Sumida Slovenije posluje v intenzivni avtomobilski industriji, zato so tri izmene nujne, pravijo v vodstvu. Delavke pa predvsem moti, ker z nočne izmene prehajajo v dopoldansko. / Foto: Gorazd Kavčič

Delavke moti novi delovnik

Delavke v Sumidi Slovenija opozarjajo, da je njihov delovnik neživljenjski. Direktor Primož Egart se čudi, da se je anonimka pojavila v času, ko so delovno intenzivnost že prilagodili željam zaposlenih.

Blejska Dobrava – »Trenutna situacija v podjetju Sumida je porazna,« se je pred kratkim v anonimnem pismu na Gorenjski glas obrnil del zaposlenih v podjetju Sumida Slovenija na Blejski Dobravi, kjer izdelujejo dele za avtomobilsko industrijo. Moti jih predvsem nov delovnik, ki ga je letos v proizvodnji uvedlo novo vodstvo. Poleg običajnih petnajst dopoldanskih, popoldanskih in nočnih izmen od ponedeljka do petka so namreč sredi leta za večino proizvodnih delavcev uvedli še dopoldansko izmeno v soboto in nočno izmeno iz nedelje na ponedeljek. Tak delovnik ne funkcionira za nas, delavce, propadamo tako fizično kot tudi psihično, so v anonimko zapisale proizvodne delavke, ki jih zlasti moti ureditev, po kateri se z nočne izmene, ki se konča v soboto zjutraj, v ponedeljek zjutraj preide v dopoldansko izmeno. Direktor Primož Egart, na katerega smo se obrnili za pojasnila, se čudi, da je anonimno pismo nastalo po tem, ko so bili že prepričani, da so po dveh sestankih z zaposlenimi s 1. oktobrom dokončno uredili razmere. V podjetju se zavedajo svoje odgovornosti, s tematiko delovnega časa in obremenjenostjo zaposlenih se ukvarjajo ves čas in vedno so doslej ukrepali v sodelovanju s sindikatom, je dodal.

»Smo pretežno ženska firma, ki ima familije,« pa piše v anonimnem pismu. »Zakaj je treba začeti v nedeljo ponoči in zaključiti v petek (šest nočnih) in naslednji teden takoj zjutraj – od ponedeljka do sobote (zopet šest jutranjih)? Po nočni izmeni se je vedno delalo popoldne, da telo lahko vsaj malo počiva. Nihče ne ve od njih, kaj je to nespečnost in v daljšem roku tudi preide v bolezen,« so še opozorile delavke.

Eno izmeno že ukinili

V Sumidi pojasnjujejo, da zaradi povečanega števila naročil, kar je splošen trend v avtomobilski industriji, v zadnjem letu in pol intenzivno zaposlujejo. Število zaposlenih so povečali za več kot sto na trenutnih 450, med katerimi je večina najtežje zaposljiva delovna sila – ženske brez izobrazbe. Zaradi povečanja naročil in pomanjkanja proizvodne opreme so najprej uvedli sistem 4/1. Proizvodnja je potekala vseh sedem dni v tednu, delavke pa so delale po štiri dni dopoldne, popoldne in ponoči, vmes pa so imele prosto dan ali dva. Zaradi pomanjkanja vzdrževalnih ekip so zanje uvedli t. i. ruski turnus, ki ga poznajo tudi vzdrževalci v jeseniškem Acroniju, ko delavci delajo 12 ur in so potem 24 ur prosti. V poletnih mesecih pa so zaradi koriščenja dopustov z režima 4/1 prešli na triizmensko delo v 17 izmenah na teden. »Zavestno smo se odločili za nočno izmeno v nedeljo kot 17. izmeno, saj je ta za zaposlene bistveno boljše plačana kot na primer, če bi bila 17. izmena v soboto popoldan,« je razložil direktor Primož Egart. Ob tem je poudaril, da že od začetka leta optimirajo procese in pridobivajo novo opremo z namenom zmanjšanja potrebnega števila izmen. »V letošnjem letu smo tako pridobili za več kot 1,2 milijona evrov nove opreme. Konec septembra se je izkazalo, da glede na naše doseganje, naše strojne kapacitete in odpoklice lahko ukinemo 17. izmeno, kar smo s 1. oktobrom tudi storili,« je dejal.

Delavce iščejo v tujini

»Zavedamo se, da smo v zadnjih letih zelo intenzivno delali in da so bile delavke in delavci dostikrat močno obremenjeni. Zato smo po tem, ko je v domačem 'bazenu' začelo primanjkovati kandidatov in kandidatk za zaposlitev, nove delavce šli iskat v bivše jugoslovanske republike. Prve smo že zaposlili v tem mesecu. S tem bo potreba po opravljanju dodatnih ur zmanjšana,« je še razložil Egart in opozoril, da je Sumida Slovenije proizvodna lokacija v intenzivni avtomobilski industriji, ki se mora vrteti v treh izmenah. »Delo na tak način poteka že nekaj desetletij in čudimo se, da je anonimka poslana v času, ko smo delovno intenzivnost prilagodili željam zaposlenih.«

V Sumidi tudi poudarjajo, da so vedno spoštovali zakonske pogoje glede dovoljenega števila delovnih ur v tednu in zakonsko predpisanih odmorov, kar je lani ugotovil tudi inšpektor za delo. Pojasnjujejo pa, da imajo relativno majhno fluktuacijo, zato se njihov kolektiv vsako let postara, povečuje pa se število zaposlenih z zdravstvenimi ali starostnimi omejitvami, ki onemogočajo triizmensko oziroma nočno delo, kar še dodatno otežuje enakomerno obremenitev vseh delavcev.

»Vsa izplačila, kot so plače, dodatki, nadomestila, nagrade, odpravnine, jubilejne nagrade, regresi, poračuni med letom, trinajsta plača itd., izplačujemo v skladu in v roku z zakonodajo in internimi predpisi. V Sumidi ni nikoli nobeno izplačilo zamujalo in nikoli se ni zgodilo, da davki in prispevki iz naslova delavcem ne bi bili plačani,« je navedel Egart in naštel še vrsto ugodnosti, ki jih nudijo zaposlenim. Sumida Slovenija ima tudi močno finančno zaledje v lastniku, kar pomeni bistveno lažje financiranje rasti podjetja, je dodal. »Številni novi projekti, ki se uvajajo, so zagotovilo za dolgoročni obstoj podjetja in delovnih mest na Blejski Dobravi,« je še poudaril.

Oddajte svoj komentar

Kranj -3°

jasno
vlažnost: 95 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-10/7

nedelja

-8/7

ponedeljek

-8/6

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PRIREDITVE / Kranj, 30. januar 2024

O slikanici in drugih knjigah Nataše Rupena

IZLETI / Kranj, 1. februar 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

IZLETI / Kranj, 15. marec 2024

Pohodna Andaluzija

 

 
 

 

 
 
 

Ljudske obveznice v začetku februarja / 14:31, 27. januar

Spomnil bi na ukradene izničene obveznice in delnice za časa vlade Alenke Bratušek. To je blo čist ajnfoh, po sistemu dons maš, jutr pa te n...

Predstavili največje projekte / 08:40, 26. januar

O širitvi OŠ Antone Janše še vedno nič. Pozabljeni od občine in sveta. Prejšnje in sedanje vodstvo OŠ ni sposobno zlobirati prepotrebno širitev šole.

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...