Nova prostorsko-gradbena zakonodaja po mnenju predlagateljev prinaša številne prednosti in poenostavitve. (Fotografija je simbolična.) / Foto: Gorazd Kavčič

Kaj prinaša gradbena zakonodaja

Pravkar sprejeta prostorsko-gradbena zakonodaja predvideva številne prednosti in poenostavitve, med drugim tudi enostavnejšo legalizacijo starejših objektov.

Kranj – Državni zbor je konec oktobra sprejel prenov­ljeno prostorsko-gradbeno zakonodajo, ki bo po besedah predlagateljev prinesla racionalnejše in krajše postopke, lažje usklajevanje različnih interesov, večjo pravno varnost vlagateljev in učinkovitejši nadzor.

Gre za paket treh zakonov, poleg gradbenega še za zakon o urejanju prostora ter zakon o arhitekturni in inženirski dejavnosti. Novi gradbeni zakon, ki ščiti javni interes pri graditvi objektov – predvsem gre za varovanje zdravja in življenja ljudi, okolja, narave in kulturne dediščine ter videz naselij in krajine –, prinaša poenostavitve za investitorje. Od junija prihodnje leto, ko stopi v veljavo, tako ne bo več treba pridobiti gradbenega dovoljenja za odstranitve objektov, manjše rekonstrukcije in začasne objekte. Gradbeno dovoljenje in okoljevarstveno soglasje bosta integrirana v en sam postopek, soglasja se bodo prekvalificirala v mnenja in integrirala v gradbeno dovoljenje. Poenostavljeno bo tudi pridobivanje uporabnega dovoljenja, ki pa bo potrebno tudi za gradnjo stanovanjske hiše. Upravni organ bo na željo investitorja izdal predodločbo, v kateri odloči, ali je grad­nja določenega objekta na želenem prostoru mogoča ali ne. Pridobitev predodločbe sicer ne bo pogoj za izdajo gradbenega dovoljenja.

Enostavnejša bo tudi legalizacija objektov, zgrajenih pred 1. januarjem 1998.

Za legalizacijo bo moral predlagatelj sicer predložiti ustrezna dovoljenja. Možna pa bo tudi legalizacija neskladne gradnje z manjšimi odstopanji od gradbenega dovoljenja, ki jih bo mogoče legalizirati z izdajo uporabnega dovoljenja.

Čeprav investitorji pogosto govorijo o dolgotrajnih postopkih pridobivanja gradbenega dovoljenja, pa na ministrstvu za okolje in prostor pojasnjujejo, da je za samo izdajo dovoljenja pri nas v povprečju potrebnih le 21 dni, investitorji pa zraven prištevajo še čas, potreben za morebitne spremembe prostorskih načrtov, dopolnjevanje nepopolne projektne dokumentacije ter čas za pridobivanje soglasij. Nova zakonodaja te postopke poenostavlja in skrajšuje, uvaja pa tudi obvezno svetovanje investitorju še pred upravnim postopkom, zaradi česar bo dokumentacija bolje pripravljena in postopki hitreje zaključeni, menijo predlagatelji.

Nekaj negodovanja so med gradbinci sprožila nova določila glede gradnje v lastni režiji, o čemer smo na straneh Gorenjskega glasa že podrobneje pisali. Po novem namreč ni omejitev glede kvadrature in namembnosti, gradbinci pa ob tem opozarjajo na nevarnosti, ki jih prinašajo spremembe, predvsem na nevarnost dela na črno, nelojalne konkurence in potencialno nevarnih zgradb.

Z zakonom o arhitekturni in inženirski dejavnosti se na novo urejajo tudi regulirani poklici in dejavnosti. Nov zakon bo namesto dosedanjih desetih ohranjal le še štiri regulirane poklice, in sicer pooblaščenega arhitekta, inženirja, krajinskega arhitekta in prostorskega načrtovalca.

Na področju urejanja prostora novi zakon vpeljuje nekatere nove mehanizme, med drugim občinam omogoča širše uveljavljanje predkupne pravice, določa pravila za oblikovanje gradbenih parcel za nove stavbe, vpeljuje razvojne stopnje stavbnih zemljišč ter njihovo evidentiranje ter takso za neizkoriščena stavbna zemljišča, ki jo lahko zaračuna občina. Prav tako pa se z novim zakonom nadgrajuje tudi prostorski informacijski sistem, vključno s storitvami elektronskega prostorskega načrtovanja in izdajanja upravnih dovoljenj, državo in občine pa zavezuje k spremljanju in analizi stanja v prostoru.

Oddajte svoj komentar

Kranj 27°

jasno
vlažnost: 30 %
veter: JZ, hitrost: 29 km/h

6/28

nedelja

10/25

ponedeljek

10/15

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

55 let invalidov MDI Kranj

DELAVNICE / Šenčur, Tupaliče, 16. april 2024

Muzicirajmo skupaj, kulinarična delavnica

IZLETI / Cerklje, 16. april 2024

Planinski izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 18. april 2024

Planinsko-pohodniški izlet na Jelenk

PRIREDITVE / Kranj, 18. april 2024

Navigacija ?GPS v gorah

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...