Osebam s pridobljeno možgansko poškodbo je treba vsak dan zagotavljati kvalitetno rehabilitacijo. Ta na Gorenjskem poteka v Centru Korak, Kranj. A takšni centri so v Sloveniji le trije, kar je premalo. / Foto: Gorazd Kavčič

Center Korak, Kranj (5)

Center Korak, Kranj, je eden izmed le treh v Sloveniji, kjer se trudijo vsak dan zagotavljati kvalitetno dolgotrajno rehabilitacijo, samostojnost, podporo in oskrbo uporabnikom s pridobljeno možgansko poškodbo.

»Pred dvajsetimi leti, ko je Center Korak v Kranju začel delovati, sem ocenjevala, da bi bilo za Gorenjsko dovolj od 25 do 30 mest. Danes, ko imamo v center vključenih 51 uporabnikov, še kar nekaj pa na čakalni listi za sprejem, lahko rečem, da so potrebe precej večje. V Sloveniji sta samo še dva dnevna centra, kot ga imamo mi: v Ljubljani Mavrica, kjer so kot prvi začeli pred več kot 25 leti, in v Mariboru Center Naprej. Prizadevamo si, da bi se mreža takšnih centrov zgradila po celotni Sloveniji v vseh regijah. Vključena sem v delovno skupino na resornem ministrstvu, ki se ukvarja s tem. Zakaj se ta mreža ne razvija hitreje? Dejstvo je, da je ta program dražji, ker je strokovno zelo zahteven. Potrebnega je veliko kadra, ki ga je težko dobiti, poleg tega ga je treba tudi usposobiti. Ob širitvi mreže je moja zahteva, da se stvari strokovno peljejo vsaj na takšnem nivoju, kot je pri nas. Ne želim si, da bi se mreža vzpostavila, centri pa bi služili zgolj kot prostor, kjer bi bilo poskrbljeno za varstvo. To pri pridobljenih možganskih poškodbah še zdaleč ni dovolj. Treba je vsak dan zagotavljati kvalitetno rehabilitacijo,« je povedala Mateja Korošec, direktorica Centra Korak, Kranj.

Tudi na območju širše Gorenjske je potreba po vsaj še enem takšnem centru. »Ker je mreža drugje tako nerazvita, so tudi pritiski na naš center veliki. Zelo si želim in prizadevam, da bi prišlo do pokritosti celotne Slovenije. Dolgoročno bo verjetno treba na Gorenjskem vzpostaviti še eno enoto. V okviru našega centra pa si v duhu deinstitucionalizacije, tudi zaradi same organizacije dela, ne želim, da bi se število uporabnikov še povečevalo, da bi Center Korak izgubil svojo dušo, ki smo jo zgradili v začetkih, ko sem prišla v te prostore z mojo pisalno mizo iz najstniškega obdobja in smo materialne pogoje nadomeščali s toplino, navdušenjem, kreativnostjo v stroki ... Ne želim, da bi to izgubili, prav tako si tega ne želijo uporabniki in zaposleni,« poudarja Mateja Korošec. Izzivov za prihodnost imajo torej več kot dovolj. »Kar se samega Centra Korak tiče, želimo ohraniti in še nadgraditi program, morda dodati nove storitve, uvesti podporo uporabnikom na domu ... Kot sem že omenila, si želim ustanovitve novih takšnih centrov po Sloveniji. Potreba pa je tudi po institucionalnih namestitvah, kadar pride do tako hude poškodbe, da osebe potrebujejo institucionalno oskrbo in da bi bile lahko nastanjene blizu svojega doma. Trenutno sta možnosti le Dornova in Stara Gora, kjer imajo kar nekaj oseb tudi v vegetativnem stanju. Tudi ta segment je izredno zahteven in zanj bi morala poskrbeti država,« še pravi.

V Centru Korak v Kranju pozornost namenjajo tudi preventivi. »V okolju smo dobro sprejeti in to je način, s katerim lahko okolju vračamo. Če je kaj pomembno, je to, da se vlaga v otroke, v mlade, zato sodelovanje s šolami. Če smo ali bomo s svojim preventivnim delovanjem preprečili eno samo nesrečo, je ves ta trud poplačan. Poleg tega z našo prisotnostjo v izobraževalnih ustanovah v lokalnem okolju prebijamo zid izoliranosti. V okolju želimo biti čim bolj prisotni in vse to prispeva k temu, da se ljudje srečajo z nami, izgubijo predsodke, strah ...« je dejala Mateja Korošec.

Predstavitev kranjskega Centra Korak zaključujemo z njeno mislijo. »Vsak trenutek sem lahko tudi jaz na drugi strani mize, da nisem več terapevt, ampak uporabnik. Možganska poškodba se lahko zgodi komurkoli izmed nas ali naših bližnjih. Pomembno je tudi zavedanje, da takrat nisi sam. Ko gradimo Korak in našo filozofijo, to za vse nas, za celotno okolje predstavlja višjo kvaliteto življenja.« (Konec)

Oddajte svoj komentar

Kranj °


vlažnost: %
veter: -

4/21

četrtek

6/23

petek

6/26

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PREDAVANJA / Češnjica, 11. april 2024

Predavanje o boreliozi

IZLETI / Naklo, 11. april 2024

S kolesom v Voglje

GLASBA / Šenčur, 12. april 2024

Šenčurska glasbena srečanja

IZLETI / Kokrica, 12. april 2024

Pohod na Križno goro

IZLETI / Kranj, 13. april 2024

Po Soški poti

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

55 let invalidov MDI Kranj

IZLETI / Kranj, 18. april 2024

Planinsko-pohodniški izlet na Jelenk

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...