Po 31 letih so ponovno izmerili višino Triglava, ki po novem znaša 2863 metrov in 65 centimetrov. / Foto: Gorazd Kavčič

Triglav za dve stopnici nižji

Na podlagi podatkov novega slovenskega geoida so ponovno določili višino naše najvišje gore. Triglav je štiriintrideset centimetrov nižji, kot je veljalo do sedaj.

Ljubljana – Uradna višina Triglava je bila določena leta 1985 in je znašala centimeter manj kot 2864 metrov. Dvig kakovosti podatkov in sodobna oprema pa sta omogočila novo, natančnejšo meritev, ki znaša 2863 metrov in 65 centimetrov, so sporočili na torkovi novinarski konferenci Geodetske uprave. »Včasih so takšne meritve geodetom vzele več dni, danes pa to storimo v nekaj urah – in to na nekaj centimetrov natančno,« je o napredku v zadnjih 32 letih povedal Jurij Režek.

»Na podlagi dolgoletnih meritev smo izhodišče višinskega sistema prestavili iz Trsta v Koper. Ti dve izhodišči se v višini razlikujeta za 17 centimetrov. Drugi razlog za natančnejše določanje višine je, da je novi slovenski geoid za razred točnejši kot stari. Prejšnji je lahko dal napako tudi dvajset centimetrov ali več, novi pa le od pet do deset centimetrov,« je o razlogih, zakaj je nova izmerjena višina Triglava natančnejša kot prejšnja, povedal Režek.

Natančnejši podatki pomembni za preprečevanje poplav

Novi natančnejši podatki ne bodo služili le za natančnejše merjenje slovenskih gora, kjer razlika nekaj centimetrov ne igra velike vloge, temveč bodo bistveno prispevali k povečevanju poplavne varnosti. Določitev novega slovenskega geoida je namreč plod projekta Posodobitev prostorske podatkovne infrastrukture za zmanjšanje tveganj in posledic poplav, ki so ga s partnerji zadnja tri leta izvajali na Geodetski upravi Republike Slovenije.

Tridesetcentimetrska razlika v natančnosti podatkov lahko namreč bistveno prispeva k višji poplavni varnosti, ocenjuje vodja projekta Jurij Režek: »Razlika vode čez jez ali pregrado, ki je trideset centimetrov prenizka, lahko poplavi nekaj hektarov več.«

Projekt, ki bo sklenjen konec novembra, je prinesel izjemne rezultate, pravijo na Geodetski upravi. Z njim Slovenija postaja evropsko primerljiva na geodetskem področju in se uvršča med pet držav na svetu, ki po območju celotne države izvajajo obdelavo in distribucijo podatkov laserskega skeniranja, hkrati pa je tudi ena redkih držav, ki ima zbirko topografskih podatkov usklajeno z evropskim standardom.

Poplave so v Sloveniji zaradi pogostega deževja, goratosti pokrajine in poseljenosti v dolinah in ob vodotokih precej pogoste. Škoda zaradi poplav je le v letu 2014 presegla 250 milijonov evrov. S sodobno geodetsko infrastrukturo je mogoče bolje načrtovati poselitev in infrastrukturo ter tako učinkoviteje preprečevati tveganja poplav. »Modeliranje in v nadaljevanju vključevanje rezultatov teh strokovnih ocen v načrtovanje prostorskega razvoja, poselitve, graditve in izvajanje protipoplavnih ukrepov sta ključna koraka pri povečevanju poplavne varnosti,« je ob zaključku projekta, vrednega tri milijone evrov, povedala ministrica za okolje in prostor Irena Majcen.

Oddajte svoj komentar

Kranj °


vlažnost: %
veter: -

4/21

četrtek

6/23

petek

6/26

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PREDAVANJA / Češnjica, 11. april 2024

Predavanje o boreliozi

IZLETI / Naklo, 11. april 2024

S kolesom v Voglje

GLASBA / Šenčur, 12. april 2024

Šenčurska glasbena srečanja

IZLETI / Kokrica, 12. april 2024

Pohod na Križno goro

IZLETI / Kranj, 13. april 2024

Po Soški poti

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

55 let invalidov MDI Kranj

IZLETI / Kranj, 18. april 2024

Planinsko-pohodniški izlet na Jelenk

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...