Klavdij Tutta je z ekipo sodelavcev tudi letos pripravil izjemno kakovosten mednarodni likovni festival. / Foto: Igor Kavčič

Geometrija nas vodi v Kranj

Včeraj se je z odprtjem razstave Geometrija na Gorenjskem v Mestni knjižnici Kranj začel sedmi Mednarodni festival likovnih umetnosti Kranj – ZDSLU 2018. V oktobru bodo na ogled dela 128 umetnikov iz 24 držav. Poklon očetu optične umetnosti Victorju Vasarelyju.

Kranj – Zadnjih šest let je oktober mesec, ko Kranj postane najbolj likovno mesto v državi. Tudi letos, in sicer že sedmič zapored, bodo galerije in razstavišča v Kranju in okolici gostili Mednarodni festival likovnih umetnosti. Da je sedem pravljično in srečno število, sem namignil idejnemu pobudniku in vsa leta gonilni sili festivala akademskemu slikarju Klavdiju Tutti. »Za festival to velja vsaj v treh točkah. Srečo imamo z letošnjo izbiro teme Geometrija – racionalnost pogleda, ki je zelo široko zasnovana in obsega raznolika področja likovne umetnosti, kar je ob mojih dobrih kontaktih in seveda tudi nekaj srečnih okoliščinah privabilo tudi dobro mednarodno zasedbo avtorjev. Tretja sreča pa je, da nam je letos še posebno kvaliteten festival še enkrat znova uspelo pod streho spraviti s tako majhnim proračunom.« Ta je letos nekaj čez 22 tisoč evrov.

Močna mednarodna zasedba

Na 15 razstaviščih v dvajsetih različnih sklopih se bo skozi ves oktober predstavljalo kar 128 izbranih umetnikov iz 24 držav, kar je festivalski rekord. Osrednja pozornost bo letos posvečena mednarodni likovni sceni. Tako bodo v Mali galeriji likovnega društva na ogled dela z razstave Cinetique, ki je bila zasnovana v Parizu in je doslej gostovala v Budimpešti, po Kranju pa bo svojo pot nadaljevala v München in Berlin. »Predstavilo se bo dvajset izbranih, na podobnih festivalih nagrajenih avtorjev, ki so v svoji likovni govorici orientirani prav v geometrijo. Podobno kvaliteten izbor je tisti, ki je povezan z muzejem MADI iz Budimpešte,« poudarja Tutta. Gre za široko skupino umetnikov, ki ustvarjajo pod vplivom idejnega očeta op arta oziroma optične umetnosti Victorja Vasarelyja (1906–1997), po rodu Madžara, ki je večino ustvarjalnega življenja preživel v Parizu. »Iz Budimpešte smo za festival pridobili nekaj mojstrovih del in pa del eminentnih avtorjev iz vsega sveta. Seveda bo posebej predstavljen Victor Vasarely, ki velja za začetnika geometrijske umetnosti.«

Omenjeni razstavi bosta na ogled v galerijah Gorenjskega muzeja, Mestni hiši, Prešernovi hiši, Stebriščni dvorani in kletnih galerijah ... Pridružila se jim bodo dela umetnikov iz Slovenije in vsega sveta, ki so bili izbrani med petsto prijavljenimi avtorji. Kako je ob bogati mednarodni ponudbi letos z izborom slovenskih avtorjev, me je zanimalo v nadaljevanju. »Pripravili smo tako imenovani slovenski natečaj, izbor 14 avtorjev pa je tokrat pripravila selektorica likovna kritičarka Monika Ivančič Fajfar. Gre tako za Prešernove nagrajence, ki se oziroma so se ukvarjali z geometrijo, sicer pa gre za kombinacijo starejših renomiranih avtorjev, umetnikov srednje generacije in obetavnih likovnikov mlajše generacije. Seveda nas zanima, kaj smo Slovenci ustvarili na področju geometrije,« odgovarja Klavdij Tutta in dodaja, da bo v tem okviru v kleti mestne hiše na ogled zanimiva instalacija, ki jo predstavlja Jaka Bonča.

Tudi Slovenci kvalitetni v geometriji

Tu je še kopica postavitev spremljevalnega značaja, od včeraj odprte razstave avtorjev Likovnega društva Kranj Nejča Slaparja in Petra Marolta, danes dopoldan bodo v Khislsteinu predstavili avtorsko instalacijo skupine arhitektov iz skupine KRARH, zvečer pa bo v Razstavnem paviljonu Jugovic v Spodnjih Bitnjah razstava del dveh avstrijskih avtorjev in že tradicionalno soočenje članov Likovnega društva Kranj in Združenja umetnikov Škofja Loka.

Osrednji dogodek bo v torek, 2. oktobra, ko se bo karavana umetnikov in prvih obiskovalcev podala na popotovanje po galerijah v kranjskem starem mestnem jedru – od Kranjske hiše s slikarkami z Dunaja do Etno galerije Desetnica s krpankami. Več razstav bo v širšem kompleksu Layerjeve hiše, na Pungertu bodo na ogled fotografije, v festival pa je vključena tudi razstava Milana Eriča in Zvonka Čoha v Galeriji Prešernovih nagrajencev. Sprehod se bo zaključil v galeriji na Zavodu za varstvo kulturne dediščine z razstavo Danila Jejčiča, ki bo prejel nagrado stanovske Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov za življenjsko delo, podeljene pa bodo tudi festivalske nagrade in priznanja.

»Festival je tako rekoč celoletni projekt ozke skupine ljudi v okviru Likovnega društva Kranj. Sam pripravim koncept, skupaj pa iščemo razstavljavce, likovne kritike. Melita Ažman je letos pripravila odličen katalog in celostno podobo, tu je predsednik društva Cveto Zlate in še nekateri. V zaključku se nam pri postavljanju in ostali organizaciji pridruži še nekaj članov, pri promociji tudi Zavod za turizem in kulturo Kranj. Skupaj smo tako tudi letos pripravili izjemno kakovosten festival z relativno majhnim proračunom, kar je najbrž neponovljivo,« še dodaja Tutta, ki meni, da je prav festival eden tistih pomembnih dogodkov v Kranju, ki mesto delajo prepoznavno navzven, hkrati pa z njim postajamo tudi bolj svetovljanski.

Oddajte svoj komentar

Kranj 7°

oblačno
vlažnost: 81 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

4/8

četrtek

-2/15

petek

3/18

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Naklo, 25. april 2024

Izobraževalna platforma Digiagri

IZLETI / Naklo, 25. april 2024

S kolesom pod Kriško goro

OBVESTILA / Preddvor, 25. april 2024

O vzgoji in motivaciji otrok in mladih

PREDAVANJA / Kranj, 25. april 2024

Je doping naša realnost

PRIREDITVE / Cerklje, 26. april 2024

Pri Hribarju doma

GLASBA / Kamnik, 26. april 2024

Posebna glasbena izkušnja

PRIREDITVE / Zgornja Sorica, 26. april 2024

Odkritje spominske plošče

IZLETI / Šenčur, 27. april 2024

Bevkov vrh, Ermanovec

 

 
 

 

 
 
 

Še pet županov podprlo Kranj / 14:02, 23. april

Upoštevajte kasnejšo nadgradjo, dogradnjo bolnice čez par let, da bo dovolj zemlje, ne da bi bila slučajno tako utesnjena med stavbami, kot je jeseniška bolnica.

V Kranj in Škofjo Loko so se vrnila električna kolesa / 13:57, 23. april

Nisem uporabnik mestnih koles, se mi pa zdi v redu, da jih je možno uporabljati. Ker vidim kar veliko ljudi, ki se prevažajo z njimi. Ne zdi...

Lekarna Planina II v večjih prostorih / 13:40, 23. april

Ali ni Supernova na Planini 1 ?

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 13:35, 23. april

Servisna knjižica ni vse. Sam recimo redno delam stalno vse servise, vse napake sproti odpravlja mehanik, ker vem, da je brezhiben avto vare...

Tudi družinski zdravniki v Sloveniji imamo dovolj / 08:02, 23. april

Imate prav, gospe in gospodje zdravniki. Obveščam vas, da vas že sedaj ni nikjer. Pravite, da oskrbite približno 50 bolnikov na dan. Se prav...

Za pravico do groba in spomina / 11:08, 20. april

Ppopraverk:
Premiera dokumentarnega filma bo ob 17. uri.

Za pravico do groba in spomina / 09:52, 20. april

Da se izognemu nadaljevanju povojnim tabu temam, je treba članku dodati:- Ministrstvo za kulturo kljub dopolnitvam in dodatni obravnavi zavr...