Razvoj občine temelji na sodelovanju

Posebno pozornost in zahvalo so na slavnostni akademiji namenili prejemnikom občinskih priznanj. Na podelitvi ni mogel biti prisoten prejemnik velike plakete Aleš Česen, v njegovem imenu jo je prevzel Aleš Drekonja. / Foto: Tina Dokl

Razvoj občine temelji na sodelovanju

V Športni dvorani Storžič je v ponedeljek potekala slavnostna akademija ob prazniku občine Preddvor. Posebno pozornost in zahvalo so na akademiji namenili letošnjim prejemnikom občinskih priznanj.

Preddvor – Občina Preddvor svoj praznik (1. junij) posveča spominu na rojakinjo Josipino Urbančič Turnograjsko, ki se je v zgodovino zapisala kot prva slovenska pesnica, pripovednica in skladateljica. Prireditev ob občinskem prazniku sta povezovala Jera Zorman in Jernej Volčjak, ki sta spomnila, da je občinski praznik tudi priložnost za pregled opravljenega dela in zahvala občanom, ki s svojim delom, znanjem, prostovoljstvom in srčnostjo soustvarjajo življenje občine.

Župan prvič s protokolarno ovratnico

Prisotne na slavnostni akademiji je najprej nagovoril župan Rok Roblek, tokrat prvič z župansko protokolarno ovratnico oziroma t. i. župansko verigo, ki mu jo je slovesno nadela najstarejša članica preddvorskega občinskega sveta Gabrijela Cuderman. Župan je v nagovoru izrazil ponos ob razvoju občine, ki se je po kazalniku razvitosti v zadnjih letih uvrstila med najuspešnejše slovenske občine. Spregovoril je o uspešno izvedenih projektih v preteklosti, nekaj besed namenil sedanjim in se dotaknil načrtov za prihodnost. Poudaril je, da morajo razvoj in odločitve temeljiti na vrednotah, sodelovanju in odgovornosti. Zahvalil se je občinski upravi, občinskemu svetu in vsem, ki s svojim delom, znanjem in predanostjo prispevajo k razvoju in prepoznavnosti Preddvora, tudi letošnjim občinskim nagrajencem.

Na akademiji je bil prisoten tudi predsednik državnega zbora Zoran Stevanović, ki je zbranim ravno tako namenil nekaj besed in čestital občanom Preddvora ob njihovem prazniku.

Velika plaketa Alešu Česnu

Osrednji del slovesnosti je predstavljala podelitev občinskih priznanj za leto 2026. Veliko plaketo Občine Preddvor je prejel Aleš Česen za izjemne alpinistične dosežke. Zaradi njegove odsotnosti jo je prevzel Aleš Drekonja, predsednik PD Preddvor. Mali plaketi sta prejeli Marija Velikanje za dolgoletno delo in dosežke v Društvu upokojencev Preddvor ter v lokalni skupnosti in Sonja Roblek za oživljanje in ohranjanje tradicije. Plaketi Josipine Turnograjske za pomemben prispevek na področju kulture sta prejela Marko Kalan za dolgoletno aktivno delovanje v KUD Matije Valjavca Preddvor in Ana Arh za dolgoletno in srčno udejstvovanje na kulturnem ter drugih področjih. Priznanja so prejeli Anej Krotec za izjemne dosežke na glasbenem področju, Manca Podjed za izkazano požrtvovalnost, humanost, odgovornost in zgled vrstnikom ter širši skupnosti in Zavod Grof in Grofica skupaj s Tanjo Šubelj in Florjanom Sušnikom za izjemen prispevek k ohranjanju kulturne dediščine, razvoju kulture in prepoznavnosti občine. Vilku in Ireni Sitar so izkazali zahvalo za večletno skrbno in predano oskrbovanje Doma na Čemšeniku. Grba Občine Preddvor so podelili Stanovanjski skupini Črnava ob 30-letnici delovanja in Prostovoljnemu gasilskemu društvu Preddvor ob 130-letnici delovanja.

Slavnostno akademijo je spremljal bogat kulturni program, za lep glasbeni zaključek so poskrbeli Il Divji, pred prireditvijo pa je preddvorski župnik Pavel Okoliš pred vhodom v dvorano Storžič blagoslovil še novo pridobitev občine, električni kombi za šolske prevoze.