Marjan Šarec se je na volitve v kulturni dom v Šmarci odpravil z družino. / Foto: Gorazd Kavčič

V drugem krogu volitev se bosta srečala Pahor in Šarec

Predsedniške volitve so odločene, ne pa še dokončne, kajti nihče od kandidatov ni dobil več kot polovico volilnih glasov. Borutu Pahorju so do absolutne zmage zmanjkali trije odstotki glasov. Tako mora s svojim izzivalcem Marjanom Šarcem, ki je prejel skoraj četrtino glasov volivcev, v drugi krog. Ta bo v nedeljo, 12. novembra.

Kranj – Volitev se je tokrat udeležilo 43,57 odstotka od 1,7 milijona volivcev. Od leta 1992, ko smo imeli v Sloveniji prve predsedniške volitve in je šlo za predsednika države volit skoraj 85 odstotkov volivcev, se je udeležba domala razpolovila. Volilna udeležba od leta 1992 ves čas pada: leta 1997 se je volitev udeležilo 68 odstotkov volivcev, 2002 72 odstotkov v prvem in 65 odstotkov v drugem krogu, 2007 58 odstotkov v prvem in drugem krogu, leta 2012 pa je predsednika v prvem krogu volilo 48, v drugem pa le še 42 odstotkov volivcev. Takrat je na volitvah zmagal Borut Pahor pred Danilom Türkom, prejšnjim predsednikom, pred njim je državo vodil Janez Drnovšek in dva mandata pred njim Milan Kučan.

Volilna udeležba na Gorenjskem je vsakič nekoliko višja kot v povprečju v Sloveniji, kar velja tudi za letošnjo, ki je bila 48,87-odstotna. Najslabše so se volitev znova udeležili v jeseniškem volilnem okraju, kjer je volilo 36 odstotkov volivcev. Najbolj množično so kot rečeno volili v kamniškem okraju, več kot polovica volivcev pa je šla na volišča tudi v obeh škofjeloških volilnih okrajih (v obeh dolinah 54, v Škofji Loki z okolico 50 odstotkov), skoraj 53 odstotkov volivcev pa je imel tudi tretji kranjski volilni okraj, podeželske občine okoli Kranja. Že sicer velja, da so ljudje na podeželju bolj disciplinirani volivci. Ponekod je še vedno navada, da gredo najprej k maši in nato na volišče, tako je naredila tudi predsedniška kandidatka stranke NSi Ljudmila Novak, doma iz okolice Moravč. Mediji so spremljali tudi ostale kandidate, ki so prišli v nedeljo oddat svoj glas. Marjan Šarec je glasoval dopoldne v kulturnem domu v Šmarci, kamor je prišel s svojo družino. Tudi Boruta Pahorja smo lahko videli, kako glasuje v rojstnem Šempetru pri Novi Gorici.

Borut Pahor: maratonec tudi po značaju

Aktualni predsednik Borut Pahor, ki verjame, da je najboljši predsednik tudi za naslednjih pet let, napoveduje, da bo vse svoje moči usmeril v to, da bo v izbran v drugem krogu. »Iskreno sem vesel vaše podpre, ki je skoraj 50-odstotna, kar je za volitve predsednika republike v teh okoliščinah, ko ljudje izgubljajo zaupanje v politiko, zelo spodbuden rezultat,« je po volitvah nagovoril volivce. Že sedaj se obrača na državljane, ki v prvem krogu nemara niso glasovali ali pa so izbrali katerega od kandidatov, ki se ni uvrstil v drugi krog, ker jim je bil pač blizu. »Po svojih najboljših močeh se bom trudil, da bi si pridobil vaše zaupanje. Iz mojih izkušenj se mi zdi, da lahko zmaga tisti, ki spoštuje razlike in gradi na povezovanju.«

Nekatere napovedi so Pahorju obetale zmago že v prvem krogu, do nje so mu zmanjkali le trije odstotki. »Ko se za hip zdi, da bi bil rezultat lahko dosežen že v prvem krogu, pa ni, pride trenutek žalosti, a ta hitro mine. Sem maratonec, tudi po značaju, zato grem naprej in skušal bom prepričati ljudi, da potrebujejo takšnega predsednika, ki gradi na povezovanju, sodelovanju, politični stabilnosti in varnosti naše države,« dodaja Pahor, ki pričakuje, da se bodo v volilni kampanji pred drugim krogom v naslednjih treh tednih izraziteje pokazale njegove odlike, po njegovem pa bo v dialogu dveh preostalih kandidatov več priložnosti za razpravo o bolj vsebinskih vprašanjih.

Marjan Šarec: nobenih stricev iz ozadja

Marjan Šarec je izide volitev spremljal na sedežu svojega volilnega štaba v nekdanji upravni stavbi Stola na Duplici pri Kamniku, kjer se je zbralo približno trideset članov njegove stranke Lista Marjana Šarca in drugih podpornikov, predvsem pa množica novinarjev in snemalcev, ki so ob prihodu lahko opazili z narezki in domačim zavitkom obložene mize, vodo in – pivo, ki je čakalo na zdravico. Šarec se jim je skupaj s soprogo Barbaro pridružil kakšnih dvajset minut pred 19. uro, na prvi pogled miren kot vselej. Že pred razglasitvijo rezultatov je znova poudaril, da se v predsedniško bitko ni podal s kakšnimi posebnimi pričakovanji, da se je srečal z veliko ljudmi po vsej Sloveniji in da je dal s svojo ekipo vse od sebe. Ob prvi neuradni razglasitvi rezultatov, ko še niti ni kazalo na drugi krog, je bil vidno zadovoljen. »To je dober rezultat, ta odstotek je višji, kot ga imajo vse parlamentarne stranke skupaj. Če bo pri tem rezultatu ostalo, bom zelo zadovoljen, če bo pa še višji, pa toliko boljše. Z ekipo smo namreč začeli iz nič in – kot kaže – opravili odlično delo. Vesel sem, da je bila kampanja takšna, kot je bila: četudi kar naporna, ni bilo pretežko. Kot lahko sami vidite, tukaj ni nobenih stricev iz ozadja, nobenih znanih imen, ampak večinoma mladi entuziasti, s katerimi smo šli na te volitve, in na to sem zelo ponosen, kajti to je edini način, da se v Sloveniji kaj spremeni in da začnemo razmišljati in delati drugače. Ponosen sem, da smo skupaj zbrali pogum in se podali v bitko z Borutom Pahorjem, ki je zelo izkušen politik in je imel že vse politične funkcije v tej državi, ter da nismo ostali le na ravni kritiziranja,« je pokomentiral prve neuradne rezultate in opazko, da med podporniki ni opaziti znanih imen iz slovenske politike. V nadaljevanju se je zahvalil svoji ekipi za odlično delo, manj zadovoljen pa je bil z nizko volilno udeležbo. »To je zelo skrb vzbujajoče, z vsakimi volitvami je ta udeležba nižja in nenehno opozarjam, da je politika dosegla, da državljanov te stvari preprosto ne zanimajo več. Nujno se moramo zavzeti za to, da bo tudi politika enkrat ena od stvari, na katero bomo Slovenci ponosni, tako kot smo na svoje športnike in uspešne podjetnike.«

S štetjem glasov je njegov odstotek le še rasel, s tem pa tudi dobro razpoloženje v volilnem štabu. Okoli 21. ure se je Marjan Šarec odpravil v medijsko središče v Cankarjev dom v Ljubljano, včerajšnji ponedeljek pa si je vzel prost dan, saj ga zdaj čakajo še trije tedni naporne kampanje.

Volilna bitka na desnici

Stranke so na predsedniških volitvah letos ponudile ženske kandidatke, Romana Tomc je bila kandidatka največje opozicijske stranke SDS, Ljudmila Novak stranke NSi, za vladno stranko SMC je nastopila Maja Makovec Brenčič, za mlado stranko Glas za otroke in družine Angelca Likovič, za SLS pa politično doslej še neznana Suzana Lara Krause. Štiri od teh sodijo na desno sredino, a razen Tomčeve in Novakove niso dosegle niti dveh odstotkov. Romana Tomc (SDS), tretjeuvrščena na nedeljskih predsedniških volitvah, je s 13,74 odstotka glasov prehitela kandidatko NSi Ljudmilo Novak, ki jih je dobila 7,16 odstotka. Ob kratki predvolilni kampanji je tak izid zanjo uspeh, je izjavila po objavi delnih rezultatov. Ljudmila Novak pa je po volitvah dejala: »Zahvalim naj se Slovenkam in Slovencem, ki ste mi namenili svoj glas. V kampanji sem hotela predstaviti svojo vizijo politike, ki je poštena, pravična in dobra Slovenija. Za to si v politiki ves čas prizadevam in se bom še naprej.« Pričakovala je sicer boljši rezultat od doseženega, a nad njim ni razočarana, češ da je nekoliko nad rezultatom stranke. »Ljudje so se odločili, kot so se, voljo volivcev je treba vedno spoštovati,« je še menila in spomnila, da so že na začetku raziskave napovedovale visoko zmago aktualnega predsednika države, zato je bil potreben pogum, da je vstopila v volilno tekmo.

Rezultate volitev so poleg kandidatk in kandidatov komentirali tudi prvaki političnih strank, ki kot problematično ocenjujejo zlasti nizko volilno udeležbo. Večina se jih tudi še ni izrekla, komu bodo namenili podporo v drugem krogu, ki bo v nedeljo, 12. novembra.

Oddajte svoj komentar

Kranj 10°

pretežno jasno
vlažnost: 52 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

-4/9

nedelja

-4/12

ponedeljek

0/9

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

 

 

 

IZLETI / Kranj, 6. februar 2024

Na kopanje v Portorož

OBVESTILA / Šenčur, 6. februar 2024

Vadba za zdravo hrbtenico

PREDAVANJA / Kranj, 7. februar 2024

O varnosti in zdravju pri delu

PRIREDITVE / Šenčur, 7. februar 2024

Ljubezen je ključ

PRIREDITVE / Adergas, 7. februar 2024

Vse generalove skrivnosti

PRIREDITVE / Preddvor, 7. februar 2024

Ljubezen – smisel našega obstoja

IZLETI / Naklo, 8. februar 2024

Po poti kulturne dediščine

PRIREDITVE / Šenčur, 8. februar 2024

Ljubezen je ključ

 

 
 

 

 
 
 

Ministrica Švarc Pipan (še) ne razmišlja o odstopu / 16:42, 3. februar

Noro, kakšna tolpa kriminalcev trenutno vlada SLO !!

Evropska sredstva unovčena / 09:11, 3. februar

Gradi se kolesarska povezava Obrne-Boh.Bistrica. Do Bleda se ne gradi nič. Razdalja Obrne-Bled je 8km. Na tej razdalji je že zgrajena kolesa...

V Šenčurju poklon štiridesetim talcem / 21:59, 1. februar

"Vstaja se je končala z znamenito dražgoško bitko, ki je pokazala, da Nemci niso nepremagljivi,«Kdo bo učencem razložil nemško nepremagljivo...

Ljudske obveznice v začetku februarja / 14:31, 27. januar

Spomnil bi na ukradene izničene obveznice in delnice za časa vlade Alenke Bratušek. To je blo čist ajnfoh, po sistemu dons maš, jutr pa te n...

Predstavili največje projekte / 08:40, 26. januar

O širitvi OŠ Antone Janše še vedno nič. Pozabljeni od občine in sveta. Prejšnje in sedanje vodstvo OŠ ni sposobno zlobirati prepotrebno širitev šole.

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..