SOSEScript: Breadcrumb failed executing with the following error: Error on line 41 position 2:
Na Gorenjskem je deset domov, ki lahko sprejmejo 1621 starostnikov. / Foto: Gorazd Kavčič

Domovi pokajo po šivih

V gorenjskih domovih za starejše imajo skoraj tri tisoč prošenj za sprejem, 734 starostnikov bi ga potrebovalo takoj. Medtem v Železnikih, Žireh in Komendi vodijo postopke za prijavo na razpis za podelitev koncesije, saj v okviru konzorcija šestih občin načrtujejo manjše domove z največ šestdeset mesti. Na razpis naj bi se prijavili tudi v Šenčurju.

Vsak dom vodi svojo evidenco prošenj in s tem čakalno listo, sprejem pa je odvisen od zdravstvenega stanja, socialnih razmer, datuma vložitve prošnje, saj upoštevajo vrstni red po prispetju prošnje, nujnost sprejema in tudi bližino bivališča.

Skupnost socialnih zavodov Slovenije že dolgo opozarja pristojno ministrstvo na nezadostnost kapacitet, prav tako pa tudi na neprimernost strukture zmogljivosti, predvsem kapacitet za starostnike z demenco, saj je bila velika večina domov zgrajenih pred štirideset ali več leti, ko pojavnost demence še ni bila tako velika.

Kranj – Medtem ko je bilo pred leti opazno upadanje zasedenosti domov za starejše, predvsem zaradi nezmožnosti plačevanja oskrbe, pa je sedaj zopet veliko pomanjkanje kapacitet. »Ta trenutek so po celotni Sloveniji zasedene in praktično ni prostih mest,« pravi Jaka Bizjak, sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je konec junija po devetih letih znova razpisalo koncesije za opravljanje institucionalnega varstva v domovih za starejše, a po mnenju Bizjaka veliko prepozno, saj bo trajalo vsaj leto ali dve, da bodo novi domovi dograjeni. Prav tako razpis ni bil ustrezno in pravočasno skomuniciran, saj je za uspešno pripravo na prijavo (zemljišče, idejni projekt ...) potrebno vsaj eno leto, je dodal.

Po podatkih Skupnosti je bilo v začetku meseca v slovenskih domovih evidentiranih 18.422 prošenj. »Prav toliko je tudi prosilcev, saj so v izračunu že odštete prošnje istega prosilca v več domovih. Število starostnikov, ki bi ob pojavu prostega mesta odšli v dom, je po naših podatkih 6402,« je pojasnil Bizjak. Kot navaja, bolnišnice vedno hitreje odpuščajo starejše, pri katerih ni možnosti izboljšanja zdravstvenega stanja, na voljo pa imajo tako le še možnost domače oskrbe ali pa iskanje doma za starejše. Vsak dom vodi svojo evidenco prošenj in s tem čakalno listo, sprejem pa je odvisen od zdravstvenega stanja, socialnih razmer, datuma vložitve prošnje, saj upoštevajo vrstni red po prispetju prošnje, nujnost sprejema in tudi bližino bivališča.

V domovih na Gorenjskem je skupaj evidentiranih 2930 prošenj, od tega 734 prosilcev želi oz. potrebuje takojšnji sprejem. »Skupnost že dolgo opozarja ministrstvo na nezadostnost kapacitet, prav tako tudi na neprimernost strukture zmogljivosti, predvsem kapacitet za starostnike z demenco, saj je bila velika večina domov zgrajenih pred 40 ali več leti, ko pojavnost demence še ni bila tako velika,« je dejal. Konec lanskega leta je bilo v Sloveniji starostnikom namenjenih 18.227 mest, od tega 13.210 v javnih in 5017 v zasebnih domovih. Na Gorenjskem je deset domov s 1621 posteljami. »Mesta zadostujejo za 4,17-odstotno pokritost populacije starejših od 65. leta, kar je premalo glede na Resolucijo o razvoju socialnega varstva, ki določa 4,8-odstotno pokritost. Tako manjka 246 postelj, kar pomeni dva povprečna domova starejših,« je razložil Bizjak.

Za Gorenjsko sto petdeset novih mest

Ministrstvo je razpisalo koncesije za okoli 900 novih mest, od tega 150 za območje kranjske območne enote Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Rok za začetek izvajanja dejavnosti je do konca leta 2020. Prijavo, ki jo morajo oddati do konca oktobra, pripravlja tudi konzorcij šestih občin pod vodstvom družbe Firis Imperl ter Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje, ki želi s projektom Sistem grozd uresničiti idejo o manjših domovih s kapaciteto do 60 mest s skupnim vodenjem in upravo. V projektu so tudi tri gorenjske občine: Železniki, Žiri in Komenda.

Kot je pojasnil župan Železnikov Anton Luznar, so občine že poiskale zemljišča, ki jih bodo ponudile kandidatu za koncesionarja, avstrijski družbi Sene Cura. V Železnikih so določili lokacijo Na Kresu med plavalnim bazenom in pritokom Dašnica. Občinski svetniki so na avgustovski dopisni seji že potrdili izvzem štirih občinskih parcel iz javnega dobra, na dva tisoč kvadratnih metrih površine pa bi zgradili dom za 54 stanovalcev. »Na naslednji seji odbora za družbene dejavnosti bosta predstavnika družbe Firis Imperl in Inštituta Antona Trstenjaka predstavila projekt. Povabili bomo tudi vse občinske svetnike, ki se bodo konec septembra na seji odločali o podelitvi stavbne pravice koncesionarju,« je pojasnil župan.

V Žireh so za dom s 56 posteljami predvideli lokacijo ob Novovaški cesti poleg zdravstvene postaje in zadružnega doma, je pojasnil župan Janez Žakelj: »V ta namen je bila izvedena parcelacija zemljišča v velikosti nekaj manj kot dva tisoč kvadratnih metrov, ki je trenutno v cenitvenem postopku.« Občina je že začela tudi s postopkom podelitve stavbne pravice.

Tudi komendski občinski svetniki bodo še ta mesec na seji obravnavali točke, povezane s projektom manjših domov. »Ker je v naši občini že vrsto let nerešena problematika zagotavljanja institucionalnega varstva za starejše, bo občinski svet z namenom spodbude kandidatov med drugim odločal o ustanovitvi stavbne pravice za gradnjo doma, kar bo podlaga, da bo potencialni kandidat, ki mu bo stavbna pravica podeljena, lahko kandidiral na razpisu ministrstva,« je povedal župan Stanislav Poglajen. Načrtujejo dom za 56 stanovalcev. Občina ima že rezervirano približno deset tisoč kvadratnih metrov veliko zemljišče nasproti šole v Komendi. Za izvedbo projekta ga potrebujejo približno polovico, zato poteka ustrezna parcelacija, je še dejal Poglajen.

Do konca oktobra se nameravajo na razpis za koncesijo prijaviti tudi v občini Šenčur, čakajo še na odgovor potencialnega investitorja, je pred kratkim povedal župan občine Šenčur Ciril Kozjek. Na razpolago imajo zemljišče v izmeri 8900 kvadratnih metrov ob Weingerlovi ulici v bližini šole, gradili pa naj bi dom starostnikov z zmogljivostjo 150 mest.

Oddajte svoj komentar

Kranj 0°

pretežno jasno
vlažnost: 97 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

2/10

ponedeljek

-2/13

torek

-3/14

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

 

 

 

OBVESTILA / Šenčur, 19. februar 2024

Umovadba, tombola

OBVESTILA / Šenčur, 20. februar 2024

Umovadba, tombola

PRIREDITVE / Kranj, 21. februar 2024

Zelišča, začimbe, kozmetika

PREDAVANJA / Kokrica, 21. februar 2024

O naravni oskrbi rastlin

IZLETI / Kranj, 22. februar 2024

Druženje ob dnevu žena

OBVESTILA / Kranj, 24. februar 2024

Zbor članov MDI Kranj

PRIREDITVE / Kranj, 29. februar 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 15. marec 2024

Pohodna Andaluzija

 

 
 

 

 
 
 

Švarc Pipanova vendarle podala odstopno izjavo / 18:54, 17. februar

Golob bo začasno prevzel ministrstvo za pravosodje!?
Torej denar še ni " na varnem"

Zlato polje / 08:08, 15. februar

Sem se enkrat sprehodil skozi Udin boršt. Polno smeti in kosovnih odpadkov. Enako kot se je pred leti bila bitka za Dolino Brje pri Bledu, k...

Nasprotujejo trasi obvoza / 08:09, 14. februar

Število vozil na dan skozi Bled izven turistične sezone je 20.000. Skozi predor Karavanke gre dnevno okoli 13.000 vozil. Da uredimo promet o...

Nasprotujejo trasi obvoza / 19:06, 13. februar

V predoru Karavanke občasno uvedejo sistem po ure ke, po ure sm... In to je mednarodni promet. Seveda frekvenca osebnih vozil je na Bled vel...

Pišem županu / 10:37, 12. februar

Ne radi odgovarjajo na neprijetna vprašanja kot tale:Spoštovani g.župan in sodelavec, prosimo vas za razjasnitev vaše zaposlitve v Železniča...

Nasprotujejo trasi obvoza / 06:31, 11. februar

Ko se gredo otroci gradbince.

Ministrica Švarc Pipan (še) ne razmišlja o odstopu / 08:48, 8. februar

Za časa korone sem bil na bolniški, vrstilo se je kar eno za drugim. Vse sem prebrodil, hvala Bogu. Tudi Slovenija je prebrodila epidemijo s...