Predsednik vlade Janez Janša se je skupaj s sodelavci udeležil posveta z gospodarstveniki na Brdu. / Foto: Gorazd Kavčič

Vse za nemoteno delovanje gospodarstva

Predstavniki vlade in gospodarstva so na posvetu na Brdu iskali rešitve, kako zagotoviti nemotene delovne procese v času, ko v Sloveniji ponovno spremljamo strmo rast okužb s koronavirusom.

Brdo pri Kranju – Minuli četrtek so se predstavniki vlade in gospodarskih zbornic sestali na Brdu pri Kranju, kjer so iskali konkretne rešitve za gospodarske izzive. Kot je na novinarski konferenci po koncu sestanka povedal minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, so bile v ospredju predvsem tri teme: kako zagotoviti nemotene delovne razmere in procese v podjetjih ob ponovni rasti okužb, govora je bilo tudi o cenah energentov in o investicijah, ki bi gospodarstvo obdržale v dobri formi.

Za zdaj brez spreminjanja ukrepov

Počivalšek je povedal, da bo vlada naredila vse za nemoteno delovanje gospodarstva ob pogoju spoštovanja ukrepov, ki jih predlaga zdravstvena stroka. Minister za zdravje Janez Poklukar pa je dejal, da so se vsi prisotni strinjali, da je treba ukrepe dosledno izvajati, ob tem pa poudaril, da vlada priporočil in ukrepov za zdaj ne spreminja. Dodal je, da glavni ukrep proti epidemiji ostaja cepljenje.

»Veseli me, da smo si izmenjali izkušnje in da so se potrdila opažanja, da smo v vseh dozdajšnjih valih krize ravnali pravilno, in sicer da smo z ukrepi, s katerimi smo se zadolževali, vlagali v delovna mesta, v podjetja in ljudi. To dokazujejo tudi številke. Lanska gospodarska rast je znašala med 6,6 in 7,1 odstotka, letošnja pa je ocenjena na med štiri in pet odstotkov,« je povedal Počivalšek, ki je poudaril tudi nedavno objavo v britanskem časniku The Economist, ki Slovenijo po uspešnosti izvajanja gospodarskih ukrepov v času koronakrize med vsemi državami OECD umešča na visoko drugo mesto, takoj za Dansko.

Tudi o reševanju kadrovske stiske

Kot je dejal minister Počivalšek, gospodarstveniki pozivajo tudi k nadaljevanju davčnih razbremenitev, da bi lažje konkurirali pri izobraženih kadrih, pričakujejo tudi razmislek o strategiji cepljenja in finančnih pomočeh ob morebitnih zaostrovanjih ukrepov. Precej diskusije je bilo tudi na temo pomanjkanje delovne sile. Kot je dejal, so govorili tako o tem, kako pridobiti tujo delovno silo in kako bolje vključiti tisti del upokojencev, ki bi še vedno radi sodelovali v delovnih procesih. Kot je še poudaril Počivalšek, je ekonomija na križišču, »ponovno se delijo karte«, od nas oz. sprejetih ukrepov pa je odvisno tudi, ali se bodo mladi zaposlovali doma ali pa odhajali v tujino.

Skupna ugotovitev, kot je dejal minister, je bila, da bodo v prihodnje na udaru predvsem podjetja, ki ustvarjajo nizko dodano vrednost. Ob tem je Počivalšek napovedal ukrepe, ki jim bodo pomagali preživeti.

Zadovoljni tudi gospodarstveniki

Za slovensko gospodarstvo bo sicer v naslednjih letih na voljo tudi precej sredstev. Sto milijonov iz naslova Re-act EU, 427 milijonov pa iz načrta za okrevanje in odpornost ter v okviru paketa ukrepov iz naslednje kohezijske ovojnice za obdobje 2021–2027.

Kot so sporočili z Gospodarske zbornice Slovenije, so s četrtkovim posvetom zadovoljni tudi gospodarstveniki. Predsednik GZS Tibor Šimonka je izrazil zadovoljstvo, da se vlada tudi ob porastu okužb zaveda nujnosti nemotenih delovnih procesov, saj za gospodarstvo ponovno omejevanje ni sprejemljivo. Zato, kot poudarja, »želimo tudi z naše strani prispevati k temu, da bi dosegli čim višjo precepljenost v državi. Če bo treba sprejemati kakšne dodatne ukrepe, bomo vedno podprli to, kar bo zagovarjala stroka.«

Posvet na Brdu je bil po oceni GZS premik v pravo smer tudi pri iskanju rešitve problematike visokih cen energentov. Predsednik vlade Janez Janša je namreč gospodarstvenikom potrdil, da bo vlada zagotovila pomoč podjetjem, najbolj ogroženim zaradi visokega dviga stroškov energije.

Oddajte svoj komentar

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

RAZSTAVE / Jesenice,

Zgodovina ob tirih

PRIREDITVE / Strahinj,

Pozdrav pomladi

PRIREDITVE / Šenčur,

Kolesarjenje DU Šenčur

GLASBA / Stražišče,

Eva Boto v Stražišču

 

 
 

 

 
 
 

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 21:18, 7. maj

Avtomobili so od dveh do sedmih let v garanciji. Torej uradni servisi. Ne razumem pa njihovih cen, npr. olja. Pri njih liter kvalitetnega ol...

Blejskega gradu ne dajo / 19:29, 6. maj

Zakaj se morajo z vsako vlado spreminjati zakoni in predpisi? Ta vlada je centralistična, zato Blejci pazite kaj sprejemate, ker vas bodo oskubili. Gre se samo za denar.

O novih parkiriščih in širjenju proizvodnje v Elanu / 21:20, 2. maj

Elan je površinsko omejen. Bi bil cajt, da bi, ne samo zaradi Elana, tudi kaj drugega bi lahko zgradili, saj ravno zaradi prostora, je iz Ra...

O novih parkiriščih in širjenju proizvodnje v Elanu / 08:11, 29. april

Elan naj na obstoječem ogromnem makadanskem parkirišču zgradi parkirno hišo v treh etažah in del parkirišč nameni obiskovalcem Begunj ( Avse...

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 08:04, 29. april

Kar imam jaz izkušnje z uradnimi in neuradnimi servis, je na koncu servisiranje na neuradnem servisu veliko dražje.

Makadamska cesta okoli Brda / 22:50, 27. april

Samo prosim odgovorne, naj cesto ne asfaltirajo. Sicer je potem nobel, ampak poleti pa oddaja pretirano vročino in kaj je lepšega in bolj ko...

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 18:57, 27. april

Svoje avte vedno vozim na uradni servis, ker sem imel v daljni preteklosti slabe izkušnje z univerzalnimi mehaniki. Kvaliteta mehanikov se ...