Marcel Zavrl / Foto: osebni arhiv Marcela Zavrla

Sam sebi v navdih

Včasih je tudi lastna motivacija dovolj za začetek nečesa novega. To prav dobro ve Tržičan Marcel Zavrl, ki svoj prosti čas namenja struženju lesa in izdelovanju ličnih lesenih izdelkov. Znanje večinoma pridobiva na spletu, vodi pa ga užitek ob dejstvu, da se je vsega naučil sam.

Tržič – Kot je povedal 25-letni vzgojitelj, veliko prostega časa preživi v delavnici, kamor ga je usmerila želja po ustvarjanju iz naravnih materialov. »Ustvarjati z lesom sem si želel že kar nekaj časa, nato pa sem slučajno imel priložnost za uresničitev tega, kar sem tudi izkoristil. Idejo oziroma zanimanje sem dobil ob gledanju raznih posnetkov na socialnih omrežjih. Zdeli so se mi zanimivi in tako me je začelo mikati, da bi se v tem preizkusil tudi sam,« je pojasnil Marcel, ki večinoma ustvarja lesene sklede različnih velikosti in oblik. Vsaka skleda je posebna in unikatna, redko kdaj pa že v samem začetku ve, kako bo videti končni izdelek. Pojasnil je, da ideje za struženje in nasploh izdelke običajno črpa iz glave oziroma trenutnega navdiha. Poleg lesenih skled je v preteklosti izdelal tudi nekaj krožnikov in različnih okraskov za novoletne smrečice.

»V preteklosti sem imel velikokrat priložnost za ukvarjanje z lesom – predvsem z zlaganjem drv za kurjavo. Šalo na stran, vsega sem se naučil popolnoma sam, največ informacij sem zbral z ogledom raznih video posnetkov na YouTubu, s poudarkom na struženju skled,« je pojasnil Marcel in dodal, da bi težko rekel, da je imel kakšnega mentorja, največji motivator in učitelj je sam sebi. Poudaril je, da bi pravzaprav težko določil, kje in kdaj se je rodila strast do struženja lesa, v glavnem pa je imel željo ustvarjati z materiali, ki nas obkrožajo na vsakem koraku.

»Facebook in Instagram profil 'lesena skleda' sem ustvaril predvsem z namenom, da bi ljudem, ki jih ne srečujem v vsakdanjem življenju, predstavil svoje izdelke in način izdelave ter jim pokazal, kako je lahko še tako vsakdanje drevo zanimivo in uporabno,« je razložil Marcel in dodal, da se mu zdi, da že sam pogled na les oddaja nekakšno toplino naravnega materiala. Pri svojem delu uporablja več različnih orodij, predvsem mu dobro služi motorna žaga, tradicionalna dleta za struženje skled in stružnica. »Uporabim lahko skoraj vsak les, ki ga imam na voljo. Običajno gre za bukev, imel pa sem priložnost delati tudi z drugimi vrstami lesa, kot so oreh, hrast, češnja, jesen. V prihodnosti upam, da bom na seznam lahko dodal še kakšno,« je o sami uporabi povedal nadobudni mladi obdelovalec lesa.

Ko je pogovor nanesel na same postopke izdelave, nam je Marcel razložil, da za eno samo skledo porabi od dve do tri ure, odvisno od same velikosti, za manjše tudi manj. »Če pa pri sami izdelavi upoštevamo tudi čas sušenja lesa, to lahko po mojih izkušnjah traja tudi do pol ali celo enega leta.« Kot je pojasnil, je za izdelavo sklede najprej treba odžagati primeren kos lesa in oblikovati krog. Surovo obliko okroglega lesa nato pritrdi na stružnico in oblikuje z različnimi dleti za struženje. »Sklede prvotno le grobo oblikujem, pustim jim malo debelejšo steno, da med sušenjem ne počijo. Nanje nato nanesem premaz, ki upočasni sušenje in s tem prepreči pokanje lesa. Skleda namreč med izgubo vlage, ki jo ima v sebi, spremeni obliko in postane elipsasta,« je še dodal Marcel in pojasnil, da je, ko je skleda dovolj suha, čas za ponovno obdelavo ter brušenje in oljenje.

Marcel se je nostalgično spominjal začetkov, ko mu je največji izziv predstavljala uporaba dlet in njihovo brušenje, vendar je poudaril: »Znanja izpopolnjujemo lahko le tako, da se učimo, pridobivamo izkušnje in delamo napake.« V prihodnosti si želi, da bi morda hobi spremenil tudi v karierno pot, saj mu izdelava lesenih izdelkov predstavlja velik užitek in sprostitev. Vsem, ki so na začetku svoje ustvarjalne poti oziroma o njej razmišljajo, pa je svetoval, naj ne obupajo in naj se ne bojijo raziskati novih izzivov.

Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

oblačno
vlažnost: 90 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

4/8

četrtek

-2/15

petek

3/18

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Naklo, 25. april 2024

Izobraževalna platforma Digiagri

IZLETI / Naklo, 25. april 2024

S kolesom pod Kriško goro

OBVESTILA / Preddvor, 25. april 2024

O vzgoji in motivaciji otrok in mladih

PREDAVANJA / Kranj, 25. april 2024

Je doping naša realnost

PRIREDITVE / Cerklje, 26. april 2024

Pri Hribarju doma

GLASBA / Kamnik, 26. april 2024

Posebna glasbena izkušnja

PRIREDITVE / Zgornja Sorica, 26. april 2024

Odkritje spominske plošče

IZLETI / Šenčur, 27. april 2024

Bevkov vrh, Ermanovec

 

 
 

 

 
 
 

Še pet županov podprlo Kranj / 14:02, 23. april

Upoštevajte kasnejšo nadgradjo, dogradnjo bolnice čez par let, da bo dovolj zemlje, ne da bi bila slučajno tako utesnjena med stavbami, kot je jeseniška bolnica.

V Kranj in Škofjo Loko so se vrnila električna kolesa / 13:57, 23. april

Nisem uporabnik mestnih koles, se mi pa zdi v redu, da jih je možno uporabljati. Ker vidim kar veliko ljudi, ki se prevažajo z njimi. Ne zdi...

Lekarna Planina II v večjih prostorih / 13:40, 23. april

Ali ni Supernova na Planini 1 ?

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 13:35, 23. april

Servisna knjižica ni vse. Sam recimo redno delam stalno vse servise, vse napake sproti odpravlja mehanik, ker vem, da je brezhiben avto vare...

Tudi družinski zdravniki v Sloveniji imamo dovolj / 08:02, 23. april

Imate prav, gospe in gospodje zdravniki. Obveščam vas, da vas že sedaj ni nikjer. Pravite, da oskrbite približno 50 bolnikov na dan. Se prav...

Za pravico do groba in spomina / 11:08, 20. april

Ppopraverk:
Premiera dokumentarnega filma bo ob 17. uri.

Za pravico do groba in spomina / 09:52, 20. april

Da se izognemu nadaljevanju povojnim tabu temam, je treba članku dodati:- Ministrstvo za kulturo kljub dopolnitvam in dodatni obravnavi zavr...