Za razstavo Iz Maričine skrinje so uporabili vzorce iz zbirke Marice Albreht. / Foto: Tina Dokl

Ustvarjalni duh Marice Albreht živi naprej

V Žireh so včeraj sklenili 17. Slovenske klekljarske dneve, v okviru katerih so letos posebno pozornost namenili pokojni dolgoletni predsednici Klekljarskega društva Cvetke Žiri Marici Albreht, ki bi letos praznovala osemdesetletnico.

Žiri – Marice Albreht so se ob odprtju klekljarskih dnevov spomnili z osemdesetimi klekljanimi cvetovi, ki so jih na oder prinesle učenke Čipkarske šole Žiri. Tako so se na simboličen način poklonili jubileju, ki bi ga letos praznovala Marica Albreht. Njej pa so posvetili tudi letošnje razstave. V kapeli Male Cvetke so na razstavi Čipke so bile njeno življenje predstavili del njene bogate klekljane zapuščine, ki jo je ustvarjala sama in v sodelovanju z drugimi, pri čemer so občudovanje vzbujali predvsem mašni plašči. V galeriji Svoboda pa si je bilo na razstavi Iz Maričine skrinje mogoče ogledati čipke, ki so jih članice društva Cvetke naklekljale na podlagi vzorcev iz zbirke Marice Albreht, pri čemer so izbrali predvsem manj znane oziroma redko videne »muštre«.

Kot so spomnili ob odprtju klekljarskih dnevov, se je Marica Albreht klekljanju zapisala že kot petletna deklica, kasneje pa je tudi sama svoje klekljarsko znanje prenašala na mlajše generacije. »Učencem številnih generacij je s svojim zgledom vcepila potrpežljivost, vztrajnost, natančnost, delavnost in občutek za lepoto. S svojim znanjem, srčnostjo in širino duha se je v spomin vseh, ki jo spoznali in z njo ustvarjali, zapisala kot klekljarska legenda in sinonim za klekljanje.« Vse to so lahko obiskovalci začutili tudi ob ogledu razstav, ki so bile tokrat posvečene njej. Na prireditvi ob začetku klekljarskih dnevov so se spomnili še treh jubilantk, ki so skupaj z Marico Albreht pisale žirovsko klekljarsko zgodbo: osemdesetletnic Marice Strel in Nade Jereb ter devetdesetletnice Tince Slabe, ki je ob tej priložnosti prejela naziv častne članice društva Cvetke. Klekljaricam se je za njihov trud in zagnanost pri organizaciji klekljarskih dnevov, ki že vrsto let v Žiri med prvomajskimi prazniki privabljajo ljubitelje klekljanih čipk iz vse Slovenije, zahvalil tudi župan Franci Kranjc. »Vsega tega ne bi bilo brez požrtvovalnega dela naših klekljaric, ki se združujete v društvu Cvetke, in čipkarske šole. Za to ima velike zasluge predvsem Marica Albreht, katere delo danes nadaljuje njena hčerka Branka Grošelj, in predsednica društva Cvetke Tanja Mlinar,« je dejal in še enkrat poudaril, da brez Marice Albreht in Cvetk klekljanje v Žireh ne bi bilo, kar je, in njihovih čipk in Žirov ne bi poznali daleč naokoli. To, da klekljanje postaja vse pomembnejša veja domače obrti, po županovih besedah kaže tudi to, da je vpisano na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. »Tudi letošnje razstave so neponovljive, zato upam, da boste pri svojem delu vztrajale tudi v prihodnje,« je klekljaricam še zaželel župan.

Ob že omenjenih razstavah, na katerih je bila v ospredju Marica Albreht, si je bilo letos mogoče ogledati tudi razstavo klekljanih angelčkov, ki so nastali v okviru natečaja. Angelček je navdihnil več kot sto mojstric klekljanja, pa tudi deset učenk čipkarskih šol iz Žirov, Železnikov in Idrije. Prvo mesto na natečaju za odrasle je tokrat pripadlo angelčku, ki ga je ustvarila Hilda Pečelin iz Žirov, drugo mesto je osvojila Vlasta Mezek iz Škofje Loke, tretje pa Milena Kalan Frančeškin iz Nove Gorice. Že tradicionalno so razstavo pripravili še v prostorih občine, kjer svoj klekljani nakit predstavlja Marica Strel, svoje slike s čipko pa Katica Podbršček.

Oddajte svoj komentar

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

IZLETI / Kranj,

Kolesarski izlet DU Kranj

IZLETI / Cerklje,

Pohodni izlet DU Cerklje

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik,

Sporočilo v steklenici

PRIREDITVE / Slovenski Javornik,

Dve gostovanji

 

 
 

 

 
 
 

Prodaja Panvite ali kako levi in desni mešetarji razprodajajo Slovenijo / 11:57, 3. junij

Glede prodaje Mercatorja pa tole. Vlada JJ je prodala del Mercatorja domačinoma Šrotu in Bavčarju. Bratuškova pa vse skupaj Hrvatom. Ne poz...

V dvorcu Visoko na voljo električna kolesa / 10:29, 3. junij

Zavod Poljanska dolina ima preveč denarja, da ga zapravlja za draga električna kolesa. Običajna kolesa bi zadostovala, pa še za rekreacijo je poskrbljeno.

Pripravljeni na legalizacijo ali preprosto ne vemo dovolj? / 06:59, 3. junij

Marihuana je prva stopnica na poti v pogubo. Ali to hočemo?

Za zamudo pri mostu zdaj kriv dež / 23:07, 2. junij

dobro, dela potekajo in bomo potrpeli še nekaj časa, da se vse skupaj dokonča in bo prešlo v uporabo. Me pa zanima, ali bomo Kranjčani sploh...

O nadgradnji železniške postaje / 18:28, 1. junij

Alenka raje obnavlja postaje kot pa tire. Samo zelo drago nas bo to stalo.

Za zamudo pri mostu zdaj kriv dež / 18:41, 31. maj

Adijo pamet!

Prodaja Panvite ali kako levi in desni mešetarji razprodajajo Slovenijo / 07:10, 25. maj

Z napisanim se strinjam in tudi delim skrb in jezo.Vendar je bil prvopodpisani veliko let na visokih položajih v vladah, z vplivom in možnos...