Sabina Romšak je na tokratni razstavi predstavila trinajst različnih butaric, med njimi tudi t. i. ljubenske potice, figuralne butarice iz Ljubnega ob Savinji.

Butarice so naša posebnost

Na festivalu cvetnonedeljskih butar v Železnikih si je bilo mogoče ogledati, kako zelo se te razlikujejo v posameznih delih Slovenije.

Železniki – Prihajajoča nedelja bo cvetna in na ta dan bodo v cerkvah znova blagoslavljali oljčne vejice ter butarice in druge snope pomladanskega zelenja. Kako se ti razlikujejo po posameznih slovenskih pokrajinah, so minulo soboto pokazali v Železnikih na petem Festivalu cvetnonedeljskih butar. V kulturnem domu si je bilo možno ogledati trinajst različnih primerkov – od Prekmurja, Štajerske, Koroške do Gorenjske. Kot sta poudarila predsednik Turističnega društva Železniki Tomaž Weiffenbach in avtorica razstave Sabina Romšak, so butarice prava posebnost in bogastvo naše države, ki kljub svoji majhnosti premore veliko različnih butaric.

Kot je pojasnila Romšakova, se razlike kažejo v poimenovanju butaric, sestavinah in oblikah. Izdelane so iz različnega rastlinja: bršljana, pušpana, ciprese, mačice, brinja, oljčnih vejic ..., marsikje pa nanje obešajo še jabolka, pomaranče, mandarine in pisane papirnate trakove. Vsako leto se trudijo, da za festival butar zberejo čim več različnih primerkov, kar po besedah Romšakove ni enostavno, saj je do izdelovalcev težko priti oz. jih je čedalje manj. Letos je bila prvič razstavljena butarica iz Mislinje. Izdelana je bila iz vrbovih vej in pušpana ter okrašena s papirnatimi cvetovi in pisanimi trakovi, ki so krasili tudi nekatere druge primerke butaric. Vselej izstopajo t. i. ljubenske potice, lesene figuralne butarice iz Ljubnega ob Savinji. Izdelane so po najrazličnejših motivih; razstavljeni primerki so bili v obliki motorne žage, avta in otroške dude.

Butarice tudi izdelovali

Obiskovalci so lahko videli tudi snopa iz Topolšice in Dravograda, pušl iz baške grape, palovško in šmarsko butarico iz okolice Kamnika, ki imata dodane smrekove oblance, pa poljansko in žirovsko butaro, beganci z Bleda in Begunj, naklansko banco in seveda butarico iz Železnikov, ki jo okrasijo še s čipkami. Podeželske butare so bile običajno visoke in težke, saj so jih kmetje po blagoslovu doma razdrli in njene dele razdelili na mnogo krajev po posestvu – za zaščito domačije, ljudi in živali pred vsem hudim. Butare pa so bile velike tudi zato, ker so se fantje z njimi postavljali in celo tekmovali, kdo bo k blagoslovu prinesel najlepšo in največjo, je pojasnila Romšakova. »Cvetnonedeljska dediščina je zelo bogata. Škoda bi bilo, da gre v pozabo,« je poudarila.

Obiskovalci so imeli tudi letos možnost pod mentorstvom Bernarde Kvas iz Zgornjih Palovč pri Kamniku izdelati svojo butarico iz zelenja in raznobarvnih oblancev. Zanimanje za delavnico je bilo veliko, organizatorji pa so bili zelo zadovoljni tudi z obiskom festivala, ki je poleg butaric ponudil še marsikaj drugega. Razstavljeni so bili še velikonočni prti, Unicefove punčke in druga ročna dela upokojenk, obiskovalcem so ponudili tudi oljčne vejice, velikonočne hostije, dražgoške kruhke, čipke in spominke, košare in suho robo …

Oddajte svoj komentar

Kranj 14°

oblačno
vlažnost: 96 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

8/20

sreda

13/18

četrtek

12/20

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

PREDAVANJA / Begunje, 15. maj 2024

Beljakovine v prehrani

RAZSTAVE / Škofja Loka, 15. maj 2024

Obdobje barv

DELAVNICE / Kranj, 16. maj 2024

GPS navigacija v gorah

PRIREDITVE / Begunje, 16. maj 2024

Endoprotetika

IZLETI / Naklo, 16. maj 2024

S kolesom čez Dobrave

PRIREDITVE / Sv. Jošt, 17. maj 2024

Svete maše na Sv. Joštu

 

 
 

 

 
 
 

Tudi družinski zdravniki v Sloveniji imamo dovolj / 16:03, 15. maj

Rozalija, besede ste mi vzela iz ust. Resnično, ko prideš v ZD misliš, da si prišel v mesto duhov. Enga jamranja z vseh strani. Odprite svoj...

Odkrili spominsko ploščo / 14:14, 15. maj

Pohvala za tako dejanje, ki je zgled za javen spomin na znane in neznane žrtve komunizma. V četrtek, 16. maja, na predvečer lani ukinjenega ...

Na Koroški Beli zagrozili s protestom / 13:26, 14. maj

Samo da ni Janša, pa čeprav ostanemo brez ceste.

Na Koroški Beli zagrozili s protestom / 09:34, 14. maj

Trenutno stanje je čisto v redu. Alenka ima prav, da je ustavila projekt. Janša je samo metal denar v nepomembne projekte.

Na Koroški Beli zagrozili s protestom / 09:20, 14. maj

Sami si ste krivi, da obvoznice ni. Kar ste izvolili, to imate!

Ne delajo skrajnosti, ampak »normalo« / 14:22, 13. maj

Kategorija: Nasveti. A ne bi bilo bolj pravilno kategorizirano med reklame

Ne delajo skrajnosti, ampak »normalo« / 08:19, 13. maj

Upam, da je kvaliteta storitev kaj boljša kot pred 20 leti.