Slam poezija je v Stolpu Škrlovec znova dokazala, da je beseda najmočnejša takrat, ko jo nekdo izgovori pred občinstvom. / Foto: Primož Pičulin
Slam poezija je v Stolpu Škrlovec znova dokazala, da je beseda najmočnejša takrat, ko jo nekdo izgovori pred občinstvom. / Foto: Primož Pičulin
Verzi, ki so osvojili Škrlovec
Pesnici Ana Štular in Lidija Pirc sta na kranjskem predizboru za državno prvenstvo v slam poeziji prepričali tako občinstvo kot žirijo ter si zagotovili nastop na državnem prvenstvu na Ptuju.
V Stolpu Škrlovec so nedavno odmevale zgodbe, spomini, dvomi in upanja, ki jih lahko na oder prinese le slam poezija – zvrst, ki besedo postavlja v neposreden stik z občinstvom. Na kranjskem predizboru za državno prvenstvo v slam poeziji je nastopilo osem tekmovalk in tekmovalcev, v finalnem nastopu pa je najvišje ocene petčlanske žirije prejela Ana Štular.
Letošnja maturantka je občinstvo prepričala z intimno in zrelo poezijo. V zmagovalni pesmi je med drugim zapisala: »Poletje je in nimaš prijateljev,« ter v preprostih podobah kave, bezgovega sirupa in poletne samote ustvarila pretanjeno izpoved.
Sama poudarja, da je bolj kot zmaga pomembno nekaj drugega. »Slam mi je dragocen zlasti z vidika poznanstev in prijateljstev, ki se zgodijo spontano,« pravi. Njene pesmi vedno izhajajo iz osebnega doživljanja: »So posledica čutenja, razmisleka.«
V finale se je skupaj z Ano Štular uvrstila tudi Lidija Pirc, obe pa sta si zagotovili nastop na državnem prvenstvu, ki bo oktobra na Ptuju.
Organizatorka Mateja Zore poudarja, da slam poezija združuje besedo, nastop, energijo in občinstvo. »Njena posebnost je, da o nastopih poleg strokovne žirije odloča tudi občinstvo,« pojasnjuje. Kranj tako ostaja eno izmed pomembnih slovenskih središč slama, ki že skoraj dve desetletji dokazuje, da poezija ni le za knjižne police, temveč tudi za oder, dialog in skupnost. Prav skupnost pa je tisto, kar želijo graditi tudi ustvarjalci Kranske slame, ki k sodelovanju vabijo tako izkušene nastopajoče kot popolne začetnike. V podpornem okolju lahko avtorji vseh generacij razvijajo svoje pisanje, nastopanje ter odkrivajo moč besede, ki zares zaživi šele pred občinstvom.