudi delavcem, ki jim je odrejena karantena, le da bo v tem primeru država povrnila delodajalcem celoten znesek. Samozaposlenim se bo odložilo plačilo socialnih prispevkov za naslednje tri mesece, ki jih bodo morali poravnati do 31. marca 2022.

Med pomembnejše interventne ukrepe sodi tudi možnost enoletnega odloga plačila obveznosti posojilojemalca, ki zaradi poslovnih razlogov, povezanih s posledicami virusa, ne more odplačevati posojila. Tistim, ki jim je bilo z državnim odlokom onemogočeno poslovanje, kot so gostilne in restavracije, pa bodo morale banke prošnjo obvezno odobriti. Za odlog plačila posojila bodo lahko zaprosili gospodarske družbe, samostojni podjetniki, kmetje, društva, zadruge in ustanove, pa tudi samozaposleni in fizične osebe, če so državljani Slovenije.

Kot je znano, pa gospodarsko ministrstvo skupaj s SID banko za podjetja pripravlja še finančne produkte v skupni višini 800 milijonov evrov za reševanje težav z likvidnostjo, upada povpraševanja, izpada proizvodnje, motene dobave in pri investicijah, tudi v obliki zavarovanj in refinanciranja kreditov, najetih pri bankah. Preko Slovenskega podjetniškega sklada bo podjetjem in samostojnim podjetnikom okvirno na voljo 115 milijonov evrov za odpravo likvidnostnih krčev, za zavarovanje bančnih kreditov za nove investicije in za financiranje obratnih sredstev.

Na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije dosedanje ukrepe pozdravljajo, a pričakujejo še bistveno bolj celovite rešitve. »Pomoč se mora zagotoviti v milijardah, in to ne zgolj v obliki kreditov,« poudarjajo. Med drugim pričakujejo, da bo država v celoti prevzela breme plač delavcev vseh podjetij, samostojnih podjetnikov in tudi samozaposlenih, ki imajo z odlokom prepoved opravljanja dejavnosti. Vlada sicer že napoveduje nove ukrepe, saj bo oblikovala predlog za način in višino povračila plač v podjetjih, ki so morala zaradi epidemije v celoti ali deloma prekiniti poslovanje. Določila bo način ocene gospodarske škode, povzročene gospodarskim subjektom zaradi epidemije, in splošni okvir za povračilo.

Kaj pravijo v gorenjskih podjetjih?

V Domelu poudarjajo, da je trenutno glavna skrb za podjetja zagotavljanje likvidnosti. »Izpad dohodkov iz prodaje se bo na likvidnosti občutil z zamikom od dveh do treh mesecev, zato se moramo temeljito pripraviti na poletne mesece, saj bo takrat prav tako treba izplačevati plače, regres in imeti poravnane prispevke državi. V prvi vrsti pričakujemo ukrepe, ki bodo olajšali premostitev izrednih razmer s čakanjem na delo. V veliko pomoč pri zagotavljanju likvidnosti bodo ukrepi na področju odloga obveznosti iz naslova kreditnih pogojev in prispevkov,« je dejal Matjaž Čemažar, predsednik uprave Domel Holdinga.

»Ukrepi gredo sicer v pravo smer, ampak če se stanje ne normalizira prej kot v enem mesecu, nikakor ne bodo zadostni, saj bo treba namesto zamikov obveznosti (plačil dajatev ipd.) podjetja kratkoročno popolnoma razbremeniti vsaj plačila dela teh dajatev,« je opozoril Marjan Pogačnik, glavni direktor Iskre Mehanizmi.

»Trenutno se ukvarjamo predvsem s tem, kako ohranjati poslovanje in izpolnjevati naše zaveze do kupcev. To je najbolj zanesljiv način, da bomo še naprej normalno izplačevali plače in ohranjali delovna mesta. Seveda je vsaka pomoč države dobrodošla, vendar pa ima tudi država omejena sredstva, posledice izrednih razmer zaradi novega koronavirusa pa bodo za gospodarstvo zelo velike,« je povedal Igor Hafnar, direktor Iskre ISD.

»Za zdaj so sprejeti samo kratkoročni ukrepi, za čas trenutne epidemije, kot npr. sofinanciranje nadomestila za čakanje na delo. Potrebovali bomo dolgoročne ukrepe, ki bodo namenjeni okrevanju gospodarstva. Premostiti bo treba likvidnostne težave podjetij zaradi omejenega poslovanja in vso poslovno škodo, ki bo nastala. Trenutne razmere so spremenile delovanje in pogled na svet, zato tudi po umiritvi razmer gospodarstvo ne bo več enako. Tudi družba in ljudje se bomo spremenili. Gre namreč tudi za psihološko-socialno krizo, ki bo imela vpliv na počutje, vedenje in delovanje ljudi. Vse te spremembe in vidike je treba upoštevati pri definiranju ukrepov s strani države,« pa je povedal glavni direktor kranjskega Iskratela Željko Puljić.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

zmerno oblačno
vlažnost: 58 %
veter: JV, hitrost: 11 km/h

2/14

petek

3/17

sobota

4/22

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Cerklje, 26. april 2024

Pri Hribarju doma

GLASBA / Kamnik, 26. april 2024

Posebna glasbena izkušnja

PRIREDITVE / Zgornja Sorica, 26. april 2024

Odkritje spominske plošče

IZLETI / Šenčur, 27. april 2024

Bevkov vrh, Ermanovec

PRIREDITVE / Kranj, 27. april 2024

Tradicionalno peš romanje na Brezje

RAZSTAVE / Cerklje, 29. april 2024

Razstava ročnih del

IZLETI / Stari vrh, 30. april 2024

Pomladni pohod

PRIREDITVE / Železniki, 30. april 2024

Pridi po nagelj

 

 
 

 

 
 
 

Še pet županov podprlo Kranj / 18:04, 25. april

Glede na nekajletno padajočo nataliteto prebivalstva bi jeseniška bolnica z manjšo širitvijo zadoščala za celo Gorenjsko. Tudi izobraževalni...

Izračun ogljičnega odtisa / 17:54, 25. april

Slovenija je redko poseljena država. Naša dva milijona prebivalcev proti osmim milijardam prebivalcev kolikor jih je zdaj na našem planetu n...

Še pet županov podprlo Kranj / 14:02, 23. april

Upoštevajte kasnejšo nadgradjo, dogradnjo bolnice čez par let, da bo dovolj zemlje, ne da bi bila slučajno tako utesnjena med stavbami, kot je jeseniška bolnica.

V Kranj in Škofjo Loko so se vrnila električna kolesa / 13:57, 23. april

Nisem uporabnik mestnih koles, se mi pa zdi v redu, da jih je možno uporabljati. Ker vidim kar veliko ljudi, ki se prevažajo z njimi. Ne zdi...

Lekarna Planina II v večjih prostorih / 13:40, 23. april

Ali ni Supernova na Planini 1 ?

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 13:35, 23. april

Servisna knjižica ni vse. Sam recimo redno delam stalno vse servise, vse napake sproti odpravlja mehanik, ker vem, da je brezhiben avto vare...

Tudi družinski zdravniki v Sloveniji imamo dovolj / 08:02, 23. april

Imate prav, gospe in gospodje zdravniki. Obveščam vas, da vas že sedaj ni nikjer. Pravite, da oskrbite približno 50 bolnikov na dan. Se prav...