Gorenja vas ob včerajšnjem neurju / Foto: Jure Ferlan

Stoletne poplave in plazovi

»Ravno danes zjutraj sem prebral, kako so poimenovali poplave, ki so Poljansko dolino prizadele leta 1926,« je na današnji novinarski konferenci v Gorenji vas povedal župan Občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež.

Gorenja vas, Žiri – Poljansko dolino so prizadele strašne poplave. V dolini je odneslo vse mostove in sprožilo se je ogromno zemeljskih plazov. »Zdaj, po skoraj stotih letih, je bila količina vode enaka kot takrat, ampak infrastruktura je bistveno boljša in betonski mostovi so vzdržali.«

Škoda je v resnici strahotna. Po besedah direktorice občinske uprave Elizabete Rakovec je uničenih več kot štirideset kilometrov cest. Ogromno je tudi prizadetih objektov, ki jih ogrožajo plazovi, in bojijo se, da se bo po prenehanju padavin še kje sprožil kak plaz. »Škoda je dejansko nepredstavljiva in brez hitre pomoči države in brez izdatnih sredstev je nismo sposobni odpraviti,« je opozorila.

Ob tem je dodala, da bo marsikje treba sanirati tudi vodotoke, da se kaj takega ne bi več ponovilo. »Naša izkušnja je takšna, da kjer se k sanaciji pristopi celovito in kakovostno, infrastruktura vzdrži tudi takšne poplave,« je dejala Elizabete Rakovec in spomnila, da so bili protipoplavni ukrepi, izvedeni v minulih letih, učinkoviti.

Plazovi z več kot tisoč kubičnimi metri materiala

Ko se pelješ iz Zminca proti Žirem, je okolica videti kot iz kakega apokaliptičnega filma. Plazovi, podori, voda dre čez cesto. Povsod se gasilci, občani, prijatelji ... trudijo, da bi počistili, kar se ob deževju, ki še traja, trenutno da. Tudi župan Čadež se tega zaveda. »Posebna zgodba so zemeljski plazovi ob glavni cesti. To je nekaj neverjetnega, česa takega še nismo videli in tudi iz tega se moramo nekaj naučiti,« je dejal župan, ki ga skrbi predvsem za hiše, ki jim grozijo plazovi ali pa je zemlja pod njimi spodkopana. Tri hiše so izselili, razmišljajo pa, da bi iz previdnosti izselili še nekaj dodatnih, saj se zemljina še vedno premika in je ogroženih najmanj deset hiš. Že v soboto so organizirali ogled najbolj kritičnih točk z geologom, da bodo lahko čim prej pripravili projektno dokumentacijo za obsežno sanacijo, ki jih čaka v prihodnjih letih.

Čadež za pomoč prosi tudi Slovensko vojsko. Kot je poudaril, jim namreč življenja, ki se je v Poljanski dolini po poplavah praktično ustavilo, samo z lastnimi silami ne bo uspelo prav hitro spraviti v normalne tokove. Vojska bo med drugim pomagala zagotoviti pontonski most proti Javorjam, ki so zaradi podrtega mostu še nedostopne.

Po tem, ko je bila v petek Poljanska dolina odrezana od sveta, je sedaj zagotovljena vsaj zasilna prevoznost regionalne ceste, pri čemer je zaradi usada pred mostom v Brodeh delno speljana po ozki stranski cesti, ki omogoča promet samo osebnim vozilom. Zato pomočnik načelnika Policijske postaje Škofja Loka Klemen Trček poziva občane, naj ne odhajajo proti Škofji Loki, če ni nujno. Poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite Občine Gorenja vas - Poljane Primož Kokalj je opozoril, da nevarnosti še ni konec, čeprav je Poljanska Sora upadla, saj še vedno grozijo usadi in plazovi. Od začetka ujme je na terenu blizu 170 gasilcev, ki čistijo cestišča in vodotoke, odpravljajo škodo ter pomagajo občanom, je povedal vodja intervencije, poveljnik Gasilskega poveljstva Občine Gorenja vas - Poljane Roman Kokalj.

Žiri so spet povezane s svetom

Nemalo dela imajo tudi žirovski gasilci. »Interventne službe pa so še vedno na terenu,« je danes povedal poveljnik Civilne zaščite Občine Žiri Janez Tratnik. Žiri so bile odrezane od sveta, saj so bile dovozne poti zasute ali poplavljene, zdaj je prevoznost zagotovljena, ostajajo pa težave s telekomunikacijami, tako kot še marsikje v Poljanski dolini.

V Žireh je bilo poplavljenih ali zasutih več kot sto hiš. Veliko so jih lahko hitro sanirali, težava pa ostajajo zemeljski plazovi in nedostopnost nekaterih zaselkov z vozili. Med njimi je tudi večje naselje Koprivnik, v katerem je najmanj trideset hiš, je opozoril žirovski župan Franci Kranjc, ki se zaveda, da je veliko cest poškodovanih ali uničenih in da bo njihova sanacija dolgotrajna.

Oddajte svoj komentar

Kranj 23°

jasno
vlažnost: 45 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

7/26

sobota

6/28

nedelja

9/24

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

GLASBA / Kranj, 13. april 2024

Večerna pesem

GLEDALIŠČE / Visoko, 13. april 2024

Na Visokem Emigranta

GLEDALIŠČE / Kokrica, 13. april 2024

Dopoldne za otroke, zvečer za odrasle

OBVESTILA / Šenčur, 13. april 2024

Občni zbor TD Šenčur

PRIREDITVE / Naklo, 13. april 2024

Folklorni večer

IZLETI / Kranj, 13. april 2024

Po Soški poti

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

55 let invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...