Podrto drevje v dolini Kokre je Jezersko odrezalo od sveta. / Foto: Gorazd Kavčič

Vsi kraji že dostopni in z elektriko

Po ponedeljkovem neurju imajo že vsa prizadeta gospodinjstva na Gorenjskem vnovič zagotovljeno oskrbo z električno energijo. Bohinj in Jezersko spet odrezalo od ostalega sveta.

Bohinj, Jezersko – Sanacija škode po vremenski ujmi, ki je v ponedeljek in torek na Gorenjskem najbolj prizadela občini Bohinj in Jezersko, bo potekala še nekaj časa. K sreči so dežurne ekipe Elektra Gorenjska skoraj vsem odjemalcem, ki so v ponedeljek ostali brez električne energije, že do včeraj znova zagotovile elektriko. V ponedeljek in v noči na torek je bila namreč v neurju z močnim vetrom, ki je podiralo drevje, prekinjena oskrba z električno energijo približno 1400 odjemalcem z območja Jezerskega in Bohinja ter višje ležečih vasi na območju Tržiča, Radovljice, Kranja in Kranjske Gore.

Zaradi podrtih dreves, plazov in poplav je bilo sicer v začetku tedna zaprtih oziroma neprevoznih več cest po Gorenjskem. Večino njih so v zadnjih dneh že odprli za promet, ki pa včeraj po podatkih Prometno-informacijskega centra za državne ceste še vedno ni bil mogoč na cestah Vresje–Sorica, Rudno–Nemški Rovt, Zgornje Jezersko–prehod Jezersko in čez prelaz Jezersko. Iz Slovenskih železnic so že predvčerajšnjim sporočili, da so njihove ekipe končale sanacijo na vseh progah, ki so bile zaradi neurja zaprte, po njih pa od tedaj poteka tudi potniški promet.

Gorenjski policisti so v torek obravnavali tudi padec moškega s strehe, ki jo je po neurju popravljal. Odpeljali so ga v bolnišnico. Že v ponedeljek pa so škofjeloški policisti iz potoka rešili voznico, ki je z vozilom zdrsnila v narasel in deroč potok.

V Bohinju takšnega vetra ne pomnijo

Bohinjci so se v torek prebudili v jutro razdejanja. Najhuje je bilo že v ponedeljek popoldne in zvečer, ko je orkanski veter v Bohinju odkril več kot osemdeset streh in prevrnil starejše kozolce. Podrto drevje je zaprlo vse dostopne ceste, zaradi visoke vode pa je bil zaprt tudi Bohinjski predor, tako je bil Bohinj povsem odrezan od sveta. Kako močni so bili sunki vetra, kažejo podatki vremenske postaje na smučišču Vogel, ki je na Orlovih glavah zabeležila sunek vetra s hitrostjo kar 183,6 kilometra na uro. Kot je povedal župan Franc Kramar, takšnega neurja, kjer so sunki presegali 140 kilometrov na uro, ne pomnijo niti najstarejši Bohinjci: »Velika sreča je, da se nihče ni poškodoval, tega smo se najbolj bali, zato smo že v ponedeljek ljudi pozvali, naj ostanejo na varnem.« Odpovedali pa so tudi pouk v bohinjskih šolah. Za več kot dva metra je naraslo Bohinjsko jezero, tako so znova zaliti objekti okoli jezera, v gostišču Kramar je voda dosegla višino meter in pol.

V torek popoldne sta Bohinj obiskala predsednik vlade Miro Cerar in ministrica za obrambo Andreja Katič. Premier je pohvalil civilno zaščito, gasilce, prostovoljce, lokalne oblasti in vse tiste, ki se trudijo, da bi pomagali ljudem, da bi odvrnili od njih nevarnost za njihova življenja in zdravje, ter poudaril, da je ključno zagotoviti električno energijo in vračilo življenja v normalne tirnice. Prizadetim pa je obljubil, da se bo s problematiko seznanila vlada in obravnavala nastalo situacijo.

V sredo se je stanje v Bohinju že umirjalo, vendar je sanacijo začelo ovirati močno sneženje, ki je, kot je poudaril župan Franc Kramar, sicer dobrodošlo, a povzroča dodatne težave pri prekrivanju objektov. Po besedah poveljnika bohinjske civilne zaščite Dušana Pfeiferja so vode upadle in se vračajo v struge: »Prioriteta je prekrivanje objektov. Večino nižjih stavb z odkritimi strehami smo že prekrili, sedaj pa s pomočjo avtolestve jeseniških poklicnih gasilcev GARS in košare prekrivamo višje objekte.«

Kot še dodaja Pfeifer, so bile ceste zasilno odprte že v torek, a odstranjevanje podrtega drevja še poteka. Nedostopna pa ostaja še planina Uskovnica, kjer je nekaj stalno naseljenih prebivalcev, s katerimi pa so v kontaktu.

Višina škode za zdaj ni znana. Kot je dodal Pfeifer, pa se bodo v prihodnje morali nujno spopasti s problemom poplavljanja pred Bohinjsko Bistrico, pri bencinski črpalki Petrol, saj poplavljeno cestišče na tem delu že skoraj redno povzroča težave. V Bohinju je zaradi skalitve vodnih virov do preklica še vedno v veljavi ukrep prekuhavanja pitne vode.

Neurje Jezersko odrezalo od sveta

V ponedeljek je v dolini Kokre veter podiral drevesa, zaradi česar je bila cesta na Jezersko neprevozna, prav tako je drevje zapiralo tudi ceste v kraju, za več dni so ostali brez elektrike. »Na ceste je padlo kar za okoli tristo 'kubikov' dreves. Veter je odkrival tudi strehe, več kot šestdeset objektov je bilo tako poškodovanih, na srečo vsaj človeška življenja niso bila ogrožena. Razdejanje na cestah so pomagali odstranjevati gasilci, gozdni in cestni delavci, tako da je bila regionalna cesta lahko že naslednji dan deloma (s semaforjem) odprta in imajo domačini spet možnost prevoza. Prizadevamo si, da bi življenje na Jezerskem spet čim prej normalno steklo. Doslej nam je uspelo, da smo se prebili tudi po krajevnih cestah do vseh hiš,« je povedal župan občine Jezersko Jurij Rebolj v sredo, ko sta se s podžupanom Petrom Sušnikom ravno peljala proti Jezerskemu vrhu, iz sosednje Železne Kaple pa dobila obvestilo, da je podobno stanje tudi na oni strani državne meje.

Jezersko je bilo podobno kot leta 2014 zaradi žleda spet odrezano od sveta. Takrat je izolacija jezerske doline trajala dlje časa. Tokrat pa en dan ni bilo pouka v šoli, še naslednji dan zaradi izpada elektrike v dolini ni deloval vrtec, oskrba z elektriko je bila tudi sicer problem, delavci Elektra Gorenjska so hiteli z odpravljanjem težav, poskrbeli so tudi za agregate za začasno oskrbo. Zaradi prekinjene cestne povezave več prebivalcev Jezerskega ni moglo domov, zanje je civilna zaščita iz sosednje občine Preddvor poskrbela za namestitev v podružnični šoli v Kokri, kamor so pripeljali 25 postelj, po besedah župana Mirana Zadnikarja pa je tam prenočilo 15 ljudi, nekaj šolarjev in ena družina. Nekateri so prespali tudi v gostišču Kanonir. Po drugi strani pa so nekateri s ponedeljka na torek obtičali tudi na Jezerskem, med njimi tudi prostovoljni gasilci iz Preddvora, ki so v ponedeljek odšli na pomoč. »Gasilcem z Jezerskega so pomagali odstranjevati podrto drevje in se z jezerske strani prebijati v dolino Kokre. Naslednje popoldne so se varno vrnili domov,« je povedal Zadnikar.

Tudi Jezersko sta v torek obiskala ministrica za obrambo Andreja Katič in predsednik vlade Miro Cerar. Sodelujočim pri odpravljanju posledic neurja se je premier zahvalil za trud, da ljudem omogočajo kolikor toliko normalno življenje, in obljubil tudi pomoč. Župan Jurij Rebolj je sicer dejal, da trenutno sami obvladujejo situacijo in ničesar nujno ne potrebujejo. Opozoril je le na potrebo po očiščenje vodotokov, ki so bili po vetrolomu tudi polni podrtega drevja, saj se v teh primerih bojijo, da bi vode ubrale svoje pot in ogrozile dolino.

Zbiranje denarne pomoči

Rdeči križ Slovenije, Območno združenje Radovljica in Občina Bohinj sta odprla poseben račun za zbiranje namenskih sredstev za pomoč prizadetim prebivalcem občine Bohinj. Sredstva zbirajo na računu RKS-OZ Radovljica, in sicer na št. TRR SI56 0700 0000 0487 321, sklic: 290-25, koda namena: CHAR (banka ne zaračuna provizije za izvedbo nakazila), namen: Ujma Bohinj december 2017... Krovna organizacija RK Slovenije sicer zbira denarno pomoč za vsa prizadeta območja na posebnem računu (TRR: SI56 0310 0111 1122 296, SKLIC: 00 96875, BIC: SKBASI2X, koda namena: CHAR). Donirate lahko tudi preko SMS-sporočila na številko 1919 s ključno besedo UJMA za donacijo en evro ali UJMA5 za donacijo pet evrov.

Zbiranje sredstev je organiziral tudi Slovenski karitas (več informacij na www.karitas.si in tel. št. 01/300 59 60), donacije pa lahko nakažete na TRR pri NLB: SI56 0214 0001 5556 761, sklic: SI00 201, namen: NEURJA.

Oddajte svoj komentar

Kranj 3°

zmerno oblačno
vlažnost: 98 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

1/18

nedelja

4/13

ponedeljek

5/12

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

GLEDALIŠČE / Bohinjska Bela, 17. marec 2024

Muzikal Kekec

OBVESTILA / Koroška Bela, 17. marec 2024

Križev pot na Ajdno

GLEDALIŠČE / Breznica, 17. marec 2024

Čarodej Jan

GLASBA / Predoslje, Stražišče, 17. marec 2024

Spustite me pod kovter, gospa Markham

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

 

 
 

 

 
 
 

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.