Michal Fričovsky in Marjan Kejžar pred inovativno elektrarno na sekance, ki je umeščena v kontejner.

Inovativna elektrarna v kontejnerju

Elektrarna s soproizvodnjo toplote in elektrike po inovativnem postopku uplinjanja sekancev, ki sta jo v Sorici postavila domačin Marjan Kejžar in Michal Fričovsky iz Škofje Loke, privablja kupce od vsepovsod: od Selške doline do Kanade. Elektrarna je posebna, ker sekanci pred uplinjevanjem ne potrebujejo posebne priprave in sušenja.

Sorica – Škofjeloški podjetnik slovaškega rodu Michal Fričovsky je s svojim podjetjem iz Virmaš v zadnjih trinajstih letih v Sloveniji zgradil več kot 250 kotlovnic na lesno biomaso: od manjših hišnih naprav do največjega 3,3-megavatnega sistema v Novi Gorici. Ko je predlani izdeloval kotlovnico v Domelu, mu je direktor Zvone Torkar povedal za inovatorja Marjana Kejžarja, ki je pod domačim kozolcem v Sorici postavil 18-kilovatno elektrarno z inovativnim postopkom uplinjanja sekancev. Ti ne potrebujejo posebne priprave, kar je slovaškega elektrotehnika tako navdušilo, da sta skupaj razvila 50-kilovatno elektrarno, ki je za trg bolj zanimiva in v Sorico privablja potencialne kupce iz številnih držav. V eni uri z 49 kilogrami sekancev s 25-odstotno vlažnostjo proizvede 50 kWh elektrike in 85 kWh toplote.

»Videl sem številne tuje elektrarne in podjetja, ki so ogromno sredstev potrošila za razvoj, pa jim ni uspelo priti do takšnega procesa uplinjanja, da sekanci ne potrebujejo posebne priprave. Pri Marjanu pa je to delovalo. Pri drugih elektrarnah na trgu je treba sekance najprej zmleti na pravilne koščke, jih presejati, odstraniti prah in posušiti do 10-odstotne vlažnosti. V našem primeru pa sekance samo zmeljemo, nekaj časa se sušijo na zraku, da vlaga pade na 25–30 odstotkov, nato pa po dovodu v sušilnik vlago znižamo za dodatnih pet do sedem odstotkov. V uplinjevalnik tako pridejo sekanci z 20-odstotno vlažnostjo. Nastane kvalitetni lesni plin, ki ga ni treba prav veliko obdelovati. Uporabili smo Marjanov patentirani sistem in skupaj prišli še do nekaterih novih dognanj,« je pojasnil Fričovsky. Plin nato uporabijo za delovanje plinskega motorja, ki poganja generator.

Sekanci brez obdelave

Kejžar je o pridobivanju energije iz lesa s pomočjo uplinjanja začel razmišljati pred dobrim desetletjem: »Tedaj sem bil še predsednik agrarne skupnosti in mi je bilo škoda, da v gozdu ostane toliko lesa.« Ključno se mu je zdelo, da v uporabo spravi tudi veje in slabši les, ki ga po mletju v sekance ni treba več posebej obdelovati. »Doslej sem naredil že več kot deset poizkusnih peči. Uplinjevalnik se mi ne zdi nobena posebna znanost, samo prav je treba zložiti vse. Bistveno je bilo, da sem postopke vrsto let pozorno spremljal in razmišljal o možnih izboljšavah,« je razložil Kejžar. Leta 2015 je od agencije za energijo dobil deklaracijo za kvalificiranega proizvajalca elektrike in nato z agencijo za trgovanje z energijo sklenil pogodbo o proizvodnji in oddajanju v omrežje. S svojo 18-kilovatno elektrarno proizvede pet do sedem tisoč kilovatnih ur na mesec.

Našla tujega investitorja

Razvoj zmogljivejše 50-kilovatne naprave je podprl slovaški investitor, ki ima podjetje na Dunaju. »Razvoj je stal nekaj sto tisoč evrov. Iskala sva tudi državna sredstva, a so običajno pogoji taki, da jih lahko pridobijo le giganti, ne pa tudi majhna podjetja,« je opozoril Fričovsky. Poleg uplinjevalnika so sami izdelali še hladilnik plinov ter strojno in programsko opremo za upravljanje elektrarne. Električne komonente so nemške, motor ameriški, generator pa češki. Elektrarno sta prvič pognala avgusta lani. Umeščena je v kontejner površine 15 kvadratnih metrov, v katerem je tudi sušilnica sekancev. »Imamo dva vira toplote. Toplota od motorja je za prodajo, toploto vode iz hladilnika plina pa usmerimo v sušenje sekancev,« je razložil Kejžar in dodal, da na ta način prav vso toploto koristno izrabijo.

Po mnenju Fričovskyja je elektrarna za kupce zanimiva tudi zaradi postavitve na majhni površini: »Najprej so namenjene lesni industriji, ki ima žage in sušilnice, primerne so za daljinsko ogrevanje, industrijo galvanizacije in obdelave kovin, ogrevanje vode v bazenih, pa tudi za kakih osem individualnih hiš, če so med seboj povezane z omrežjem.«

Sekance mešajo tudi z odpadnimi materiali

Dobili so že kupca iz Selške doline, dunajsko podjetje, s katerim sodelujejo, pa jim je priskrbelo kupce v Španiji in na Finskem. »Elektrarna, ki je v Sorici, gre v Kanado, saj hočejo imeti prototip, da ga lahko certificirajo za kanadske trge,« je razložil Fričovsky. V kratkem pričakujejo obisk Britancev, Kanadčanov in Rusov, elektrarna pa je v Sorico že privabila tudi Čehe, Poljake, Italijane, Madžare … »Elektrarne izdelujemo v sklopu našega podjetja. Večino komponent nam bodo izdelala različna podjetja, mi jih bomo samo še sestavili skupaj,« je napovedal Fričovsky.

»Verjamem, da smo na pravi poti, da bomo naredili najboljšo napravo na svetu za uporabo lesa za energetski namen,« je prepričan Kejžar. Še naprej bodo namreč iskali možnosti, s katerimi bi lahko elektrarno še bolj dodelali. Prav tako že razvijajo tudi druge različice in raziskujejo možnost uporabe sekancev, pomešanih z odpadnimi materiali.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

oblačno
vlažnost: 92 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

11/22

nedelja

9/25

ponedeljek

10/23

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

PRIREDITVE / Breg ob Savi, 26. maj 2024

Župnijski slovesnosti na Bregu ob Savi

IZLETI / Kranj, 27. maj 2024

Ohranjanje zdravja za člane MDI Kranj

DELAVNICE / Kranj, 28. maj 2024

Delavnica šivanja vrečk za sadje ali zelenjavo

IZLETI / Kranj, 28. maj 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Kranj, 1. junij 2024

Družabno srečanje slepih in slabovidnih

IZLETI / Kranj, 1. junij 2024

Na Grmado in Stene sv. Ane

IZLETI / Kranj, 6. junij 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Prodaja Panvite ali kako levi in desni mešetarji razprodajajo Slovenijo / 07:10, 25. maj

Z napisanim se strinjam in tudi delim skrb in jezo.Vendar je bil prvopodpisani veliko let na visokih položajih v vladah, z vplivom in možnos...

Rešitev je kavcijski sistem / 09:28, 24. maj

Ena večjih bedarij zadnjih desetletij je pitje vode iz plastenk. Povrhu ob držanju flaše plastika poka. Boste rekli koga to moti. Recimo v a...

Policisti preverjali, kako vzorni so vozniki e-skirojev / 16:00, 23. maj

No ja, ko vidiš kako kršijo prometne predpise starejši, potem že veš kako vzgajajo otroke. Zato ni čudno, da se otroci obnašajo kot se v krš...

Do hitrejše in kvalitetnejše povezave s spletom preko omrežja RUNE / 15:40, 23. maj

Upam, da to berejo tudi uslužbenci Telekoma in nam v Kranju omogočijo optično povezavo v internet, ne pa da še dandanes uporabniki visimo na...

Helikoptersko reševanje / 15:38, 23. maj

Zadeva se vleče že od leta 1979 dalje. Takrat in nekaj kasneje bi lahko dobili polno opremljen helikopter zastonj in bi lahko le nadgrajeval...

Tudi družinski zdravniki v Sloveniji imamo dovolj / 13:04, 22. maj

Ta pokvarjena in nesposobna vlada bo uničila vse, kar je še delovalo v Sloveniji. Treba bo na ulice in jih pognati iz foteljev. Levica misli, da je vladanje njen peskovnik.

Počutje v podjetju je ključno / 07:40, 20. maj

Imam vprašanje. V GG redno objavljate članke in zgodbe o družinskih podjetjih ( lani prevoznik Bizjak z družino, pa Habjan z družino, pa še ...