Jaka Vadnjal s svojo novo knjigo Emigracije Ložanov, Strmčanov in Predelčanov

Popisal težke zgodbe emigrantov

Upokojeni zdravnik Jaka Vadnjal je pred kratkim izdal svojo drugo knjigo z naslovom Emigracije Ložanov, Strmčanov in Predelčanov, v kateri je zbral zgodovino ljudi in krajev v zgornjem Posočju, ki jih je v veliki meri zaznamovala tudi prva svetovna vojna.

Življenje in delo skoraj enaindevetdesetletnega Jaka Vadnjala je prepleteno z Gorenjsko in zgornjim Posočjem. Kot zdravnik, doma sicer iz Zagorja pri Pivki, je delal v kranjski Savi, najprej kot splošni zdravnik, po opravljeni specializaciji iz medicine dela, prometa in športa pa kot specialist. Kasneje je zagovarjal magisterij iz obolenj pljuč.

Log pod Mangartom je vzljubil že v mladih letih. Od tam je namreč prihajala njegova soproga Alma, s katero se je poročil leta 1954. Tudi ona je bila zdravnica.

Ko je ob koncih tedna prihajal v Log, se je za pomoč ponudil tamkajšnjemu zdravniku, ki sam ni zmogel oskrbovati celotnega območja. »Ti boš skrbel za stare ljudi, tisti, ki bodo pa na bolniškem dopustu, pa pridejo k meni. Ljudje so se navadili name in tako sem ob koncih tedna delal vse do upokojitve,« pripoveduje Jaka Vadnjal, ki se je po ženini smrti kot upokojenec za stalno naselil v Logu.

Težko življenje rudarjev

O tem, da so se mu kraji ob Soči res usedli v srce, pričata tudi dve knjigi, ki ju je napisal. Prva nosi naslov Domovanje v raju in govori o zgodovini Loga pod Mangartom, drugo, z naslovom Emigracije Ložanov, Strmčanov in Predelčanov pa je izdal nedavno in je plod večletnega dela, zbiranja podatkov in pričevanj o ljudeh, ki so se izselili iz teh krajev, ki jih je močno zaznamoval tudi rabeljski rudnik svinca in cinka.

Ena izmed zgodb množice rudarjev, ki so emigrirali, je tudi zgodba Jožefa Strguljca. »Najmlajši sin Jožef Strguljc, rojen 20. 8. 1875, je odšel v zadnjem desetletju 19. stoletja v vestaflske rudnike, v rudarski center Stoppenberg v kraju Frillendorf. Bil je nemiren in nestanoviten fant. Pri 27 letih se je vrnil domov in se leta 1902 zaposlil v rabeljskem rudniku, a ni dolgo ostal niti tam,« piše Vadnjal. Jožef je kasneje znova poskusil srečo v Nemčiji, kamor se je pred prvo svetovno vojno preselil z družino. Tam si je prizadeval za pridobitev nemškega državljanstva. Pogoj zanj je bil vpoklic v nemško vojsko ter visoka taksa, zaradi katere je prodal domačijo v Logu. O tem, ali je državljanstvo dobil, ni podatkov. Družina pa tudi v Nemčiji ni našla sreče. Dobri dve leti po priselitvi mu je 30. januarja 1915 zaradi zastrupitve krvi, posledice vnetja mozolja na obrazu, namreč umrla žena Katarina.

Skrivni predor

Življenje v Posočju je bilo vselej surovo, še posebej pa ga je zaznamovala prva svetovna vojna, v kateri je pomembno vlogo odigral tudi rabeljski rudnik, ki je sicer dajal težak kruh družinam knapov, med katerimi je bilo tudi 241 žensk. Rudnik je namreč predstavljal skrivno transportno pot med Rabljem in Logom pod Mangartom. Skozenj so, kot opisuje Vadnjal, v času trajanja soške fronte, z vlaki prepeljali kar 446.890 vojakov in več kot 240 tisoč ton vojaškega materiala in živil. Tudi te številke pričajo o nepredstavljivih razsežnostih bojev na tem področju. »Predor je bil ključnega pomena še posebej v letih 1916 in 1917, ko so potekale težke bitke za Rombon. Takrat se je napolnilo tudi loško vojaško pokopališče,« dodaja Jaka Vadnjal. Še po vojni italijanski zgodovinarji niso vedeli, kje je potekala pot avstrijske armade na fronto, kar priča o tem, kako dobro varovana skrivnost je bil rabeljski rov.

Žal se zaradi pomanjkanja delovnih mest prebivalci še danes izseljujejo iz Posočja. »Pred prvo svetovno vojno je bilo v Logu 900 prebivalcev, danes jih je ostalo še 80,« pravi Jaka Vadnjal, ki že dve leti živi v Domu Taber v Šmartnem pri Cerkljah. A vseeno zaključi z nasmeškom: »V domu se dobro počutim, a če ne bi imel zdravstvenih težav, bi še danes živel v Logu pod Mangartom.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 1°

zmerno oblačno
vlažnost: 94 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

0/10

četrtek

-2/14

petek

2/11

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Naklo, Preddvor, 18. april 2024

Digitalna tehnologija, družabne igre, zdravi odnosi

IZLETI / Naklo, 18. april 2024

S kolesom v Otoče

IZLETI / Kranj, 18. april 2024

Planinsko-pohodniški izlet na Jelenk

PRIREDITVE / Milje, 18. april 2024

Koncert citrark Notice

PRIREDITVE / Kranj, 18. april 2024

Navigacija ?GPS v gorah

PRIREDITVE / Jesenice, 19. april 2024

Mladost mesta rdečega prahu

 

 
 

 

 
 
 

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?