Bo naselje Zatrnik ostalo del gorjanske občine ali se bo odcepilo in priključilo Bledu? / Foto: Gorazd Kavčič

Obstoj Zatrnika v občini Gorje negotov

Vzniknila je pobuda, da se naselje Zatrnik odcepi od gorjanske občine in priključi blejski. V osredju razprave je komunikacijski prepad med naseljem in Občino Gorje ter infrastrukturne težave.

Predstavniki Vaškega odbora Zatrnik se bodo z županom Petrom Torkarjem sestali predvidoma v sredo, 4. oktobra. Na srečanju naj bi beseda poleg odcepitve naselja tekla tudi o ureditvi oskrbe z vodo in umirjanju prometa.

Zatrnik – Zatrnik, ki je šele pred nekaj leti postal samo­stojno naselje znotraj občine Gorje, se razprostira na ra­zmeroma velikem območju, kjer je registriranih nekaj manj kot petdeset objektov, v katerih ljudje živijo stalno ali občasno. Idejo o ustanovitvi samostojnega naselja so dali ravno prebivalci, saj so menili, da si bodo na ta način izboljšali pogoje za ureditev temeljne infrastrukture, a kot pravijo predstavniki Vaškega odbora (VO) Zatrnik, vidnejšega napredka ni. Rešitev bi bila lahko odcepitev od gorjanske in priključitev blejski občini.

Kot je pojasnil predsednik VO Zatrnik Anže Urevc, imajo z Občino Gorje že vrsto let komunikacijske težave. »Od občine ne dobimo nobenega odgovora na naša vprašanja in pobude.« Povedal je, da naj bi pobudo, da se Zatrnik odcepi, ustno podal gorjanski župan Peter Torkar. »Ali so bile njegove besede mišljene resno ali ne, ne znam oceniti, zagotovim pa lahko, da si dolgoročnega sodelovanja z občino na tak način tudi Zatrničani ne predstavljamo več,« je dodal Urevc, ki sicer meni, da je v javnem interesu, da skupnost obstane. »Odcepitev bi bila skrajen ukrep, a ob taki ignoranci Občine Gorje morda druge poti ni.«

Težave med naseljem Zatrnik in Občino Gorje naj bi se kazale tudi v infrastrukturnih pomanjkljivostih. »Vsaj tretjina naselja je brez pitne vode, priključeni smo na javno-zasebni vodovod, za katerega sicer zelo zgledno skrbi Infrastruktura Bled. Občina Gorje na drugi strani popolnoma zanemarja cestno in kanalizacijsko infrastrukturo ter oskrbo z vodo na Zatrniku – in tako stanje vlada že trideset let.«

Kot je še povedal Urevc, dogovora ne morejo skleniti niti glede umirjanja prometa, ureditve avtobusne povezave ali čistilne naprave. »Gre za težave, ki bi bile ob primernem sodelovanju vseh deležnikov enostavno rešljive,« je poudaril. Ali bo do postopka odcepitve prišlo, je po Urevčevih besedah odvisno od nadaljnjega sodelovanja z občino. »Če se bodo razmere normalizirale, ne bo nobene potrebe, da se odcepimo, če pa se stanje ne spremeni, bomo izkazali jasen interes po odcepitvi,« je dodal.

Zalar: Postopek je kompleksen, a ne nemogoč

Za komentar smo prosili tudi nekdanjega pravosodnega ministra in člana VO Zatrnik Aleša Zalarja, ki si kot direktor RTC Zatrnik prizadeva za oživitev tamkajšnjega smučišča. Pojasnil je, da je postopek odcepitve kompleksen in dolgotrajen, a ne nemogoč, saj v Sloveniji tovrstni primeri že obstajajo. »Najprej se morata obe občini, torej tista, iz katere se naselje izloča, in tista, kamor bi se priključilo, v našem primeru bi bil to Bled, o tem strinjati. Odločitev morata sprejeti oba občinska sveta, v nadaljevanju se izvede referendum, pri čemer obstajajo določena pravila glede tega, kakšen rezultat referenduma je potreben, da do izločitve pride. Poleg tega bi morali občini skleniti ustrezen sporazum, v katerem bi opredelili vse medsebojne obveznosti, delitev premoženja in podobno,« je pojasnil Zalar.

Če bo vaška skupnost ocenila, da bi bila priključitev Zatrnika blejski občini ugodnejša za nadaljnji razvoj naselja, bodo postopek po Zalarjevih besedah podprli. »Območje Zatrnika je spregledano. Vse odkar smo postali samostojno naselje, ni sprememb, ni napredka niti niso na vidiku kakršnakoli infrastrukturna vlaganja Občine Gorje,« je dejal.

Dodal je še, da je Zatrnik nekoč že bil del blejske občine, ki je na tem območju razvijala zimsko turistično ponudbo. »Zatrnik se znova prebuja kot celoletno turistično središče. Oživili smo smučišče, v teh dneh bo podpisana koncesijska pogodba za postavitev nove sedežnice in za obnovo obstoječe, ki nam jo je predložila vlada. V nadaljevanju načrtujemo tudi vzpostavitev neposredne povezave z Bledom s krožno kabinsko žičnico. Več dejavnikov, tako gospodarskih kot družbenih, nas povezujejo z Bledom, zato je tudi cela vrsta razlogov, ki govorijo v prid priključitvi blejski občini, a o tem mora biti dosežena visoka stopnja konsenza,« meni Zalar.

Torkar: Zatrniku je zagotovljena vsa oskrba

Župan Občine Gorje Peter Torkar na drugi strani pravi, da je zamisel o odcepitvi vzniknila v Vaškem odboru Zatrnik. »Gre za legitimno pravico vsakega državljana, da poda kakršnokoli pobudo. Zatrnik se sicer teritorialno umešča v občino Gorje. Gre ne nazadnje za vplivno območje na naše vodno zajetje, zato moramo pri njegovem razvoju pristopali s posebno skrbnostjo, da ne bi ogrozili preskrbe z vodo več kot 66 tisoč uporabnikov,« pojasnjuje župan. Ob tem zanika očitke, da Občina Gorje zanemarja naselje Zatrnik. »Je popolnoma enakovredno naselje, ki je deležno enake obravnave in vlaganja v infrastrukturo,« je poudaril.

Letos in v prihodnjem letu bodo po njegovih besedah energijo usmerili v iskanje vodnih virov v zaledju Zatrnika. Ob tem meni, da bodo z analizami, ki se izvajajo s pomočjo strokovnjakov, naslednje leto dobili ustrezne rezultate. Ti bodo podlaga za sprejem odločitve, ali graditi nova zajetja in vodne zbiralnike za potrebe prebivalcev na Zatrniku. »Trenutno so vsi objekti starega dela naselja Zatrnik priklopljeni na vodovod, ki ga upravlja javno podjetje Infrastruktura Bled. Vse stroške iz naslova upravljanja pa krije Občina Gorje,« je povedal župan, ki je prepričan, da je Zatrniku zagotovljena vsa oskrba.

Glede pobud o umirjanju prometa pa župan še odgovarja: »Skozi Zatrnik poteka državna cesta, občina je vseeno namestila prikazovalnik hitrosti, ki beleži promet. Na podlagi podatkov prikazovalnika bomo državi predlagali ukrepe, ki bi pripomogli k dodatni umiritvi prometa na tem območju.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 7°

jasno
vlažnost: 91 %
veter: JZ, hitrost: 0 km/h

2/25

ponedeljek

7/24

torek

7/22

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

RAZSTAVE / Cerklje, 29. april 2024

Razstava ročnih del

IZLETI / Stari vrh, 30. april 2024

Pomladni pohod

PRIREDITVE / Železniki, 30. april 2024

Pridi po nagelj

PRIREDITVE / Luže, 30. april 2024

Kresovanje in gasilska veselica

IZLETI / Kranj, 30. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

IZLETI / Šenčur, 3. maj 2024

Kolesarjenje DU Šenčur

 

 
 

 

 
 
 

Makadamska cesta okoli Brda / 22:50, 27. april

Samo prosim odgovorne, naj cesto ne asfaltirajo. Sicer je potem nobel, ampak poleti pa oddaja pretirano vročino in kaj je lepšega in bolj ko...

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 18:57, 27. april

Svoje avte vedno vozim na uradni servis, ker sem imel v daljni preteklosti slabe izkušnje z univerzalnimi mehaniki. Kvaliteta mehanikov se ...

Pokop pokojnega brez svojcev / 12:33, 27. april

Svojcev ne iščejo, prijavijo se pa za dedovanje.

Še pet županov podprlo Kranj / 18:04, 25. april

Glede na nekajletno padajočo nataliteto prebivalstva bi jeseniška bolnica z manjšo širitvijo zadoščala za celo Gorenjsko. Tudi izobraževalni...

Izračun ogljičnega odtisa / 17:54, 25. april

Slovenija je redko poseljena država. Naša dva milijona prebivalcev proti osmim milijardam prebivalcev kolikor jih je zdaj na našem planetu n...

Še pet županov podprlo Kranj / 14:02, 23. april

Upoštevajte kasnejšo nadgradjo, dogradnjo bolnice čez par let, da bo dovolj zemlje, ne da bi bila slučajno tako utesnjena med stavbami, kot je jeseniška bolnica.

V Kranj in Škofjo Loko so se vrnila električna kolesa / 13:57, 23. april

Nisem uporabnik mestnih koles, se mi pa zdi v redu, da jih je možno uporabljati. Ker vidim kar veliko ljudi, ki se prevažajo z njimi. Ne zdi...