Jaka Vadnjal, predsednik uprave Lona, pogreša izračune o možnih posledicah, če Banka Slovenije ne bi zaostrila kreditiranja. / Foto: Gorazd Kavčič

Banke: ukrep uveden prehitro

Slovenski bančniki so kritični do nedavnega ukrepa Banke Slovenije, ki je zaostrila pogoje kreditiranja prebivalstva. Je nesorazmeren, diskriminatoren in sprejet čez noč, pravijo.

Brdo pri Kranju – Na tradicionalnem dnevu slovenskih bančnikov, ki je v petek v organizaciji Združenja bank Slovenije potekal na Brdu pri Kranju, je beseda seveda tekla tudi o nedavni zaostritvi pogojev kreditiranja prebivalstva, ki jih je uvedla Banka Slovenije. »Ukrep regulatorja je po naši oceni nesorazmeren in neuravnotežen in je uveden prehitro,« je bil kritičen predsednik nadzornega sveta združenja in predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak, ki pogreša predvsem komunikacijo med vsemi ključnimi deležniki v državi. »Sedeminpetdeset odstotkov upokojencev v državi nima dostopa do kredita v slovenskem bančnem sistemu. Mene je zaradi tega kot bančnika sram in se jim v imenu bančnega sektorja globoko opravičujem,« je dodal.

Brodnjak se strinja z Banko Slovenije, da je treba odpraviti anomalije na področju potrošniških in stanovanjskih posojil, a po njegovi oceni je regulator ubral preveč akademski pristop, ki radikalno posega v slovenski način življenja, kjer mladim pri nakupu stanovanj in drugih trajnih dobrin navadno na pomoč priskoči širša družina. Zdaj to v mnogih primerih ne bo mogoče, zato bodo uslužbenci za bančnimi pulti morali prenašati breme gneva, čeprav sploh ne gre za odločitev poslovnih bank, je dodal. Ukrep regulatorja je po mnenju bančnikov tudi izrazito diskriminatoren, saj zadeva samo banke, ne pa tudi drugih subjektov na finančnem trgu, zato je Brodnjak dopustil možnost, da bi se katera od bank nanj lahko odzvala tudi z vložitvijo ustavne presoje. Druga pot je dialog, je dodal. »Bančniki prosimo, naj se začnejo ključni ljudje slovenskih institucij redno srečevati in pogovarjati.«

Andrej Plos, predsednik uprave Banke Sparkasse, je pritegnil Brodnjaku, da je Banka Slovenije s svojimi obvezujočimi priporočili pri kreditiranju prebivalstva izrekla nekakšno nezaupnico upravam bank. »Mi smo na stanovanjskih kreditih v najtežjih letih imeli le slaba dva odstotka slabih kreditov, kar je izredno nizka številka. Danes je takih kreditov 0,6 odstotka. Nam ni v interesu, da bi imeli slabe kredite,« je dejal. »Banka Slovenije ima paleto ukrepov, s katerimi lahko posamezno banko, ki pretirano krši bonitetna pravila pri odobravanju kredita z vidika ocene kreditne sposobnosti, preusmeri v manj tvegano upravljanje,« pa je poudarila Stanislava Zadravec Caprirolo, direktorica Združenja bank Slovenije.

»Delal sem v dvanajstih različnih državah in to je tema v vsaki od njih. A pomemben je primeren dialog med regulatorjem, bankami in potrošniki, ki temelji na ustreznih študijah in raziskavah,« je svoje videnje problematike predstavil John Denhof, prvi mož NKBM. Na odsotnost ustreznih izračunov je opozoril tudi predsednik uprave kranjskega Lona Jaka Vadnjal. »Da bi nam vsaj postregli z nekimi številkami, testom, kaj bi se zgodilo, če tega ne uvedemo. Tako pa je vse preveč na horuk za najbolj regulirano panogo, kar jih je na tej zemeljski obli.«

Po mnenju guvernerja Banke Slovenije Boštjana Vasleta ukrepi niso pretirani, njihov namen pa je zajezitev čezmernega potrošniškega kreditiranja, ki bi lahko oslabilo finančno stabilnost. »Učinke ukrepa spremljamo na tedenski bazi, in če se bo pokazalo, da je treba kaj spremeniti, to zagotovo bomo,« je zatrdil. Kot je dejal, bo obdobje nizkih obrestnih mer še trajalo, gospodarska rast se umirja. »Tega se kot varuhi finančne stabilnosti dobro zavedamo, zato smo v zadnjih mesecih pospešili ukrepanje makrobonitetnega nadzora. V evropskem prostoru je 20 držav, ki so uvedle takšne ukrepe, in temu se je pridružila tudi Slovenija,« je razložil.

Oddajte svoj komentar

Kranj -6°

pretežno oblačno
vlažnost: 92 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-14/2

ponedeljek

-10/7

torek

-6/8

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?