Nik Škrlec / Foto: Mankica Kranjec

Pomlajen kviz, nov voditelj

Jeseni se na male ekrane vrača priljubljeni kviz za otroke in mlade Male sive celice. Na TV Slovenija napovedujejo, da bo prenovljeni kviz zvočno in vizualno privlačnejši. V vlogi voditelja bo legendarnega Pavleta Ravnohriba po 22 letih nasledil 24-letni dramski igralec Nik Škrlec. »Znanje in učenje sta zame pomembni vrednoti in mislim, da ju bom pri Malih sivih celicah lahko koristno uporabil,« pravi novi voditelj kviza.

Ste nov televizijski obraz, zato najprej dovolite vprašanje: kdo je Nik Škrlec?

»Ludvik XIV. bi rekel: Nik Škrlec – to sem jaz. Sam pa odgovor na to vprašanje vedno iščem.«

Glede na to, da ste slovenski rekorder v recitiranju števila Pi in državni prvak v pomnjenju, ste se ponudbe za vodenje kviza, pa čeprav otroškega, bržkone takoj razveselili?

»Seveda, pa ne samo zato. V kvizu pomnjenje ni v ospredju, najbolj me je pritegnila možnost za ustvarjanje nečesa novega. Znanje in učenje sta zame pomembni vrednoti in mislim, da ju bom pri Malih sivih celicah lahko koristno uporabil.«

Ste morda pri odločitvi vseeno kaj oklevali? Kviz je na sporedu že 22 let, v zadnjih petih letih je prejel tri viktorje, tudi stopiti v čevlje legendarnega voditelja Pavleta Ravnohriba verjetno ne bo tako enostavno?

»Kot sem že večkrat povedal, nimam občutka, da stopam v čevlje Pavleta Ravnohriba. To bi bilo nemogoče in neumno, ker je enostavno legenda. Želim ustvariti sebi lastno vlogo voditelja, in ker se oddaja prenavlja v celoti, imam glede tega čisto proste roke. Tega se izredno veselim, čeprav velikokrat oklevam in se sprašujem, če sem se prav odločil, strah me je, včasih me prizadenejo kakšni očitki … Ampak nič usodnega, veselje in prijetno pričakovanje prevladujeta.«

Kviz Male sive celice je le dve leti mlajši od vas. Je bil tudi del vašega otroštva, ste ga radi spremljali in ob njem preverjali svoje znanje? Ste morda v njem kdaj celo sodelovali?

»Sodeloval na svojo veliko žalost nisem, sem bil pa zvest gledalec. Zato sem še toliko bolj počaščen, da bom stopil na drugo stran ekranov in upam, da bom lahko postal del otroštva novih generacij.«

Na TV Slovenija so se odločili oddajo prilagoditi medijskemu razvoju in slediti trendom sodobnih oddaj. Kakšne spremembe se obetajo? Ali tudi sami prispevate ideje za »osvežitev« kviza?

»Najbolje, da si pogledate prvo oddajo, 22. oktobra … Rajši imam, če izdelek govori zase, ker mislim, da je to najbolj pomembno. Oddaja bo v celoti prenovljena, vizualno in vsebinsko. Manj bo vprašanj, še več poudarka na razmišljanju, razumevanju in sklepanju. Vprašanja bodo naslavljala veliko različnih področij, ki ciljajo na sedem inteligenc po Gardnerju, in še veliko je novosti, ki jih pripravljamo za gledalce. In res je, tudi sam prispevam kakšno idejo ali podam svoje mnenje za osvežitve.«

Nove igre in uvedba sodobnih tehnologij znajo, vsaj na začetku, pri tekmovalcih, ki so bili vrsto let vajeni istih iger, povzročiti tudi nekaj nesproščenosti. Kako bi kot voditelj pomagali omiliti njihovo tremo?

»Vse v kvizu je zastavljeno tudi tako, da bodo lahko tekmovali čim bolj sproščeni, to je eno od vodil sprememb, tako da se tega ne bojim. Vsekakor pa je trema velikokrat prisotna in meni je v pomoč že to zavedanje. Nima se smisla boriti z njo, lahko jo samo sprejmemo in se spustimo v igro.«

Imate sicer kakšne posebne priprave na vodenje kviza?

»Ja, veliko več, kot sem najprej pričakoval. Poleg običajnih, kot so priprave scenarijev, učenje, razmišljanje o pristopih …, me je ravno pred kratkim presenetil poziv, da se začnemo pripravljati na izvedbo znanstvenih eksperimentov, ki bodo tudi del oddaje in jih bom izvajal skupaj s tekmovalci.«

Ste sicer ljubitelj kvizov? Katere ste radi spremljali?

»Rad sem gledal kviz Lepo je biti milijonar, poleg tega pa si kdaj pogledam kakšno epizodo kviza Quite Interesting.«

Vrniva se k vašim sposobnostim: število Pi ste na letošnjem, že desetem tekmovanju zrecitirali na 3.141 decimalk. Kako vam to uspeva? Kdaj ste se začeli navduševati za tehnike pomnjenja?

»To je moje zanimanje iz srednje šole, takrat sem spoznal tehniko palače spomina in potem po spletu okoliščin pristal na tekmovanju na Fakulteti za matematiko in fiziko. Gre res samo za tehniko, ki izkorišča naravno delovanje našega spomina, da si lahko zapomnimo karkoli. Njena zgodovina sega vse do antične Grčije, danes pa spet postaja zanimiva, predvsem zaradi tekmovanj v pomnjenju.«

Menda skrivate še druge zanimive talente, od žongliranja do hoje po vrvi. Boste kakšnega pokazali tudi v oddaji?

»Moji talenti v oddaji ne bodo v ospredju, bolj me bodo zanimali talenti tekmovalcev in njihova presenečenja, oni so jedro in gonilo kviza. Če pa se pojavi prostor za katerokoli malenkost, bom z veseljem vključil kakšno svoje znanje.«

Ste sveže diplomirani dramski igralec, ki je že med študijem gostoval na različnih gledaliških odrih. Pri katerih projektih sodelujete trenutno?

»Trenutno sem tik pred začetkom dveh študijev, predstave Pomona v SNG Drama Ljubljana in projekta Klovnovi pogledi v Mini teatru. Obeh se izjemno veselim, ker sta dobra izziva, vsak zase specifična in zanimiva. Tega si želim tudi sicer, izzivov, ki omogočajo igralski razvoj. Upam, da se bom lahko vedno učil in izboljševal.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 16°

zmerno oblačno
vlažnost: 59 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

3/15

torek

2/14

sreda

1/20

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 4. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 5. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

IZLETI / Šenčur, 6. april 2024

Gremo na obalo

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??