Predsednik Zdusa Janez Sušnik je poslance in vlado pozval k odpravi za upokojence uničujočih varčevalnih ukrepov. / Foto: arhiv GG / Foto:

Janez Sušnik je državni svet vodil v pomembnem obdobju njegovega razvoja, so poudarili. / Foto: arhiv Gorenjskega glasa

Pogreb Janeza Sušnika z vojaškimi častmi

Pobudo za pogreb z vojaškimi častmi je podal državni svet.

Ljubljana – Vlada je na današnji dopisni seji odločila, da se za nekdanjega predsednika državnega sveta Janeza Sušnika organizira pogreb z vojaškimi častmi. Pobudo je podal državni svet, ki ga je Sušnik vodil med letoma 2002 in 2007. V tistem obdobju je bil državni svet še razmeroma mlada ustavna institucija, ki je morala svojo vlogo ne le izvrševati, temveč jo tudi razlagati, zagovarjati in utrjevati v slovenskem političnem prostoru, so pojasnili. »Janez Sušnik je s svojim prirojenim občutkom za delovanje političnega sistema na nacionalni in tudi mednarodni ravni, med drugim s pomembnim državniškim obiskom na Kitajskem, v okviru katerega so se krepile politične in gospodarske vezi med državama, doprinesel ne zgolj k utrditvi vloge državnega sveta kot drugega doma slovenskega parlamenta tako doma kot v tujini, ampak tudi h krepitvi demokracije v državi.«

Poudarili so tudi, da se je med izvajanjem mandata predsednika Državnega sveta aktivno zavzemal za to, da se v zakonodajnem postopku in tudi širše sliši glas raznolikih družbenih interesov. »Navedenemu načelu je sledil tudi po koncu III. mandata državnega sveta, z aktivnim delovanjem v civilni družbi – dva mandata je vodil Zvezo društev upokojencev Slovenije, bil je tudi velik zagovornik medgeneracijskega sodelovanja, med drugim v okviru Medgeneracijske koalicije Slovenije, v katero se je Zveza društev upokojencev Slovenije pod njegovim vodstvom povezala z Mladinskim svetom Slovenije, Študentsko organizacijo Slovenije in Dijaško organizacijo Slovenije.«

Pogrebna slovesnost bo v torek popoldne na pokopališču v Šenčurju. Državni svet se bo Janezu Sušniku pred tem poklonil z žalno sejo.