Kaj pomeni imeti pravico biti človek, so se oziroma so nas gledalce spraševali tudi trije mladi Gorenjci: (z leve) Pavle Vastl, Jera Kočevar in Smiljan Hude, v ozadju pa se jim je pridružila še soigralka iz Ljubljane Sofija Kali Kirn. / Foto: Igor Kavčič

Učna ura za odrasle

Preteklo sredo so na Šentjakobskem odru Lutkovnega gledališča Ljubljana premierno uprizorili predstavo Pravica biti človek, v kateri sodeluje 19 mladostnikov, starih od 12 do 17 let, med njimi tudi trije z Gorenjskega.

Ljubljana – Gre za nadaljevanje lanskoletnega gledališkega projekta Vihar v glavi, ki so ga mladi predstavili v okviru Gledališkega laboratorija Lutkovnega gledališča Ljubljana in je doživel zelo dober odziv tako gledališke stroke kot publike. Če je lanska predstava temeljila na besedilu, ki sta ga britanska avtorja pripravila v sodelovanju z najstniki, je material za aktualno predstavo Pravica biti človek, ki jo je premierna publika v polni dvorani Šentjakobskega odra nagradila s stoječim aplavzom, nastal iz avtorskih besedil nastopajočih mladostnikov, ki sta jih v celoto povezala režiser Mare Bulc in dramaturginja Ana Duša, ki je vodila tudi kreativno-pedagoški proces z na avdiciji izbranimi mladostniki. Kot je povedala, je predstava nastajala od oktobra, od vsega začetka pa so mladi imeli možnost povedati oziroma govoriti o vsem, za kar v svetu odraslih sicer ne dobijo priložnosti. »Z režiserjem Bulcem sva jih pustila, da povedo, kar želijo oziroma za kar čutijo, da bi morali z gledališkega odra predstaviti publiki. Poleg tega, da sva jim pojasnila, kaj od povedanega je zanimivo in kakšen učinek bo to imelo na odru, jih pri njihovih pripovedih nisva omejevala. Zdaj po predstavi lahko potrdim, da so si zares upali.«

V približno uro in pol dolgi predstavi akterji namreč v kolektivnem duhu publiki predstavijo kolaž tako osebnih pričevanj kot stališč ter prepričanj o družbi in svetu, v katerem živimo. S tem so publiki na neki način tudi zastavljali vprašanja, na katera želijo izvedeti odgovore, a jih doslej še niso dobili. Svoja sporočila so predstavili tako v besedi – sami ali v dialogih s soigralci – kot z glasbo ali z gibalnimi in plesnimi kreacijami. Mladi pogumno in iskreno pripovedujejo o sebi, svojih težavah pri odraščanju, na primer nesprejetosti v družbi, bolezni, nerazumevanju staršev, negativnih mislih, s katerimi se srečujejo, razmišljanjih o smislu bivanja in podobno. V nastopih, v zbornem jeziku ali v narečju, svoje izjave pogosto podkrepijo tudi s kletvicami, so nekateri sicer spretni bolj, drugi mogoče manj, a kot celota vseskozi delujejo homogeno. Kljub številnim glasovom gledalci dobimo občutek enega glasu – glasu mladih.

V drugem delu predstave se izgovorjeno s področja osebnega seli na področje družbenega okolja v Sloveniji in svetu. Z odra prihajajo zahteve po tem, da odrasli mlade priznamo, jim prisluhnemo, damo besedo in z njo prostor ter čas in jim predvsem ne jemljemo upov v prihodnost. Nastopajoči pri tem svojih pričevanj in zahtev ne izražajo zgolj v neki jezi, ampak so pri tem tudi duhoviti in iskrivi.

Iskrenost in pogum

V predstavi igrajo tudi trije mladostniki z Gorenjskega, dijaka Gimnazije Kranj Smiljan Hude in Jera Kočevar ter učenec OŠ Škofja Loka mesto Pavle Vastl.

»Poziv na avdicijo sem videl v dramski šoli, ki jo obiskujem in sem se odločil poskusiti. Skupinska avdicija je bila sproščena, bilo je veliko kandidatov, a sem sam mislil, da nisem najbolje opravil, zato sem bil obvestila, da sem sprejet, še toliko bolj vesel,« je povedal 16-letni Smiljan, sicer dijak drugega letnika, Jera iz prvega letnika pa: »Za avdicijo sem izvedela na socialnih omrežjih, bila sprejeta in sem vesela, da sem lahko sodelovala v tej predstavi. Super se imamo.« Pavletu, ki izhaja iz igralske družine, je avdicijo svetovala mama. »Nisem bil ravno zadovoljen, ker sem bil na avdiciji s samimi dekleti, ko pa smo potem začeli delati na projektu, sem zelo užival, pa čeprav sem za dve, tri leta mlajši od večine.«

O zgodbah, ki so jih na odru pripovedovali, pa so povedali. »Zgodbe so naše. Režiser je že na začetku povedal, da je pomembno, da smo intimni, in nas pri tem opozoril, ali smo sploh pripravljeni nekaj, kar bi zamolčali tudi najboljšemu prijatelju, povedati vsakemu, ki pride v dvorano na predstavo. Vsi smo rekli ja.« Enako razloži tudi Jera, da je vse, povedano iz njihovih ust, resnično. »Najbrž nas ni bilo strah deliti lastnih intimnosti tudi zato, ker smo bili med seboj zelo povezani.« Tudi Pavle ni čutil strahu pred publiko. »Vse izjave so naše, vse zgodbe so naše in zato je predstava tudi tako dobro uspela.«

Vsi trije sogovorniki se tudi strinjajo, da so redki sošolci in sošolke, ki bi se o osebnih stvareh upali izraziti na tak način. »Mislim, da so ljudje, ki se ukvarjajo s teatrom, načeloma bolj odprti. V mojem razredu jih najbrž ni veliko, ki bi na tak način odraslim postavljali vprašanja in predstavljali svoje želje.« Smiljan gre dlje: »Če bi se jim dala priložnost, kot se je nam, bi se mogoče kdo odprl in kaj povedal. Je pa res, da povedati javno intimne stvari od človeka zahteva neko odraslost.« Da so redki, ki bi bili tako osebni, je pa prijetno presenečen, koliko so si soigralci v predstavi med seboj odprti, dodaja tudi Pavle.

Ob tem, da se mladi v predstavi učijo gledališča, v predstavi Pravica biti človek odrasli dobimo zaušnico in hkrati v razmislek – ali je treba iti v gledališče, da zmoremo slišati tudi mlade. Je to dobro ali slabo? Kakorkoli v zaključku mladi podajo jasno sporočilo: »Mladi nismo vaša prihodnost, smo vaša sedanjost.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 3°

oblačno
vlažnost: 96 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

4/8

sreda

4/10

četrtek

0/15

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Šenčur, Naklo, 24. april 2024

Tombola, zdravi odnosi, kuhanje, umovadba

PREDAVANJA / Dolina, 24. april 2024

Hišne gobe in zaščita lesnih izdelkov

OBVESTILA / Naklo, 25. april 2024

Izobraževalna platforma Digiagri

IZLETI / Naklo, 25. april 2024

S kolesom pod Kriško goro

OBVESTILA / Preddvor, 25. april 2024

O vzgoji in motivaciji otrok in mladih

PREDAVANJA / Kranj, 25. april 2024

Je doping naša realnost

IZLETI / Šenčur, 27. april 2024

Bevkov vrh, Ermanovec

PRIREDITVE / Kranj, 27. april 2024

Tradicionalno peš romanje na Brezje

 

 
 

 

 
 
 

Še pet županov podprlo Kranj / 14:02, 23. april

Upoštevajte kasnejšo nadgradjo, dogradnjo bolnice čez par let, da bo dovolj zemlje, ne da bi bila slučajno tako utesnjena med stavbami, kot je jeseniška bolnica.

V Kranj in Škofjo Loko so se vrnila električna kolesa / 13:57, 23. april

Nisem uporabnik mestnih koles, se mi pa zdi v redu, da jih je možno uporabljati. Ker vidim kar veliko ljudi, ki se prevažajo z njimi. Ne zdi...

Lekarna Planina II v večjih prostorih / 13:40, 23. april

Ali ni Supernova na Planini 1 ?

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 13:35, 23. april

Servisna knjižica ni vse. Sam recimo redno delam stalno vse servise, vse napake sproti odpravlja mehanik, ker vem, da je brezhiben avto vare...

Tudi družinski zdravniki v Sloveniji imamo dovolj / 08:02, 23. april

Imate prav, gospe in gospodje zdravniki. Obveščam vas, da vas že sedaj ni nikjer. Pravite, da oskrbite približno 50 bolnikov na dan. Se prav...

Za pravico do groba in spomina / 11:08, 20. april

Ppopraverk:
Premiera dokumentarnega filma bo ob 17. uri.

Za pravico do groba in spomina / 09:52, 20. april

Da se izognemu nadaljevanju povojnim tabu temam, je treba članku dodati:- Ministrstvo za kulturo kljub dopolnitvam in dodatni obravnavi zavr...