Dan Civilne zaščite

V Sloveniji od leta 1992 1. marca praznujemo dan Civilne zaščite. Namenjen je pripadnicam in pripadnikom reševalnih služb, ki nepoklicno ali poklicno skrbijo za varnost, izkazujejo solidarnost in nudijo pomoč ljudem, ko jo potrebujejo. Prvi marčevski dan je tako dan vseh, ki ob razmerah, ko nas ogrožajo naravne in druge nesreče, poskrbijo za učinkovito ukrepanje, varujejo človeška življenja, skrbijo za naše premoženje in preprečujejo usodne posledice za okolje in družbo.

Naravne in druge nesreče kljub obsežnim preventivnim ukrepom in civilizacijskemu napredku predstavljajo stalno grožnjo naši varnosti. Narava nas neprestano opominja, da je nepredvidljiva in da je njena silovita moč za človeka lahko zelo ranljiva. Spomnimo le na lanske poplave, predlanski požar na Krasu in Potoški gori, številne naravne ujme, epidemijo covida-19 in vse druge izredne dogodke, kjer bi bile posledice lahko še bistveno hujše brez pomoči Civilne zaščite.

Ob tem ne smemo pozabiti, da so steber sistema zaščite in reševanja ljudje, ki delo večinoma opravljajo prostovoljno, s predanostjo in empatijo pa zagotavljajo, da človek v nesreči ni sam. Njihova prizadevanja za zmanjšanje posledic in škode so neprecenljiva, pri čemer se izkazujejo z izjemnimi človeškimi vrednotami. Prav ti ljudje s strokovnostjo in človečnostjo gradijo temelje našega občutka varnosti in zaupanja v sistem, ki nas ščiti, hkrati pa dokazujejo, da je skupnost močnejša, ko stoji skupaj. Njihova največja in pogosto edina nagrada pa sta naša iskrena hvaležnost in spoštovanje.

Slovenija se ponaša s sodobnim in učinkovitim sistemom zaščite in reševanja, ki je plod obsežnega teoretičnega in praktičnega znanja ter stalnih izobraževanj in usposabljanj. Civilno zaščito sestavljajo različne enote in službe, od enot za prvo pomoč, tehničnih reševalnih enot do specializiranih enot za radiološko, kemijsko in biološko zaščito. Poleg poklicnih so njen pomemben del prostovoljne reševalne službe, ki so najštevilnejše zastopane. To so denimo prostovoljna gasilska društva, organizacije Rdečega križa, Gorska reševalna služba, jamarska, potapljaška in kinološka društva, taborniške in skavtske organizacije ter drugi. Ključnega pomena je, da temu sistemu neprestano namenjamo skrb, ga razvijamo in nadgrajujemo.

Čeprav si vsi želimo, da bi pomoč pripadnikov Civilne zaščite potrebovali čim manj, je zavedanje o njihovi prisotnosti in vsakokratni pripravljenosti pomagati pomirjujoče. Civilna zaščita zato mora ostati temelj naše skupnosti, del nacionalne varnosti in blaginje, saj je le z njo družba v času nesreč močnejša, bolj pripravljena, odporna in sposobna hitrejšega okrevanja.

Oddaj svoj komentar

Kranj 26°

jasno
vlažnost: 33 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

6/28

nedelja

10/25

ponedeljek

10/15

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

55 let invalidov MDI Kranj

DELAVNICE / Šenčur, Tupaliče, 16. april 2024

Muzicirajmo skupaj, kulinarična delavnica

IZLETI / Cerklje, 16. april 2024

Planinski izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 18. april 2024

Planinsko-pohodniški izlet na Jelenk

PRIREDITVE / Kranj, 18. april 2024

Navigacija ?GPS v gorah

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...