Staršev se ne sme spustiti v šolo

Za boljšo šolo (1)

Kot dolgoletna pedagoška delavka in z več kot dvajsetletnimi izkušnjami ravnateljevanja v osnovni šoli sem prepričana, da si je vedno znova vredno in treba prizadevati za boljšo šolo. S šolo nismo nikoli povsem zadovoljni, zato se šolski sistemi v vseh državah vedno znova posodabljajo in spreminjajo. Povsod težimo k dobri šoli, v kateri bodo učenci pridobili kakovostno znanje, usvojili potrebne veščine in se hkrati skozi učno-vzgojni proces oblikovali v razmišljujoče in odgovorne osebnosti. V šoli naj bi se otroci naučili tudi medsebojne strpnosti, sprejemanja različnosti in sodelovanja.

Za optimalno delovanje je v šoli potreben pedagoški mir, pravimo šolniki. In ta mir v zadnjih letih močno rušijo napeti odnosi med učitelji in starši. V šolskih zbornicah prevladuje mnenje, da se starši preveč vtikajo v delo šole, da strašijo učitelje in pritiskajo nanje z odvetniki in s stalno kritiko rušijo njihovo avtoriteto. Pojavljajo se zahteve, da je starše treba postaviti pred vrata in jih ne več spuščati v šole. Kot dolgoletna ravnateljica se s takšnim posplošenim mnenjem ne morem strinjati in menim, da je do velike večine staršev zelo krivično. Popolnoma normalno je, da si starši želijo za svoje otroke kar najboljše učitelje, ki bodo otroke veliko naučili in znali tudi vzgajati. Pričakujejo, da bo šola varna in urejena, da bodo učitelji ravnali zakonito in bodo otroci v šolo radi hodili. Vsakršno odstopanje od teh pričakovanj je lahko razlog za pritoževanje in obračanje po pomoč na šolsko inšpekcijo. Zato se je treba s starši veliko pogovarjati in upoštevati njihove pripombe, če so te upravičene. Sedanja šolska zakonodaja omogoča staršem precej pravic, ki jih morajo šole – rade ali ne – upoštevati in uresničevati. Starši prek svojih predstavnikov v svetu staršev lahko predlagajo nadstandardne programe, npr. šolo v naravi, ki jo morajo tudi sami plačati. Zato pričakujejo, da bo šola pridobila finančno najbolj ugodne ponudnike in starše o stroških pravočasno obvestila. Tudi obvezen program veliko stane, saj so stroški naravoslovnih, kulturnih, tehniških in športnih dni pogosto precej visoki in starši morajo biti o tem pravočasno obveščeni. Nadalje imajo starši pravico sodelovati pri nastajanju razvojnega načrta šole ter pri oblikovanju vzgojnega načrta in šolskega reda. Svoje mnenje lahko izrazijo tudi o letnem delovnem načrtu šole ter ravnateljevem poročilu o izvajanju vzgojno-izobraževalne problematike šole. Do največ nesoglasij med učitelji in starši pa prihaja pri izbiri učnih gradiv in delovnih zvezkov – starši se morajo s predlogom učiteljev strinjati. Ker so stroški delovnih zvezkov precej visoki, bi starši najraje videli, da se jih kupi čim manj. Posebej so nejevoljni, če do konca šolskega leta niso popisani.

Vse naštete pravice staršev morajo šole upoštevati, zato je s starši treba sodelovati in jim prisluhniti. Najprej učitelji na govorilnih urah in roditeljskih sestankih, nato pa ravnatelji na srečanjih sveta staršev ali individualnih razgovorih.

Zato je razmišljanje, da bi pred starši zaprli šolska vrata, ta trenutek po veljavni šolski zakonodaji neumestno, kratkovidno in razdiralno. Velika večina staršev z učitelji in ravnatelji dobro sodeluje, pedagoške delavce spoštuje in upošteva in zaupa vodstvu šole. Kako omejiti najbolj nadležne, pa je že druga zgodba. Večinoma je tudi ta rešljiva.

Oddajte svoj komentar

Kranj -7°

pretežno jasno
vlažnost: 93 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-10/4

torek

-7/5

sreda

-4/9

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

 

 
 

 

 
 
 

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.