Lili in Jože Andrejaš z gospo Ivano Krašovec ob zaključku akcije iskanja najstarejšega slovenskega lectovega srca. Gospa Ivana v rokah drži lectovo srce, ki ji ga je pred 65 leti kupil njen takrat še bodoči mož Danijel. / Foto: Primož Pičulin

Tebe večno bom ljubil ...

Najstarejše srce iz lecta, ki so ga našli v vse leto trajajoči akciji ob 250-letnici lectarije v Radovljici, ima gospa Ivana Krašovec iz Kranja. Pred skoraj natančno 65 leti ji ga je podaril njen kasnejši soprog Danijel Krašovec.

Radovljica – Ob začetku študijskega leta, 16. decembra leta 1951, so v menzi nasproti hotela Union v Ljubljani priredili brucovanje. Na plesu je mladi Danijel ugledal dekle, Ivano, ki mu je bila všeč. Kupil ji je majhen lectov srček z napisom »Tebe večno bom ljubil, če te glih ne bom dobil«. Postala sta par in se kasneje poročila.

Več kot pol stoletja kasneje je gospa Ivana Krašovec iz Kranja v Gorenjskem glasu prebrala, da v lectarski delavnici v Radovljici ob 250-letnici lectarije v mestu iščejo najstarejše slovensko srce iz lecta. Izmed vseh, ki so jih prinesli v muzejsko delavnico gostilne Lectar, je bilo prav to najstarejše. V petek, 16. decembra, je bilo staro 65 let.

Akcije iskanja najstarejšega lecta v Sloveniji sta se ob 250-letnici lectarije in 10-letnici njune lectarske delavnice domislila Jože in Lili Andrejaš, lastnika gostilne v petsto let stari hiši na Linhartovem trgu v Radovljici. Z odzivom sta bila zadovoljna, pravita, da so v času zbiranja starih lectovih src od sredine februarja letos med njima in lastniki najstarejših lectov stkale številne prav posebno tople vezi.

Ob zaključku akcije sredi decembra sta vse sodelujoče povabila na srečanje v Radovljico in nato še na proslavo ob občinskem prazniku, kjer sta Andrejaševa prejela priznanje, gospa Ivana Krašovec pa nagrado za najstarejše lectovo srce.

Tako kot preostali lecti je tudi srček gospe Krašovec le primer glavnega namena lectarstva oziroma lectov: pomagati svojim lastnikom ohranjati spomin na lepe trenutke v življenju, ko so lect prejeli v dar.

Tako je tudi z drugim najstarejšim lectovim srcem, 60 let starim lectom zakoncev Suhadolnik. Takrat še mlad fant Alojz je lectovo srce z ogledalcem kupil svojemu dekletu Cilki na binkoštni praznik leta 1956 na Žalostni gori pri Preserju. Cilka in Alojz sta se leta 1957 tudi poročila in danes rada povesta, da ju to srce po vseh letih še vedno »skup drži«.

Lectovo srce Maruške Soklič Klasinc je staro 46 let in je zanimivo predvsem zaradi napisa ter z njim povezane zgodbe. Srce je namreč lastnica prejela od svojega brata kot poročno darilo, ko se je novembra 1970 poročila z dve leti mlajšim možem. Brat, ki je imel smisel za šale, jima je poklonil srce, ki ga krasi hudomušno sporočilo: »Stara je b'la, trd'ga srca. Vendar dobila je mlad'ga moža.«

Na podobno temo je tudi napis na 41 let starem lectovem srcu Jelke Korošec, ki ga je prejela od svojega nekaj let mlajšega moža: »Boljše z mladim praprot žet, kot starim d'narce štet.« Prav tako iz leta 1975 je lectovo srce gospe Marte Janež, ki ga krasi klasična dekoracija z rožico in Prešernov verz: »Bog živi vas Slovenke, prelepe žlahtne rožice.«

Majda Loncnar z Bleda je zdaj že 45 let staro srce prejela v zahvalo od strica, ki mu je večkrat pomagala. Srček z velikim napisom Bled krasi še verz: »Glej, vseh mislih mojih misel: Enkrat še objeti Te!« Marica in Srečko Melinc pa sta bogato okrašeno lectovo srce dobila za poročno darilo na kmečki ohceti na Bledu avgusta 1982. Na njem so kar tri sporočila, eno od njih gre takole: »Če ubogal me ne boš, ne boš ti moj mož, – te bom zaničvala, si drugega izbrala.«

Kot pravijo lectarjevi, ki so pred desetimi leti obudili lectarsko tradicijo v hiši in v kleti gostilne na noge postavili zdaj zelo priljubljeno muzejsko lectarsko delavnico, je v jubilejnem letu v okviru akcije iskanja najstarejšega slovenskega lectovega srca nastala čudovita zbirka starih lectov, ki predstavlja tudi zanimiv pregled tradicionalnega okraševanja lectov na Slovenskem. Del zbirke je ostal v muzeju na ogled obiskovalcem tudi po zaključku praznovanja jubileja, spomin na vse stare lecte, ki so jim jih prinesli v času akcije, pa so ohranili v posebni publikaciji, ki jo je uredil vodja muzejske delavnice Tomaž Šlibar.

Oddajte svoj komentar

Kranj 3°

oblačno
vlažnost: 95 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

4/10

četrtek

0/14

petek

2/18

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Naklo, 25. april 2024

Izobraževalna platforma Digiagri

IZLETI / Naklo, 25. april 2024

S kolesom pod Kriško goro

OBVESTILA / Preddvor, 25. april 2024

O vzgoji in motivaciji otrok in mladih

PREDAVANJA / Kranj, 25. april 2024

Je doping naša realnost

IZLETI / Šenčur, 27. april 2024

Bevkov vrh, Ermanovec

PRIREDITVE / Kranj, 27. april 2024

Tradicionalno peš romanje na Brezje

 

 
 

 

 
 
 

Še pet županov podprlo Kranj / 14:02, 23. april

Upoštevajte kasnejšo nadgradjo, dogradnjo bolnice čez par let, da bo dovolj zemlje, ne da bi bila slučajno tako utesnjena med stavbami, kot je jeseniška bolnica.

V Kranj in Škofjo Loko so se vrnila električna kolesa / 13:57, 23. april

Nisem uporabnik mestnih koles, se mi pa zdi v redu, da jih je možno uporabljati. Ker vidim kar veliko ljudi, ki se prevažajo z njimi. Ne zdi...

Lekarna Planina II v večjih prostorih / 13:40, 23. april

Ali ni Supernova na Planini 1 ?

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 13:35, 23. april

Servisna knjižica ni vse. Sam recimo redno delam stalno vse servise, vse napake sproti odpravlja mehanik, ker vem, da je brezhiben avto vare...

Tudi družinski zdravniki v Sloveniji imamo dovolj / 08:02, 23. april

Imate prav, gospe in gospodje zdravniki. Obveščam vas, da vas že sedaj ni nikjer. Pravite, da oskrbite približno 50 bolnikov na dan. Se prav...

Za pravico do groba in spomina / 11:08, 20. april

Ppopraverk:
Premiera dokumentarnega filma bo ob 17. uri.

Za pravico do groba in spomina / 09:52, 20. april

Da se izognemu nadaljevanju povojnim tabu temam, je treba članku dodati:- Ministrstvo za kulturo kljub dopolnitvam in dodatni obravnavi zavr...