Infrastrukturni projekti v zgornji bohinjski dolini so med tistimi, ki so najbolj izdatno financirani s sredstvi, ki občini Bohinj pripadajo po zakonu o Triiglavskem narodnem parku.

Sredstva na račun lege v parku

Pri investicijah, predvsem v komunalno infrastrukturo, si bo Občina Bohinj tudi letos pomagala s sredstvi, ki jih od leta 2020 naprej pridobiva po Zakonu o Triglavskem narodnem parku.

Doslej je Občina Bohinj v projekte na območju parka investirala okoli 3,5 milijona evrov, letos na ta račun pričakujejo še več kot 1,5 milijona evrov.

Bohinjska Bistrica – Bohinjski občinski svet je v začetku meseca na redni seji potrdil proračun občine za leto 2023, ki je z več kot 19 milijoni evrov najvišji doslej. Na relativno visok proračun imata tudi v letošnjem letu največji vpliv dve večji investiciji, to sta gradnja vrtca pri osnovni šoli v Bohinjski Bistrici, ki se počasi zaključuje, in projekt kolesarske povezave med Bohinjem in Bledom, ki ga občina pelje skupaj s sosednjim Bledom in državo, pa tudi projekt gradnje urgentnega bloka v Zdravstvenem domu Bohinj, ki so ga začeli graditi jeseni. V njem bodo uredili tudi izolacijski blok, ki je bil doslej začasno v kontejnerju.

V proračun so tako kot zadnjih nekaj let vključena tudi sredstva, ki jih bo občina pridobila v skladu z Zakonom o Triglavskem narodnem parku; v letošnjem letu naj bi jih bilo nekaj manj kot 1,8 milijona evrov. Ta sredstva bodo v Bohinju namenili predvsem za gradnjo komunalne infrastrukture na območjih občine, ki sodijo v okvir parka. Ob tem bodo sredstva namenili tudi za obnovo vodovodne in cestne infrastrukture na območju Koprivnika in Gorjuš, vključno z izvedbo raziskovalno-črpalne vrtine za potrebe preskrbe s pitno vodo na Koprivniku. Okoli 240 tisoč evrov bodo letos ob 500 tisoč evrih občinskih sredstev namenili za sicer 2,7 milijona evrov vreden projekt izgradnje povezovalnega kanalizacijskega voda v zgornji dolini.

Nekaj manj kot 190 tisoč evrov sofinanciranja iz tako imenovanih sredstev TNP vključujejo tudi v projekt dozidave urgentnega bloka pri zdravstvenem domu v Bohinjski Bistrici, 140 tisočakov za vodovod in drugo infrastrukturo v Stari Fužini ter 200 tisoč evrov za obnovo ceste Koprivnik–Gorjuše.

Z nekaj več kot sto tisoč evri bo država s sredstvi, ki jih Bohinj pridobi po zakonu o TNP, sofinancirala tudi javni prevoz v okviru projekta umirjanja prometa.

Prva sredstva po Zakonu o Triglavskem narodnem parku je Občina Bohinj skupaj z drugimi parkovnimi občinami – na Gorenjskem so to še Bled, Gorje, Jesenice in Kranjska Gora – prejela v letu 2020, doslej skupaj že več kot tri milijone in pol evrov.

Kot so pojasnili na bohinjski občinski upravi, so sredstva skladno s smernicami pristojnega ministrstva namenjali za financiranje projektov na celotnem območju občine Bohinj in jih vsako leto tudi skoraj v celoti porabili. Največ, dobro tretjino, na območju krajevne skupnosti Stara Fužina, kamor je bilo doslej vloženih nekaj manj kot 1,2 milijona evrov, pridobljenih po Zakonu o TNP. Sledijo krajevna skupnost Koprivnik - Gorjuše z več kot 25 odstotki in Srednja vas z nekaj manj kot 24 odstotki ter Bohinjska Bistrica s 6,5 odstotka. Za za projekte na območju celotnega Bohinja je bilo porabljenih nekaj manj kot deset odstotkov pridobljenih sredstev.

Oddajte svoj komentar

Kranj 15°

oblačno
vlažnost: 86 %
veter: S, hitrost: 11 km/h

11/17

sreda

8/21

četrtek

4/22

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

IZLETI / Kokrica, 8. maj 2024

Začetek kolesarske sezone in pohod

IZLETI / Kranj, 9. maj 2024

Izlet na Sveto Trojico pri Pivki

RAZSTAVE / Jesenice, 9. maj 2024

Zgodovina ob tirih

IZLETI / Naklo, 9. maj 2024

S kolesom do Zbiljskega jezera

PRIREDITVE / Strahinj, 9. maj 2024

Pozdrav pomladi

GLASBA / Stražišče, 10. maj 2024

Eva Boto v Stražišču

IZLETI / Kokrica, 10. maj 2024

Začetek kolesarske sezone in pohod

PRIREDITVE / Šenčur, 10. maj 2024

Kolesarjenje DU Šenčur

 

 
 

 

 
 
 

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 21:18, 7. maj

Avtomobili so od dveh do sedmih let v garanciji. Torej uradni servisi. Ne razumem pa njihovih cen, npr. olja. Pri njih liter kvalitetnega ol...

Blejskega gradu ne dajo / 19:29, 6. maj

Zakaj se morajo z vsako vlado spreminjati zakoni in predpisi? Ta vlada je centralistična, zato Blejci pazite kaj sprejemate, ker vas bodo oskubili. Gre se samo za denar.

O novih parkiriščih in širjenju proizvodnje v Elanu / 21:20, 2. maj

Elan je površinsko omejen. Bi bil cajt, da bi, ne samo zaradi Elana, tudi kaj drugega bi lahko zgradili, saj ravno zaradi prostora, je iz Ra...

O novih parkiriščih in širjenju proizvodnje v Elanu / 08:11, 29. april

Elan naj na obstoječem ogromnem makadanskem parkirišču zgradi parkirno hišo v treh etažah in del parkirišč nameni obiskovalcem Begunj ( Avse...

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 08:04, 29. april

Kar imam jaz izkušnje z uradnimi in neuradnimi servis, je na koncu servisiranje na neuradnem servisu veliko dražje.

Makadamska cesta okoli Brda / 22:50, 27. april

Samo prosim odgovorne, naj cesto ne asfaltirajo. Sicer je potem nobel, ampak poleti pa oddaja pretirano vročino in kaj je lepšega in bolj ko...

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 18:57, 27. april

Svoje avte vedno vozim na uradni servis, ker sem imel v daljni preteklosti slabe izkušnje z univerzalnimi mehaniki. Kvaliteta mehanikov se ...