Z lanske uprizoritve Škofjeloškega pasijona / Foto: Matic Zorman

Pasijon na Unescovem seznamu

Škofjeloški pasijon, ki ga v Škofji Loki uprizarjajo po izvirnem besedilu patra Romualda, nastalem med 1715 in 1727, je uvrščen na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.

Škofja Loka – Medvladni odbor za varovanje nesnovne kulturne dediščine, ki ga sestavlja 24 držav pogodbenic Konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine, je na svojem rednem letnem zasedanju v Adis Abebi v Etiopiji prejšnji teden sprejel odločitev o vpisu Škofjeloškega pasijona na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeš­tva. Na seznamu je bilo do letošnjega zasedanja skupaj 314 elementov. V Sloveniji je bil leta 2008 vzpostav­ljen tudi Register nesnovne kulturne dediščine Slovenije in ravno Škofjeloški pasijon je bil vanj vpisan kot prva enota nesnovne dediščine in leta 2012 prvi razglašen za nesnovno kulturno dediščino posebnega državnega pomena.

Aktivnosti za pripravo projekta nominacije za vpis na Unescov seznam segajo v leto 2012, v Škofji Loki pa že veliko dlje. Po prvi nominaciji, ki ni prejela pozitivnega mnenja, je Slovenija leta 2015 vložila novo, v kateri je utemeljila vse vsebinske kriterije. Pri pripravi nominacije so sodelovali predstavniki Škofje Loke, Slovenskega etnografskega muzeja kot koordinatorja varstva nesnovne kulturne dediščine in Direktorata za kulturno dediščino Ministrstva za kulturo RS. Za mednarodno koordinacijo v času do vpisa so zgledno skrbeli še na veleposlaništvu Republike Slovenije v Parizu v vlogi stalnega predstavništva pri Unescu, s sodelovanjem Slovenske nacionalne komisije za Unesco in Ministrstva za zunanje zadeve.

Vsem tem se je med prvimi zahvalil župan občine Škofja Loka Miha Ješe, še posebej pa pasijonski skupini in tisoč prostovoljcem, ki vsakih nekaj let sodelujejo pri uprizoritvi Škofjeloškega pasijona: »V prvi vrsti se želim zahvaliti vsem tisoč prostovoljcem, ki vedno znova poskrbijo za čudovito in čarobno uprizoritev tega najstarejšega dramskega besedila v slovenskem jeziku. Vsakemu posamezniku posebej, ki sestavi košček mozaika za celotno podobo, ki bo prihodnjič ponovno zaživela leta 2021. Še naprej se bomo namreč trudili zagotoviti kontinuiteto uprizarjanja, saj projekt res združuje številne posameznike v skupine in v skupnost.«

Slovensko delegacijo, ki se je udeležila zasedanja medvladnega odbora v etiopski prestolnici, je vodila ambasadorka Magdalena Tovornik, v njej pa so bili tudi Ločani Aleksander Igličar, Jože Štukl in Jernej Tavčar. Kot nam je povedal Aleksander Igličar, je bila nominacija za vpis Škofjeloškega pasijona na Unescov seznam oddana marca 2015, odbor pa je tokrat obravnaval 38 nominacij in jih od tega 17 predlagal za vpis. V slovenski delegaciji niso bili povsem prepričani, ali bodo uspešni: kljub vsebinsko popolni vlogi je obstajal proceduralni zadržek, ki ga vloga ni vsebovala, namreč kako se posodablja slovenski register nesnovne kulturne dediščine. Toda pred zasedanjem sta naše ministrstvo za kulturo in slovensko veleposlaništvo v Parizu v kontaktu s 24 članicami odbora to razjasnili. V četrtek popoldne je bila sprejeta odločitev, ki so jo »trije mušketirji iz Škofje Loke in Magdalena Tovornik kot njihov D'Artagnan« sprejeli z navdušenjem. »Občutki so izjemni, tudi mi štirje smo bili zelo veseli, da je dolgoletno prizadevanje rodilo sad in je Škofjeloški pasijon sedaj vpisan na seznam Unescove nesnovne dediščine. To je veliko priznanje živi nesnovni kulturni dediščini, priznanje pasijoncem in Škofji Loki, ki tako Škofji Loki kot Škofjeloškemu pasijonu prinaša mednarodno prepoznavnost,« je občutke strnil Aleksander Igličar.

Oddajte svoj komentar

Kranj 8°

oblačno
vlažnost: 55 %
veter: JV, hitrost: 29 km/h

0/9

ponedeljek

3/6

torek

5/7

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Šenčur, 22. april 2024

Umovadba

RAZSTAVE / Škofja Loka, 22. april 2024

Razstava risb Petra Jovanoviča

RAZSTAVE / Jesenice, 22. april 2024

Razstava Helene Vidmar

IZLETI / Kranj, 23. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Ljubljana, 23. april 2024

Sveta maša na Ljubljanskem gradu

PRIREDITVE / Preddvor, 23. april 2024

Pogovorni večer: Podnebne spremembe

PREDAVANJA / Žiri, 23. april 2024

Sto let po smrti Tavčar še živi

PREDAVANJA / Dolina, 24. april 2024

Hišne gobe in zaščita lesnih izdelkov

 

 
 

 

 
 
 

Za pravico do groba in spomina / 11:08, 20. april

Ppopraverk:
Premiera dokumentarnega filma bo ob 17. uri.

Za pravico do groba in spomina / 09:52, 20. april

Da se izognemu nadaljevanju povojnim tabu temam, je treba članku dodati:- Ministrstvo za kulturo kljub dopolnitvam in dodatni obravnavi zavr...

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...