Mali proizvajalci žganja bodo odslej plačevali trošarino glede na količino proizvedenega žganja.

Trošarina nič več od kotla

Po novem zakonu o trošarinah mali proizvajalci žganja ne plačujejo več pavšalne trošarine na prijavljen kotel za žganjekuho, ampak glede na proizvedeno količino žganja. Za prve štiri letošnje mesece bodo morali vložiti obračun trošarine do 31. maja.

Vzemimo za primer malega proizvajalca žganja, ki na leto skuha 300 litrov žganja s 40 volumskimi odstotki alkohola. Če to količino preračunamo na 100 volumskih odstotkov alkohola, to znese 120 litrov žganja, za katerega mora zavezanec plačati 6,60 evra trošarine za liter ali skupno 792 evrov.

Če denimo čebelar kupi žganje s plačano trošarino in iz njega naredi novo alkoholno pijačo (medeni liker), mora zanjo obračunati in plačati trošarino, a da ne bi bil dvojno obdavčen, ima pravico, da na posebnem obrazcu zahteva vračilo plačane trošarine.

Kranj – Avgusta lani je začel veljati novi zakon o trošarinah, ki tudi za male proizvajalce žganja spreminja obdavčitev. Medtem ko so doslej plačevali pavšalno trošarino na prijavljeni kotel za žganjekuho – 12,5 evra za kotel s prostornino od 40 do 100 litrov in 25 evrov za večji kotel, jo bodo po novem glede na količino proizvedenega žganja, pri tem pa ne bo razlike, ali je žganje namenjeno za lastne potrebe ali za tržne namene. Po novem se med male proizvajalce štejejo vsi, ki bodo v davčnem letu, to je od 1. maja preteklega leta do 30. aprila tekočega leta, »skuhali« največ 150 litrov žganja z vsebnostjo 100 volumskih odstotkov etilnega alkohola. Mali proizvajalci žganja bodo plačevali trošarino po znižani 50-odstotni stopnji, torej 6,6 evra za 100 volumskih odstotkov alkohola na liter. Obračun trošarine bodo morali predložiti do 31. maja za preteklo davčno obdobje, obveznost plačila trošarine pa jim bo zapadla do 30. junija.

Za lani še po starem zakonu

Na prehodu iz starega v nov trošarinski sistem bo nekoliko drugače: mali proizvajalci žganja, ki so lani imeli v lasti ali v uporabi kotel za žganjekuho, bodo glede na določbe starega zakona o trošarinah do 30. aprila letos prejeli od davčnega organa odločbo o odmeri trošarinske obveznosti za lani, za prve štiri letošnje mesece pa bodo morali vložiti obračun trošarine do 31. maja. Če v tem obdobju ne bodo kuhali žganja, jim tudi obračuna (z ničelno trošarino) ne bo treba vložiti. Prav tako jim ne bo treba obračunati in plačati trošarine za pijače, ki jih zakon uvršča med vmesne pijače, to je za pijače, ki jih bodo naredili iz lastno proizvedenega žganja z mešanjem, staranjem, aromatiziranjem, dodajanjem in tipiziranjem (npr. za borovničevec, medeni liker, zeliščni liker). Vmesne pijače so vsi izdelki z vsebnostjo alkohola, ki presega 1,2 volumskih odstotkov, ne presega pa 22 volumskih odstotkov.

Kotlov ni več treba prijavljati

Po novem tudi ni več obvezno prijavljati lastništva ali posedovanja kotla za žganjekuho, ampak bo davčni organ že ob prejemu prvega obračuna trošarine po uradni dolžnosti uvrstil malega proizvajalca žganja v evidenco trošarinskih zavezancev. V primeru, da mali proizvajalec v davčnem obdobju preseže količinsko omejitev 150 litrov žganja s 100 volumskimi odstotki alkohola, mora po poteku meseca, v katerem je presegel predpisano količino, pijaviti spremembo statusa in za celotno obdobje obračunati polni znesek trošarine 13,2 evra na liter žganja s 100 volumskimi odstotki alkohola.

Obvezne evidence

Zakon o trošarinah določa tudi obvezne evidence, ki jih morajo voditi mali proizvajalci žganja. Tako morajo voditi evidence o vrsti in količini porabljenih surovin ter o vrsti, količini in vsebnosti alkohola v proizvedenem žganju in v proizvedenih alkoholnih pijačah po dnevu proizvodnje. Poleg tega morajo voditi tudi podatke o recepturi in postopku izdelave za posamezno vrsto žganja in drugih alkoholnih pijač, podatke o vrsti in količini prodanega žganja in drugih alkoholnih pijač in kupcu po datumu prodaje ter podatke o stanju zalog žganja in drugih alkoholnih pijač.

Oddajte svoj komentar

Kranj 6°

zmerno oblačno
vlažnost: 95 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

5/11

sobota

0/12

nedelja

-1/12

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

 

 

 

OBVESTILA / Kranj, 24. februar 2024

Zbor članov MDI Kranj

GLEDALIŠČE / Breznica, 25. februar 2024

Mojca Pokrajculja

DELAVNICE / Šenčur, 27. februar 2024

Muzicirajmo skupaj

OBVESTILA / Cerklje, Šenčur, 28. februar 2024

Terenski krvodajalski akciji

PRIREDITVE / Kranj, 29. februar 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Jamnik, 29. februar 2024

Ob 80. obletnici požiga vasi Jamnik

OBVESTILA / Šenčur, 1. marec 2024

Zbor članov DU Šenčur

IZLETI / Šenčur, 2. marec 2024

Jurčičeva literarna pot

 

 
 

 

 
 
 

Polovična zapora na Betinu / 09:10, 23. februar

Bohinjci gredo lahko čez Soriško planino ali pa avtovlak na Primorsko stran. Povezav kolikor hočeš.

Ko se življenje obrne na glavo / 07:41, 21. februar

Hm, kako je pa dekle prišlo v Srbijo? A jo je kar dala? Kako ga je pa našla, če se niti poznala nista? Hudo...

Pišem županu / 07:23, 21. februar

Izgleda, da so vsi župani enaki. No, vsi politiki... pa direktorji... dokler jih trepljam(j)o po ramenu in je vse zlato, kričijo še takrat, ...

Švarc Pipanova vendarle podala odstopno izjavo / 18:54, 17. februar

Golob bo začasno prevzel ministrstvo za pravosodje!?
Torej denar še ni " na varnem"

Zlato polje / 08:08, 15. februar

Sem se enkrat sprehodil skozi Udin boršt. Polno smeti in kosovnih odpadkov. Enako kot se je pred leti bila bitka za Dolino Brje pri Bledu, k...

Nasprotujejo trasi obvoza / 08:09, 14. februar

Število vozil na dan skozi Bled izven turistične sezone je 20.000. Skozi predor Karavanke gre dnevno okoli 13.000 vozil. Da uredimo promet o...

Nasprotujejo trasi obvoza / 19:06, 13. februar

V predoru Karavanke občasno uvedejo sistem po ure ke, po ure sm... In to je mednarodni promet. Seveda frekvenca osebnih vozil je na Bled vel...