Verniki prihajajo k molitvi ...

Džamija, prostor miru in molitve

Petkrat na dan, prvič še pred sončnim vzhodom, zadnjič pa po sončnem zahodu, se tudi v Ljubljani iz minareta oglasi pojoči glas muezina, ki vabi k molitvi v novo džamijo. In petkrat na dan muslimani iz Ljubljane, a tudi mnogi z Gorenjskega, prihajajo na molitev na ta sveti kraj, ki ima posebno energijo, ki začara vsakega obiskovalca, vernika in nevernika ...

Muslimanski kulturni center Ljubljana

vrednost investicije več kot 34 milijonov evrov

– velikost: 14.000 kvadratnih metrov

arhitekturna zasnova in notranja oprema: Bevk Perović arhitekti

Džamijo si je mogoče ogledati vsak dan (razen petka in nedelje) med 10. in 11. uro.

Z izgradnjo džamije in celotnega Muslimanskega kulturnega centra Ljubljana so se uresničile sanje številnih slovenskih muslimanov, pridobili sta tudi Ljubljana in Slovenija. Po centru, ki so ga gradili sedem let, nas je prijazno popeljal namestnik muftija, 42-letni Nevzet Porić, magister islamske teologije z Jesenic, ki zdaj že vrsto let z družino živi v Ljubljani. A kot pravi, je še vedno tesno povezan z Gorenjsko, zlasti z Jesenicami, kjer živijo njegovi starši in kjer je nekaj časa kot imam deloval tudi sedanji mufti dr. Nedžad Grabus. Grabus je tudi poučeval Porića pri verouku na Jesenicah, kasneje je bil njegov profesor na Fakulteti islamskih znanosti v Sarajevu. Zadnja leta sta tesna sodelavca in tudi prijatelja, ki imata poseben odnos do Gorenjske. »Mufti mi je pred intervjujem posebej naročil, naj pozdravim vse Gorenjce,« je ob tem dejal Porić.

Muslimanski kulturni center Ljubljana je že na pogled arhitekturna mojstrovina; sestavlja ga šest objektov v beli barvi, narejeni so iz betona, stekla in lesa, obdani pa so z belo železno konstrukcijo. Srce centra je džamija, ki je v obliki kocke, po vzoru kaabe, črne kocke iz Meke. Ob njej samostojno stoji 40 metrov visok minaret, v sklopu centra so še upravni objekt, kjer deluje muftijev urad, izobraževalni objekt z učilnicami, večnamensko dvorano in knjižnico, stanovanjski objekt, kjer bodo bivali imami, restavracija s ponudbo bosanske kulinarike (od burekov, zeljanice, čevapčičev do baklave in bosanske kave). V kleti so parkirišče za 120 vozil, športna dvorana in telovadnica z garderobami.

Džamija sprejme od 1400 do 1500 ljudi; poleti bodo odprli velika vrata in bo molitev mogoče spremljati tudi z dvorišča. Notranji prostor je velik, svetel prostor, nad katerim se pne kupola iz modrega blaga, ki simbolizira nebo oziroma bližino boga. Na tleh je siva molitvena preproga, ki so jo izdelali v Turčiji, vsa ostala oprema je delo slovenskih izvajalcev, ogromno dela je bila opravljenega ročno.

Prostor je zelo enostavno okrašen, na stenah ni nobenih podob ljudi ali živali, temveč zgolj napisi v arabščini. V desnem krogu je napis Allah (Bog), v levem Mohammed, v središču pa verz iz Korana, v katerem je strnjeno muslimansko verovanje. V središču džamije je mihrab, to je niša, obrnjena proti Meki, kjer stoji imam, ko vodi molitev. Ob petkih pa imam vernike nagovori s prižnice, imenovane minber. Moški verniki so v času molitve na sivi preprogi, ženskam pa je namenjena galerija džamije. Ob osrednjem prostoru je tudi umivalnica, kjer verniki pred molitvijo opravijo obredno umivanje.

Kot je dejal Porić, ga zelo veseli, da so odzivi na novi center pozitivni, da ga ljudje doživljajo kot arhitekturni presežek in pridobitev za mesto Ljubljana. Za zdaj je najbolj zaživela prav džamija, prva molitev v njej je potekala sedmega februarja, udeležilo pa se jo je ogromno muslimanov iz vse Slovenije, tudi z Gorenjskega. Center bodo sicer uradno odprli junija, po zaključku ramadana, do takrat pa bodo zaživeli tudi ostali objekti v sklopu centra. Po Porićevih besedah bodo v centru izvajali verske, kulturne, izobraževalne in športne dejavnosti. Uredili bodo tudi sodobno knjižnico z najboljšo zbirko del s področja islamistike.

Oddajte svoj komentar

Kranj -7°

jasno
vlažnost: 94 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

-10/6

nedelja

-8/6

ponedeljek

-8/8

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PRIREDITVE / Kranj, 30. januar 2024

O slikanici in drugih knjigah Nataše Rupena

IZLETI / Kranj, 1. februar 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

IZLETI / Kranj, 15. marec 2024

Pohodna Andaluzija

 

 
 

 

 
 
 

Ljudske obveznice v začetku februarja / 14:31, 27. januar

Spomnil bi na ukradene izničene obveznice in delnice za časa vlade Alenke Bratušek. To je blo čist ajnfoh, po sistemu dons maš, jutr pa te n...

Predstavili največje projekte / 08:40, 26. januar

O širitvi OŠ Antone Janše še vedno nič. Pozabljeni od občine in sveta. Prejšnje in sedanje vodstvo OŠ ni sposobno zlobirati prepotrebno širitev šole.

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...