Pravosodni minister Goran Klemenčič je sporočil, da so v Svetu Evrope ugotovili, da sodni zaostanki v Sloveniji niso več sistemski problem. / Foto: Gorazd Kavčič

Znanje nad povprečjem

Mednarodna raziskava PISA je pokazala, da slovenski učenci dosegajo nadpovprečne rezultate na področjih naravoslovne in matematične pismenosti. Za dogovor z javnim sektorjem še teden dni časa.

Podpisan sporazum s Fidesom

Potem ko sta ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc in predsednik zdravniškega sindikata Fides Konrad Kuštrin v ponedeljek vendarle podpisala sporazum o začasni zamrznitvi stavke zdravnikov, ki je po besedah podpisnikov namenjen predvsem skrajševanju čakalnih vrst v zdrav­stvu, so se predstavniki vlade znova sestali s predstavniki vseh sindikatov javnega sektorja, da bi sporazumno dorekli, v kakšnem obsegu se bodo varčevalni ukrepi nadaljevali tudi v prihodnjem letu. Prva pogajanja, na katerih so sindikati zahtevali ukinitev vseh varčevalnih ukrepov, pričakovano ni prinesel rezultatov. Sprostitev vseh varčevalnih ukrepov v javnem sektorju bi pomenila dodatnih 215 milijonov evrov, finančna minis­trica Mateja Vraničar Erman pa je že poudarila, da je vlada v proračunskem načrtu predvidela rast stroškov dela v višini 110 milijonov evrov za celoten javni sektor in da veliko manevrskega prostora za dodatno povečanje odhodkov za te namene ni. Minister za javno upravo Boris Koprivnikar pravi, da je za dogovor s sindikati čas do konca prihodnjega tedna.

Sodni zaostanki niso več sistemski problem

Minister za pravosodje Goran Klemenčič je v torek prejel depešo odbora minis­trov namestnikov Sveta Evrope, da sodni zaostanki po desetih letih niso več si­stemski problem. Evropsko sodišče za človekove pravice je namreč zaradi sodnih zaostankov proti Sloveniji oktobra 2005 v primeru Lukenda državi prvič naložilo plačilo odškodnine in ugotovilo, da so predolgi sodni postopki v Sloveniji velika težava. Slovenija je kasneje sprožila projekt Lukenda za odpravo sodnih zaostankov. Po ministrovih besedah je pristojni organ Sveta Evrope letos opravil skrben in neodvisen pregled slovenskega pravosodnega sistema in ugotovil, da sodni zaostanki niso več sistemski problem. To je po njegovem mnenju objektivni zunanji pokazatelj, da je Slovenija naredila pozitivne korake naprej pri zmanjševanju sodnih zaostankov. Osebe, ki menijo, da jim je bila kršena pravica do sojenja v razumnem roku, zdaj ne morejo več kar tako pričakovati, da bodo dobili zadoščenje na Evropskem sodišču za človekove pravice, saj je resolucija odbora ministrov odločila, da ima Slovenija dovolj notranjih pravnih poti, da izplačuje odškodnine v takih primerih.

Prevc letos podaril bundo

Najuspešnejši slovenski smučarski skakalec Peter Prevc tudi letos sodeluje v projektu Botrstvo, s katerim je pred šestimi leti kot pomoč socialno ogroženim otrokom začela Zveza prijateljev mladine Ljub­ljana Moste Polje. Potem ko je lani na posebni dražbi ponudil svoje smuči, za katere so iztržili kar 45 tisoč evrov, letos na njegovi spletni strani poteka dražba za njegovo bundo, s katero je v lanski sezoni 23-krat stal na zmagovalnem odru. Izklicna cena bunde je 720 evrov, kar pokrije stroške letnega botrstva za dva otroka. Projekt Botrstvo je le eden od projektov ZPM za socialno podporo najrevnejšim, vanj pa je trenutno vključenih 4800 otrok in 4100 botrov, od leta 2010 do konca letošnjega novembra pa so v okviru projekta razdelili 7,8 milijona evrov pomoči.

Nadpovprečni rezultati slovenskih učencev

Najnovejši podatki mednarodne raziskave PISA iz leta 2015 so pokazali, da slovenski učenci na področjih naravoslovne in matematične pismenosti dosegajo rezultate nad povprečjem držav članic Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Slovenski učenci in učenke so na preizkusu naravoslovne pismenosti v povprečju dosegli 513 točk, medtem ko je povprečje OECD 493 točk, je povedala nacionalna koordinatorica raziskave PISA Mojca Štraus s Pedagoškega inštituta. Od evropskih držav so pomembno višji dosežki pri naravoslovni pismenosti le v Estoniji in na Finskem. Pri matematični pismenosti so slovenski učenci dosegli 510 točk, višje dosežke imajo v Evropi le učenci v Švici in Estoniji. Slovenski učenci so bili nad povprečjem OECD tudi na področju bralne pismenosti, ki je bila v preteklosti bolj šibka. V raziskavi PISA iz leta 2015 je sodelovalo 6406 slovenskih učencev iz 300 srednješolskih izobraževalnih programov, 31 osnovnih šol in dveh ustanov za izobraževanje odraslih.

Zaradi plina umrli trije bolniki

Novogoriški policisti so pri preiskavi smrti 52-letnega bolnika na šempetrski urgenci zaradi smejalnega plina ugotovili, da naj bi iz istega razloga med oživljanjem umrla vsaj še dva bolnika. Do zamenjave plinov je pri­šlo zaradi napačne inštalacije dovodov medicinskih plinov. Policija je zato dopolnila kazensko ovadbo zoper sedem odgovornih oseb, med katerimi pa ni nikogar iz medicinskega osebja.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

pretežno jasno
vlažnost: 88 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

7/25

torek

10/19

sreda

3/23

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

IZLETI / Kranj, 9. april 2024

Na kopanje v Portorož

IZLETI / Naklo, 9. april 2024

Pohod po Dovžanovi soteski

IZLETI / Cerklje, 9. april 2024

Kolesarjenje do Preddvora

RAZSTAVE / Radovljica, 9. april 2024

Istra 2023

PRIREDITVE / Škofja Loka, 9. april 2024

Knjigosnedke praznujejo polnoletnost

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, 10. april 2024

Telovadba, digitalna prva pomoč, zdravi odnosi ...

PREDAVANJA / Češnjica, 11. april 2024

Predavanje o boreliozi

IZLETI / Naklo, 11. april 2024

S kolesom v Voglje

 

 
 

 

 
 
 

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.